Güncel
Giriş Tarihi : 19-09-2020 14:04   Güncelleme : 19-09-2020 14:18

Ticaret Bakanlığı’ndan Urla’ya Üretim ve İstihdam Hibesi

Cumhurbaşkanlığı Strateji Planları kapsamında Ticaret Bakanlığı’nca, Türkiye’de kooperatifçiliğin geliştirilmesi, üretim kapasitesinin arttırılması ve daha fazla kadına istihdam alanı yaratılması ve yaygınlaştırılması hedefi çerçevesinde, ülke kooperatifçiliğinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hayat geçirilen Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı (KOOP-DES) kapsamında, projesi değerlendirilen S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi 150 bin TL hibe almaya hak kazandı.

Ticaret Bakanlığı’ndan Urla’ya Üretim ve İstihdam Hibesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’de kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedefi çerçevesinde ülke kooperatifçiliğinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak KOOP-DES Programı’nı hayata geçirdiklerini açıklamıştı. Bakanlıkça ilk etapta yapılan değerlendirmeler sonucu, 11 ilden 54 kadın kooperatifinin, toplam bedeli 7,3 milyon lira olan projelerinden 5,4 milyon lirasının Ticaret Bakanlığı’nca hibe desteği olarak karşılanmasına karar verildi.

18 Eylül 2020 günü İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir Ticaret İl Müdürü Şahin Ersü, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener,  İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlenen törenle KOOP-DES programı kapsamında, makine ve ekipman alımına yönelik Ticaret Bakanlığı’nca hibe desteği almaya hak kazanan 3 İzmir kadın üretici kooperatifi açıklandı.

15 Temmuz 2020 itibarıyla proje kabul etmeye başlayan KOOP-DES programına proje sunan S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, S.S. Bayraklı Emek Dünyası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Narlıdere üretici Kadın Kooperatifi yapılan değerlendirmeler neticesinde 150 bin TL hibe desteği almaya hak kazandı.

30.07.2013 tarihli ve 28723 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Kooperatifçilik Proje Destek Yönetmeliği kapsamında hayata geçirilen kooperatifçilik destek programı imza törenine S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi adına, Kooperatif Başkanı Belgin Narcı, Kooperatif İkinci Başkanı Sibel Uyar ve Muhasip Üye Şenay Demirci katıldı. Alınan hibe desteğinin iyi tarım ve kadın istihdamı adına çok sevindirici olduğunu açıklayan, kooperatif İkinci Başkanı Sibel Uyar, “Makine ve ekipman alımına yönelik verilen hibe desteği ile hamur makinası, otoklav cihazı gibi üretimimizi kolaylaştıracak, üretimimizi arttıracak makineler almayı ayrıca soğuk hava deposu kurmayı planlıyoruz. Bu sayede tam manasıyla işletme tesisi imkânlarına kavuşarak daha çok kadın ve çiftçiye destek olabileceğiz” açıklamasında bulundu.

Uyar açıklamasının devamında “Kooperatifimiz bünyesinde Karye markamız ile pandemi sürecinde Urla Sakız Enginarını tüm Türkiye’ye pazarladık. Tüm bunları daha hızlı ve güvenilir yapabilmek için bir işletme tesisi kurma mantığıyla bazı makine ve ekipmanlara ihtiyacımız vardı. Ticaret Bakanlığı da kadın kooperatiflerine destek olma kapsamında KOOP-DES programını açıkladı. İzmir Ticaret İl Müdürlüğü ve İzmir Ticaret Odası ile beraber organize edilen bu programda, projemiz hem İzmir’de hem de Ticaret Bakanlığı’nda onay gördü.

S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olarak, gıda işleme konusunda üretim iznine sahip bir kooperatifiz. Bu hibe ile devletimiz, kooperatifimize anne tadında ve anne özeni ile işleyerek ürettiğimiz, iyi tarım uygulamalarıyla yetişmiş tarımsal ürünlerimizi, daha kalıcı depolama koşulları altında saklamak için gerekli makine ve ekipman desteğini sağladı.

Üstelik yetkililere göre önümüzde pandemi süreci var. Bu süreçte işsizlik ve kıtlık oluşabileceğini, insanların gıdaya ulaşmakta zorlanabileceklerini söylüyorlar. Böyle bir dönemde, bu hibe ile daha çok kadına istihdam ve çiftçiye daha çok kazanç sağlamak adına çalışmak bizim için onurdur. Ayrıca Covid 19 sürecinde daha sağlıklı olmak isteyen vatandaşlarımızın gerek sosyal medya gerekse web sitemizden bizi tercih ederek, bize kolayca ulaşabilmesi emeklerimizin boşa gitmediğini gösteriyor. Emeklerimizin boşa gitmediği de kazandığımız hibe hakkı ile onaylanmış oluyor. Hibe desteği sayesinde, istihdam ve üretimi arttırıp daha çok tüketiciye ulaşarak, bu kadar zor bir dönemde elimizden geldiğince devletimizin yükünü hafifletmek için bizler de daha çok çalışacağız.

Bu yıl, organik tarım uygulamaları kapsamında domates, biber, patlıcan da ürettik. Hali hazırda Urla’da devam eden Goji Berry projesinin de bakımını üstleniyoruz. Bunların yanı sıra yeni bir projemiz daha var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi işbirliğiyle ‘Urla Salebi Projesi’ başlıyor. Proje kapsamında Urla Belediyesi’nce Barbaros ve Birgi Mahalleleri arasında tahsis edilen alanda, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen salep yumruları ekilecek. Kooperatifimiz tarafından işlenecek salep, en doğru koşullarda tüketiciye ulaştırılacak.

Almaya hak kazandığımız hibe desteği için bize bu imkânı sağlayan, kamu kurum ve kuruluşlarına; Urla Salebi Projesi için ise İzmir Büyükşehir ve Urla Belediyelerine, birlikte çalışarak bir bütün olarak hareket ettiğimiz 173 ortağımıza çok teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.