Spor
Giriş Tarihi : 12-09-2020 21:22   Güncelleme : 12-09-2020 21:22

Tuna Masters Alaçatı 14. Yılında Pandemi Kurallarıyla Başladı

Avrupa'nın önde gelen açık deniz balıkçılık turnuvaları arasında gösterilen ve bu yıl Kovid-19 nedeniyle özel kurallarla gerçekleştirilen Tuna Masters Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesinde başladı. 52 teknenin katıldığı ilk gün yarışlarında Ata Akıncı ekibinin yakaladığı 86.5 kilogram ağırlığındaki mavi kanat orkinos balığı günün en büyük balığı oldu.

Tuna Masters Alaçatı 14. Yılında Pandemi Kurallarıyla Başladı

14 yıldır aralıksız süren ve Avrupa’nın önde gelen sportif balıkçılık turnuvaları arasında gösterilen Tuna Masters Alaçatı, turnuvanın mimarları Murat İyriboz ve Elvio Pennetti organizasyonunda, Çeşme Belediyesi ve Port Alaçatı Marina ev sahipliğinde başladı.

Aralarında birçok ünlü ismin yer aldığı yarışmaya, Gökhan Çarmıklı, Murat Aslan, Burhan Çavuşoğlu, Erkut Soyak, Turgut Konukoğlu, Adil Konukoğlu, Feridun Bigalı, Berent Akdemir, Turan Mutlu, Sinan Kuran, Mahmut Özgener, Bülent Akgerman, Rikardo Aliberti, Cem Boyner, Alp Kırşan, Altuğ Aksoy, Bülent Delican, Uğur Işık ve Suudi Arabistanlı işadamı Osama Alhaddad’ın olduğu 52 tekne kayıt yaptırdı.

Bu yıl pandemi nedeniyle turnuva alanına sadece yarışmacılar ve yakınlarının alındığı, dışarıdan ziyaretçilerin kabul edilmediği turnuvada 12 Eylül sabahı Çeşme Körfezi’ne açılan 52 ekip gün sonunda Port Alaçatı Marina’ya 6 bluefin orkinos ile döndü.

İLK GÜNÜN GALİBİ ATA AKINCI EKİBİ

Tuna Masters Alaçatı ilk gün yarışlarında, “Ata Akıncı” adlı tekne ile turnuvaya katılan Ahmet Akıncı, Erdil Erdin, Ümit Meriç, Burak Galip Akkurt ekibi karaya 68.7 ve 86.5 kilogram ağırlığında 2 bluefin orkinos ile döndü. 86.5 kiloluk orkinos günün en büyük balığı oldu.

“Dorado” adlı tekne ile turnuvaya katılan Turgut Konukoğlu, Hilmi Akın, Hasan Yazıcı ve Muhammet Şişman’dan oluşan takımın yakaladığı 74.2 kg ağırlığındaki, “Shamu” adlı tekne ile turnuvaya katılan Sinan Kuran, Osman Bulutlar, Bora Özer, Alptuğ Önal ve Halit Aslandağ ekibinin yakaladığı 68.9 kg. ağırlığındaki, “Nevra“ adlı tekne ile turnuvaya katılan Çağlar Akan, Fadıl Zandar, Cihan Okan, Ceren Büyükgürsan ekibinin yakaladığı 60.5 kilogram ağırlığındaki bluefin orkinos balıkları ilk günün dereceye giren balıkları oldu.

Altın kemer kimin olacak?

“Masters Class” uygulamasıyla, “daha hafif takım sınıfı” olan tek turnuva Tuna Masters Alaçatı, bu yıl da bu özelliği ile ustalık seviyesini daha yukarılara taşıdı. Usta balıkçılar, rakiplerine karşı, çekeri daha az misina kullanarak farklı bir meydan okumada bulundu.

Tuna Masters Teos turnuvasından puan toplayıp gelen Dorado ve Shamu ekipleri Tuna Masters Alaçatı’da yakaladıkları balıklarla avantajlı duruma gelirken, 2 balıkla karaya gelen Ata Akıncı ekibi de yılın “Tuna Masters of the Year” takımı olmaya aday pozisyonuna geldi.

Büyük çekişmenin beklendiği son gün yarışları neticesinde Altın Kemer’i bir önceki yıl kazanan takımdan devir alacak ve bir yıl boyunca saklayacak ekip belli olacak.