Asayiş
Giriş Tarihi : 04-10-2020 15:34   Güncelleme : 04-10-2020 15:34

AYDINHAN HAKKINDA YENİ KARAR

14 Ağustos günü gerçekleşen ve Somasporlu futbolcu Melih Vardar’ın hastanede yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan trafik kazası nedeniyle 4 Eylül’de tutuklanıp cezaevine konulan Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, 02 Ekim günü adli kontrol şartları ile tahliye edildi.

AYDINHAN HAKKINDA YENİ KARAR

Trafik kazası nedeniyle hakkında “Taksirle Ölüme ve Yaralanmaya Neden Olma” suçundan, kaçma şüphesi göz önüne alınarak Urla Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile 4 Eylül’de tutuklanıp cezaevine konulan Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, 28 gün tutukluluğun ardından aynı mahkemenin 02 Ekim 2020 tarihli kararıyla cezaevinden tahliye edildi.

Mahkeme, dosya kapsamında yaptığı değerlendirmede; tutuklamadan beklenen faydanın oluştuğu, delillerin toplandığı, şüpheliye atılı suçun katalog suçlardan olmaması, şüphelinin kaçma, saklanma şüphesini uyandıran somut olguların bulunmaması, suçun alt ve üst sınırı dikkate alındığında bu aşamada tutuklama tedbirinin orantısız hale gelebileceği ve adli kontrol tedbiri ile de beklenen faydanın sağlanabileceği kanaatiyle tutuklama kararını kaldırıp, Aydınhan’ı soruşturma tamamlanana kadar adli kontrol şartları gereği haftada üç gün karakola müracaat şartıyla, İzmir ili dışına ve yurtdışına çıkışını yasaklayıp, tahliye kararı verdi.  

-Olay

İzmir'in Urla ilçesinde 14 Ağustos günü 01.10 sıralarında D-300 Çeşme – İzmir karayolunda Uğur Mumcu Kavşağı’na 150 metre kala meydana gelen trafik kazasında, Çeşme yönünden gelen Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan yönetimindeki binek otomobil, aynı yönde ilerleyen iki kardeş Melih Vardar(29) ve Semih Vardar(27)’in bulunduğu elektrikli motosiklete arkadan çarpmıştı. Kazada Melih Vardar(29) ve Semih Vardar(27) yaralanmıştı.

Kazadan sonra gözaltına alınıp Urla Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Aydınhan, sağlık muayenesinden sonra yargılanmak üzere sevk edildiği Urla Adliyesi’nde adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

Aydınhan’ın otomobille çarptığı elektrikli motosikletteki 2 yaralıdan Melih Vardar(29)’ın tedavi gördüğü hastanede vefat etmesinin ardından, Aydınhan yine gözaltına alınıp Urla Adliyesi’nde yargılama sonrasında önceden almış olduğu Adli Kontrol şartlarının ağırlaştırılması ile soruşturma kapsamında serbest bırakılmıştı.

Kaza ile ilgili tamamlanan bilirkişi raporunun dosyaya eklenmesi üzerine 4 Eylül günü Urla Sulh Ceza Hakimliği’ne çağırılan Ahmet Birol Aydınhan hakkında tutuklu yargılama kararı çıkmıştı.