Asayiş
Giriş Tarihi : 01-10-2020 18:16   Güncelleme : 01-10-2020 18:16

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞTE DOLANDIRICILIK UYARISI

Urla Emniyet Müdürü Zeynep Erdoğan Derse: “Sahte mesajlar ve bağlantılı linklerle vatandaşlar siteye yönlendirilip çeşitli yollarla banka hesapları veya kredi kartı bilgileri ele geçiriliyor. Bu tür siber saldırılara karşı vatandaşlarımız çok dikkatli olmalı.”

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞTE DOLANDIRICILIK UYARISI

Urla Emniyet Müdürü Zeynep Erdoğan Derse, yılbaşı gibi internet üzerinden alışverişlerin arttığı dönemlerde siber saldırıların ve dolandırıcılıkların da arttığını belirterek, tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Derse, internet alışverişlerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Pandemi döneminde gıda, kozmetik, tekstil, ayakkabı ve hediyelik eşya gibi alışverişlerin büyük çoğunluğunun internet üzerinden yapıldığına işaret eden Derse, tüketicilerin dolandırıcıların internette, sosyal medya platformlarında oluşturduğu tuzaklara düşmemesi için abartılı kampanya ve tekliflerden uzak durulması gerektiğini söyledi.

Derse, piyasa değerinin çok altında fiyatla ürün satan sosyal medya hesaplarına ve internet sitelerine şüpheyle yaklaşılması gerektiğine dikkati çekerek, şu uyarılarda bulundu:

"Çevrimiçi alışverişlerin arttığı dönemlerde vatandaşların kimlik ve kredi kartı bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan siber dolandırıcılık vakaları da artıyor. İnternette alışveriş trafiğinin yoğunlaştığı zamanlar siber dolandırıcılar için adeta bir fırsat niteliğinde. Sahte mesajlar ve bağlantılı linklerle vatandaşlar siteye yönlendirilip çeşitli yollarla banka hesapları veya kredi kartı bilgileri ele geçiriliyor. Bu tür siber saldırılara karşı vatandaşlarımız çok dikkatli olmalı. Öte yandan sosyal medya hesapları üzerinden doğrudan iletişime geçerek güven sağlayan dolandırıcılar, gerekli bilgi ve ödemeleri aldıktan sonra hesap silerek, telefon kapatarak satın alınmak istenen ürünü ya da hizmeti yerine getirmeyip mağduriyete neden oluyorlar"

 

NELERE DİKKAT ETMELİ?

İnternet alışverişlerinde özellikle ilgili sitenin adres çubuğuna dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Derse, bu sitelerin kurumsal olup olmadığının, gizlilik ilkelerine uygun hareket edip etmediğinin incelenmesinin önem taşıdığını belirtti.

Derse, kurumsal ve '3D Secure' güvenli ödeme sistemi olan internet sitelerinin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Toplumda e-ticaret farkındalığını geliştirmek adına kamu spotları oluşturulmalı. Okul çağından başlayarak çocuklarımıza güvenli e-ticaretin nasıl yapılması gerektiği konusunda eğitimler verilmeli. İhtiyaç fazlası ürün satın almaya yönlendiren ve yanıltıcı alışveriş reklamları sunan internet siteleri mutlaka denetlenmeli. Öte yandan internet sitelerini bire bir kopyalayan dolandırıcılık yöntemlerine karşı kontrol mekanizması geliştirilmeli. Sosyal medya hesapları üzerinden sunulan cazip teklifler, gerçek kişi ile yüzyüze iletişim kurularak değerlendirilmeli, ürün ya da hizmet alınmadan ödeme yapılmamalı" değerlendirmesinde bulundu.