Güncel
Giriş Tarihi : 01-10-2020 18:07   Güncelleme : 01-10-2020 18:07

“Çeşme projesinde çalışmalar 10 ay içinde tamamlanacak”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 'Ege Turizm Merkezi- Çeşme Projesi’ ile ilgili İzmir Ticaret Odası’nda bir basın toplantısı düzenledi.

“Çeşme projesinde çalışmalar 10 ay içinde tamamlanacak”

Çeşme projesinin süreci hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 10 aylık bir çalışma süreci olduğunu söyledi. Bu hafta projenin planlarını hazırlayacak proje ekibinin oluşturulduğunu belirten Ersoy, "Proje çalışma grubu belirlediğimiz konseptlerin doğaya, çevreye saygılı şekilde çevre dostu proje halinde konseptlerin araziye yerleştirilmesi konusunda çalışma yapacak. Proje ekibinin merkezi Çeşme’de oluşturuluyor. 10 aylık süreçte projeler, planlar hazırlanıp çalışma aşamasına geçeceğiz. Proje grubunu İZTO önerisi ve İBB, Çeşme Belediye Başkanlığı’nın mutabakatı ile oluşturduk. Proje grubunun önerileri neler diyorsanız, 100 bin ölçekli çevre düzen planını hazırlayacaklar, 25 bin ölçekli nazım imar planını, 5 bin ölçekli nazım imar planı ve bin ölçekli uygulama imar planını hazırlayacaklar. Ekolojik yaşam planını hazırlayacaklar. Stratejik çevresel değerlendirme raporunu hazırlayacaklar. Mikro bölgelerin etüt raporunu, ekolojik araştırma ve değerlendirme raporu hazırlanacak. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi tarafından 3 adet etüt raporu hazırlanacak. Deniz suyundan içme kullanım suyu temini fizibilite raporu da oluşturuluyor” diye konuştu.

Soyer: Ege'nin turizm payını yüzde 20'ye çıkartmayı hedefliyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, “Bugüne kadar süreci şeffaf bir şekilde yürüttüğü için Bakanımıza teşekkür ediyorum. Ortak hareket iradesi, kent ittifakı yaratma çok önemli. Bakanımızın buna öncelik göstermesi çok değerli. Bundan sonraki 10 aylık süreçte birçok alanda çalışma yapılacak. Bu süre içinde bu ittifak birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü bütün mesele bir mutabakat halinde bu ölçekteki projeyi hayata geçirmektir. Doğaya saygılı, çevre önceliklerini koruyan doğayla uyumu öne çıkartan bir gelişim, büyüme hedefimiz var. Ege’nin Türkiye’deki turizm payı yüzde 10 civarında bunu 20’ye çıkartmayı hedefleyen bir yaklaşım var. Kısacası ilkeleri içeriği konusunda büyük bir mutabakat var biz de bu mutabakat çerçevesinde üzerimize düşen ne ise İzmirlinin önceliklerini gözeterek, projenin doğayla uyumunu, Yarımada’nın doğal zenginliklerinin korunması önceliklerini koruyarak birlikte çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.