Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-10-2020 18:56   Güncelleme : 22-10-2020 21:32

URLA SALEBİ TOPRAKLA BULUŞTU

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Urla Belediyesi’nin katkılarıyla S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri Urla’nın Barbaros ve Birgi Mahalleleri arasındaki mülkiyeti Urla Belediyesi’ne ait tarlada salep yumrularını toprakla buluşturdu.

URLA SALEBİ TOPRAKLA BULUŞTU

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Teşvik Projesi kapsamında, geçtiğimiz günlerde S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne teslim edilen 20 kilogram salep yumrusu,  kooperatif üyeleri tarafından Urla Belediyesi’nin tahsis ettiği Barbaros ve Birgi Mahalleleri arasındaki tarlaya ekildi. Toprakla buluşan salep yumrularına can suyu verildi.

Üyelerle birlikte ekim çalışmalarına katılan S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin ikinci başkanı Sibel Uyar konu hakkında yaptığı açıklamalarda, “biz bugün Barbaros ve Birgi Mahalleleri arasında Urla Belediyesi’nin tahsis ettiği alandayız. İzmir Büyükşehir Belediye’mizin Tarımsal Daire Başkanlığı’nın yerel üreticiyi destekleme kapsamında verdiği salep yumrularını Urla Belediyesi’nin bize tahsis ettiği tarlada kooperatifimizdeki kadın arkadaşlarımızla beraber toprakla buluşturuyoruz. Her zaman dediğimiz gibi, daha önce de enginarda yerel üreticiye destek adına çalışmıştık. Şimdi de bütün yerel yönetimlerle birlikte kadın kooperatifi iş birliğinde bugün buradayız. Çok mutluyuz. İnşallah bir daha geldiğinizde hep birlikte salep içme şansına sahip oluruz” ifadelerine yer verdi.

Doğada kendiliğinden yetişen endemik bitkilerden olan salep, bilinçsiz toplama yöntemleri nedeniyle az rastlanır ürünlerden oldu. Koruma altındaki bitkilerden olan salebin kontrollü üretimi hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın projesi kapsamında üreticilere salep üretimi bilgilendirme seminerleri verildi, ekim yapılacak toprak sürüldükten sonra ilk yağmurlarla demlenmesinin ardından salep ekimi gerçekleştirildi.

Urla’nın ilk salep hasadının ilkbahar aylarında yapılacağı açıklandı.