Spor
Giriş Tarihi : 13-09-2020 23:33   Güncelleme : 13-09-2020 23:33

Tuna Masters Alaçatı büyük ödülü Suudi Arabistan’a, “Altın Kemer” Shamu’ya

Avrupa'nın önde gelen açık deniz sportif balıkçılık turnuvaları arasında gösterilen ve bu yıl Kovid-19 nedeniyle özel kurallarla gerçekleştirilen Tuna Masters Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesinde ikinci gün yarışlarının ardından ödül töreni ile sona erdi. Turnuvaya ilk kez katılan Suudi Arabistan ekibi yakaladıkları 109 kilo 100 gram ağırlığındaki orkinos ile “En Büyük Balık” ödülünü kazanırken; “Altın Kemer” Fes Fish ekibinden Shamu ekibine geçti.

Tuna Masters Alaçatı büyük ödülü Suudi Arabistan’a, “Altın Kemer” Shamu’ya

Port Alaçatı Marina’da Murat İyriboz ve Elvio Pennetti tarafından bu sene 14.sü düzenlenen Tuna Masters Alaçatı 2020 Şampiyonasının bu seneki galibi Shamu ekibi, “Tuna Masters of the Year” altın kemerini bir yıl boyunca taşıyacak.

Aralarında birçok ünlü ismin yer aldığı yarışmaya, Gökhan Çarmıklı, Murat Aslan, Burhan Çavuşoğlu, Erkut Soyak, Turgut Konukoğlu, Adil Konukoğlu, Feridun Bigalı, Berent Akdemir, Turan Mutlu, Sinan Kuran, Mahmut Özgener, Bülent Akgerman, Rikardo Aliberti, Cem Boyner, Alp Kırşan, Altuğ Aksoy, Bülent Delican, Uğur Işık ve Suudi Arabistanlı işadamı Osama Alhaddad’ın olduğu 52 tekne kayıt yaptırdı.

Geçen hafta Seferihisar Teos Marina’da tamamlanan “Tuna Masters Teos” dan sonra 2020 finali niteliğindeki “Tuna Masters Alaçatı” turnuvasında 2 gün boyunca sabahın erken saatlerinde Marina’dan en büyük balığı yakalamak üzere denize açılan 52 tekne 16.30’da oltalarını sudan çekti.

Turnuvanın ilk günü, “Ata Akıncı” adlı tekne ile turnuvaya katılan Ahmet Akıncı, Erdil Erdin, Ümit Meriç, Burak Galip Akkurt ekibi karaya 68.7 ve 86.5 kilogram ağırlığında 2 bluefin orkinos ile dönmüş, 86.5 kiloluk orkinos günün en büyük balığı olmuştu.

Bu yıl pandemi nedeniyle turnuva alanına sadece yarışmacılar ve yakınlarının alındığı, dışarıdan ziyaretçilerin kabul edilmediği turnuvada 12 Eylül sabahı Çeşme Körfezi’ne açılan 52 ekip gün sonunda Port Alaçatı Marina’ya 6 bluefin orkinos ile dönmüştü.

Turnuvanın ikinci günü tekrar denize açılan 52 tekneden “BADTRİP” teknesinin 6 saat boyunca yaklaşık 300 kilo olduğu tahmin edilen orkinos ile zorlu mücadelesinin makaranın dağılması, misinanın kopması ile sona ermesi günün şanssızlığı olarak değerlendirildi.

Karaya getirilen balıklar hakem heyeti tarafından tartılıp ölçülmesinden sonra puan tablosu hesaplandı.

Hakem heyetinin değerlendirmeleri sonucunda “Tuna Masters” turnuvalarına ilk kez katılan Suudi Arabistanlı Osama Alhaddad ve Georgios Baimakos’tan oluşan “HADİA” ekibinin yakaladığı 109 kilo 100 gram ağırlığındaki bluefin orkinos, ekibe “En Büyük Balık” ödülünü kazandırdı.

Geçen sene başlayan uygulama ile Tuna Masters Teos ve Tuna Masters Alaçatı yarışlarının toplam değerlendirmesi sonucunda genel klasman galibi olan ekibe Tuna Masters of the Year altın kemeri verilmeye başlandı. 2019’da altın kemeri Fes Fish ekibi kazanmıştı.

Tuna Masters Teos 2020 yarışlarından 683 puan ile gelen Sinan Kuran, Osman Bulutlar, Bora Özer, Alptuğ Önal ve Halit Aslandağ’dan oluşan SHAMU ekibi, Tuna Masters Alaçatı’da topladığı 1096 puan ile 1679 puana ulaşarak “Tuna Masters of the Year” altın kemerinin yeni sahibi oldu.

74 ve 84,50 kiloluk 2 orkinos yakalayan Ozan Kerem Devellioğlu, Sait Azmi Devellioğlu ve Ahmethan Otur’dan oluşan Hunter 38 ekibi 951 puan ile genel klasman birincisi oldu.

68.7 ve 86.5 kilogram ağırlığında 2 bluefin orkinos yakalayan Ahmet Akıncı, Erdil Erdin, Ümit Meriç, Burak Galip Akkurt’tan oluşan “Ata Akıncı” ekibi 931 puan ile genel klasman ikincisi oldu.

Master Class kategorisinde 50 libre misina ile 80 kilo 100 gram ağırlığında orkinos yakalayan Can Kestelli, Yakup Kırat, Mehmet Dönmez ve Tolga Kömüş’ten oluşan “Sexy Fish” ekibi 721 puan ile genel klasman üçüncüsü oldu.

6 saatlik mücadele sonunda yaklaşık 300 kilogram ağırlığında olduğu tahmin edilen orkinosu kaçıran BADTRİP ekibi Juri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Dereceye giren ekiplere ödülleri, Kovid-19 tedbirleri kapsamında teknelerinde takdim edildi.