Güncel
Giriş Tarihi : 25-09-2020 16:00   Güncelleme : 25-09-2020 16:00

BİZ BAŞARDIK SİZ DE BAŞARABİLİRSİNİZ

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Strateji Planları kapsamında Ticaret Bakanlığı’nca hayata geçirilen, Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) kapsamında, 150 bin TL hibe almaya hak kazanan S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Belgin Narcı, kooperatifçilikteki 5 yılını değerlendirerek üreten ev hanımlarını kooperatifleşmeye çağırdı.

BİZ BAŞARDIK SİZ DE BAŞARABİLİRSİNİZ

5 yıl önce Urla Üretici Kadın Pazarı’nda evinde yaptığı ev ürünlerini, yemekleri satmasıyla bu serüvene başladığını belirterek açıklamalarına başlayan S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Belgin Narcı, “Urla’da üretici kooperatifi kurulduğunu duydum ve kooperatife ortak oldum. 5 yıl içerisinde kooperatifte çalıştım. Şu an karşınızda başkan olarak konuşuyorum” dedi.

“BİZ BAŞARDIK, SİZ DE BAŞARABİLİRSİNİZ”

Kooperatif çalışmaları hakkında bilgi veren Narcı, “Biz arkadaşlarımla beraber kooperatifin kiralamış olduğu tarlada patlıcan, biber, domates ektik. Bunlar arkadaşlarımla beraber topladık ve salçamızı yaptık. Konservelerimizi yaptık, patlıcan yaptık. Pandemi döneminde enginar yaptık. Burada arkadaşlarımla riski göze alarak, hepsi çalıştı ve Türkiye’nin her yerine internet ve instagram üzerinden enginarlarımızı gönderdik.  Ve evlerdeki insanlar bizim bugün topladığımız enginarlardan faydalandılar. Kooperatifimizde erişte, tarhana, salça, reçel, börek, kurabiye üretip, enginar işliyoruz. Tekstil atölyelerimizde çeşitli imalatlarımız sürüyor. Yakında salep ekip, Urla salebini herkese tanıtacağız.

Kadınlar hiçbir zaman çekinmesinler, korkmasınlar. Evde sattıkları ürünleri değerlendirmek için hepsi beraber kooperatif kurabilirler. Ben üreten kadınım. Ev hanımlarının hepsi üreterek evlerine katkıda bulunabilirler.   

Biz 173 kadın olarak evimize, devletimize katkıda bulunuyoruz. Biz başardık, siz de başarabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin gelişim süreci hakkında bilgi veren S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin ikinci başkanı Sibel Uyar, “Bu kooperatifin hikayesi 2014 yılında başladı. Biliyorsunuz, kooperatifçilik 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde, Cumhurbaşkanlığı Strateji Planı’ndan tutunuz da bütün hedef belirleme planlarında var. Dolayısıyla da dünyada üç büyük ana sektör var. Kooperatif Sektör, Özel Sektör ve Kamu Sektörü. Çok önemli olduğuna inandığımız bir projeydi bizim 2014 yılında başlarken. 80 ortakla başlayan ve şu an 173 ortağa varan kendine her geçen gün büyüyen bir kooperatifiz. Biraz önce değerli başkanımızı da gördünüz. Evinde çalışıp üreten bir kadından sadece ekonomik anlamda değil sosyolojik anlamda da çok büyük kazanımlarımız oluyor. Zira artık bizim bir üretim sahasında başkanımız var. Bu bizim için çok önemli ve kıymetli. Sadece Belgin arkadaşımız için değil, 173 ortağın hepimizin her gün öğrendiğimiz çok büyük kazanımlarımız oldu. Ve bugün geldiğimiz noktada biliyorsunuz pandemi sürecinde bütün Türkiye durmuşken, Urla Kadın Üretici Kooperatifi hem tarıma destek oldu, tarımı kalkındırdı, Urla’nın enginarını satın aldı, kendisi işledi, kendisi para kazandı, devletine KDV stopaj ödedi, bütün bunlarla kazandı ve o zor günlerde hem üretti hem kazandı hem kazandırdı.

“SALEP ÜRETECEĞİZ”

Dolayısıyla bizler kooperatifleri çok önemsiyoruz. Ve şu gün geldiğimiz noktada da bakanlığın bize sağladığı hibe kaynak projesiyle beraber daha fazla üretim, daha hızlı üretim, daha standartize olmuş bir üretim elde edebilmemiz için makine ve tesisat hibesi aldık. Bu da bizi çok mutlu etti.

Sadece bununla kalmadı kamu kurumlarının desteği. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Urla Kadın Üretici Kooperatifi ile beraber de Urla Belediyesi’nin verdiği tarlada, tarım arazisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği salep yumrularıyla önümüzdeki hafta da bir dikim gerçekleştireceğiz.

İnanın, isterseniz oluyor. Üretirsek, mutlu oluyoruz. Ürettikçe mutlu oluyoruz, sosyalleşiyoruz, ailemize katkıda bulunuyoruz. Dolayısıyla ben buradan bütün bizim 173 tane ortak arkadaşımıza teşekkür ederken esas teşekkürü tüketiciye etmek istiyorum. Şöyle ki bize güveniyorlar. Çünkü burası bir kooperatif, burası hiç kimsenin olmayan ama herkesin olan bir yapı. Dolayısıyla çok fazla siparişimiz var. Bize güven duyuyorlar. Hepsine buradan bütün ortaklarımız adına sayın başkanımın başkanlığında yürüttüğümüz bu projelerle hep beraber inşallah daha güzel projeler de yapacağız. Biz diyoruz ki; bizler yaptık, sizler de yapabilirsiniz” dedi.