Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 15-10-2020 17:42   Güncelleme : 15-10-2020 17:42

BU ARŞİV HEPİMİZİN!

Urla ve Yarımada’nın yakın tarihine ışık tutan Gazeteniz Pencere Haber’in 8 yıllık arşivi kütüphanelerin envanterine girdi.

BU ARŞİV HEPİMİZİN!

İlk etapta Pencere Haber Gazetesi’nin 24 Haziran 2011’de yayınlanan ilk sayısından, 27 Aralık 2019 tarihli 402. Sayısına kadar olan arşivi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi ve şu anda Hakan Çeken Kültür Merkezi’nde bulunan Urla İlçe Halk Kütüphanesi’ne teslim edildi. 13 cilde sığan 402 sayı, Urla ve Yarımada’nın yakın tarihine ışık tutuyor.

Bunun güzel ve anlamlı bir hizmet olduğuna değinen Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can, “sonraki kuşakların geçmişte yaşanan süreçleri o dönemki basın organları ve basın çalışanlarının görüşleriyle değerlendirme imkânı sağlayan bir hizmet olmuş. Urla halkı adına bu çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyor, Pencere Haber Gazetesi’ni tebrik ediyorum” dedi.

URLA TARİHİNDE BİR İLK

2019 yılının ilk altı ayı itibariyle Urla İlçe Halk Kütüphanesi’nde mevcut kitap sayısının 17.948 olduğunu ve bunlardan 4.455 okuyucu yararlandığını açıklayan kütüphane sorumlusu Şehmus EKİN, kütüphaneye 1.032 kişinin üye olduğunu belirtti. Urla’nın yakın geçmişi hakkında kaynak arayan okuyucular için çok değerli bir arşive kavuşulduğunu vurgulayan Ekin, “kütüphanemizde böylesine geniş bir arşive ihtiyacımız vardı. Okuyucularımız adına Urla tarihinde bir ilk olan böylesine bir çalışma için emeği geçenlere teşekkür ediyor, diğer basın kuruluşlarına örnek olmasını diliyoruz” dedi.

Halk için gazetecilik yaptıklarını belirten Pencere Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Göksel Kayseri, “Vatandaşlarımızın haber alma özgürlüğü çerçevesinde, yerelde ve genelde ve hatta Dünya’nın geçmişi ile güncelini objektif bakış açısıyla gerek haberlerimiz gerekse de makalelerimiz ile okurlarımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. İlk sayımızda söz verdiğimiz ilkeler ışığında çalışmaya devam ediyoruz.  Bizler Kemalist bakış açısıyla, sürekli yenilenerek ve disiplinli bir çalışma ile arşiv çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu arşiv hepimizin başarısıdır. Bizler basın mensupları olarak bilgi ormanına bir ağaç diktik. Bu ağaç gibi bizde, işimiz ile büyümeye, okurlarımıza nefes olmaya devam edeceğiz. Urla tarihinde bir ilk olan bu çalışmadan dolayı çok onurlu ve gururluyuz. Gazetemize güvenen, emek ve destek veren herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.