Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 11-10-2020 18:16   Güncelleme : 11-10-2020 18:16

URLALI YÖNETMENE ALTIN PORTAKAL

57. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ödüller sahiplerini buldu. Altın Portakal Ulusal Belgesel Yarışması, En İyi Belgesel Ödülü Urlalı Deniz Tortum’un yönettiği "Maddenin Halleri" filmine gitti.

URLALI YÖNETMENE ALTIN PORTAKAL

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla bu yıl 57'ncisi düzenlenen festivalin kapanış ve ödül töreni, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Cam Piramit yanına kurulan "Yıldızların Altında 1" adlı açık alanda yapıldı.

Tören alanında davetlilerin ateşleri ölçüldü, maske takılması istendi. Giriş kısmına dezenfektanlar yerleştirilen alanda, davetliler mesafeli oturtuldu.

Sunuculuğunu Şevval Sam ve Yekta Kopan'ın yaptığı gecede ödüller sahiplerini buldu.

57. Altın Portakal Ulusal Belgesel Yarışması En İyi Belgesel Ödülü’nü, 10 yıldır Urla’nın Özbek Mahallesi’nde yaşayan Deniz Tortum, yönetmenliğini yaptığı "Maddenin Halleri" isimli belgeselle kazandı.

“Maddenin Halleri” belgeselinde Yönetmen Deniz Tortum, babasının hekim olarak 30 yıl görev yaptığı ve kendisinin dünyaya geldiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki gündelik hayatı mercek altına alıyor. Hasta odalarından koridorlara, yemekhaneden ameliyathanelere uzanan kamera, seyirciyi birbirinden renkli karakterler galerisiyle tanıştırıyor. Eskimeye yüz tutmuş mekânın olduğu kadar, işlerine tutkuyla bağlı sağlık çalışanlarının ve iyileştirmeye çalıştıkları hastaların portresi. Seyircisini hayattan ölüme, gerçekten kurmacaya taşıyan bu titiz gözlem, yalnızca bir hastanenin değil, aynı zamanda ülkenin de hikâyesi.

Film, yıkılması gündemde olan bu eski hastanenin ölümle yaşamın birbirine karıştığı atmosferine odaklanıyor. Bir an hastasına tahlil sonuçlarını profesyonelce açıklayan bir doktor, bir an sonra hastasının yanında gördüğü şiir kitabını yüksek sesle okuyor. Hastane koridorlarında ölümle yaşam, neşeyle keder, şiirle ihtilaf birbirine karışıyor.

Film hakkında açıklamalar da bulunan Tortum, “Film pandemiden önce çekildi, 2018'de çekimler bitmişti. İlk gösterimi pandemi öncesi Ocak ayında yapıldı. İkinci gösterimi ise pandeminin başlamasıyla birlikte gösterimden iki gün önce iptal oldu. Sonrasında da film pandemi sürecinde izleyicilerle buluşmaya başladı. Nasıl algılanacağını açıkçası ben de çok merak ediyorum. Film pandemi dönemiyle ilgili olmasa da izleyicilerin sağlık çalışanlarını gündelik hayatlarında yorulurken, sıkılırken, eğlenirken ama bir yandan da canla başla çalışırken görmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. İşlerini büyük bir ciddiyetle yapıyorlar, ama önünde sonunda her şeyin cevabını bilen, makine gibi çalışabilen insan üstü kişiler değiller.

Pandemi döneminde sağlık çalışanlarını kahramanlaştırdığımızda, omuzlarına kaldırabileceklerinden daha fazla yük koymuş oluyoruz. Binlerini kahramanlaştırıp da beklentimiz karşılanmadığında bir anda rüzgâr tersine dönebiliyor, dün göklere çıkarılan insanlara ertesi gün öfke duyulmaya, şiddet uygulanmaya başlanıyor. Bu iki uç beraber geliyor. 'Maddenin Halleri’ bu iki uç arasında daha insancıl bir yer bulmaya, daha sağlıklı bir şekilde minnet ve saygı duymayı öğrenmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Daha önce Zayiat ve Anadolu Turnesi gibi özgün filmlere imza atan, sinemanın çok farklı alanlarında eserler veren Deniz Tortum, son olarak Emre Yeksan’ın Yuva filmine eşlik eden VR deneyimi Sel Yatağı ile karşımıza çıkmıştı. Sel Yatağı’ndan sonra nasıl bir işe imza atacağını görmek için sabırsızlandığımız Tortum, bu yıl yeni filmi Maddenin Halleri ile sinemalara da konuk olacak.

Yeğeninin Altın Portakal Ödülü’nü serbest yapılı bir belgesel olarak tanımlanan filmle kazanmasından dolayı çok mutlu olduğunun vurgulayan Urlalı Harita Mühendisi Murat Gül, “Deniz çok duyarlı, dikkatli ve titiz olmasıyla öne çıkan bir gencimiz. Filmin, tam da sağlık çalışanları ve hekimlerin emekleriyle ön plana çıktığı, yüceltildiği ya da görmezden gelindiği böylesi bir dönemde izleyici karşına çıkması çok değerli. Bu nedenle kesinlikle izlenmesi gereken bir yapıt. Deniz bu başarısıyla hem ailemizi hem de Urlalıları gururlandırdı” dedi.