Güncel
Giriş Tarihi : 12-09-2020 11:44   Güncelleme : 12-09-2020 11:44

URLA'DA 98. KURTULUŞ COŞKUSU

12 Eylül 1922'de düşman işgalinden kurtarılan Urla, kurtuluşunun 98. Yıldönümünü törenle kutladı.

URLA'DA 98. KURTULUŞ COŞKUSU

İzmir’in Urla ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü hasebiyle tören düzenlendi. Covid-19 pandemisi tedbirleri kapsamında alınan önlemler dahilinde Urla Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törene; Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can, Urla Garnizon Komutanı Albay Mehmet Kocaoğlu, CHP 24. Dönem İzmir Milletvekillerinden Musa Çam, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Oda Başkanları, gaziler ve Urla halkı katıldı.

Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can, Urla Garnizon Komutanı Albay Mehmet Kocaoğlu, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

12 Eylül'ün önemine dair bir konuşma yapan Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can, “Türk Kurtuluş Savaşı, bir milletin onurunu, şerefini, namusunu ve en önemlisi de bağımsızlığını kanının son damlasına kadar koruduğunu dünyaya gösteren emsalsiz bir destandır” dedi.

Can konuşmasında “Vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı tehlikedeydi. Milletin geleceğini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktı. Öyle de oldu.

15 Mayıs 1919’da ilk kurşun İzmir’de Hasan Tahsin adında kahraman bir gazetecimiz tarafından atıldı. Hasan Tahsin’in düşmana attığı o ilk kurşunun ardından 1 gün sonra, 16 Mayıs 1919 tarihinde, işgalin 2. gününde Urla’da yaşayan kalabalık Rum halkı Türk köylerine saldırmaya başladı.  Alay Komutanı Yarbay Kazım Bey’in elinde ise yalnızca 18 asker bulunuyordu. Vatansever Urla halkı bu durum karşısında kasabadaki cephaneliğe el koyarak 120 kişilik milis kuvveti oluşturmayı başarmıştı. Ve Urlalıların bu hareketi “Batı Anadolu’da ilk Kuva-yı Milliye’nin Urla’da doğmasını sağladı”

Fakat ülkenin büyük bir kısmının işgal altında olması, ordunun dağıtılması gibi nedenlerle başarıya ulaşamayan Urla direnişi, 17 Mayıs 1919’da yenilgiye uğradı.

Ve 19 Mayıs 1919’da Mavi gözlü Devin Samsun’a çıkışıyla başladı Kurtuluş Savaşı. Genelgeler yayınlandı, kongreler düzenlendi, mitingler yapıldı. Tüm Anadolu’ya yayıldı bağımsızlık ateşi. Halk tek yürek oldu. Ayaklandı. Takvimler 26 Ağustos 1922’yi gösterdiğinde ise şu ses yükseldi Kocatepe’den.  “Ordular; İlk hedefiniz Akdeniz‘dir, ileri” Mustafa Kemal Paşanın bu emri tarihe altın harflerle yazıldı.

9 Eylül 1922’de Konak meydanındaki Hükümet Konağına çekilen Türk Bayrağı, milli mücadelemizin zaferle taçlanacağının habercisiydi.

Anadolu’nun cesur yürekli kahramanları İzmir’in ardından Yarımada için yola çıkmış fakat Yüzbaşı Kemal ve Onbaşı Baki ne yazık ki şehit düşmüştü. Albay Çolak İbrahim Bey komutasındaki ordumuz, 12 Eylül 1922 günü Urla’yı düşman işgalinden kurtararak topraklarımızı yeniden özgürlüğüne kavuşturdu.

Bugün Urla’nın 98. Doğum günü.

Memleketim dediğimiz, toprağından beslenip, coğrafyasına aşık olduğumuz Urla’mızın yeniden doğduğu gün, bugün.

Türk Kurtuluş Savaşı, bir milletin onurunu, şerefini, namusunu ve en önemlisi de BAĞIMSIZLIĞINI kanının son damlasına kadar koruduğunu dünyaya gösteren emsalsiz bir destandır.

Bizlere onurlu bir hayat, gurur veren bir tarih ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet eden başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, milli mücadelede Urla’yı düşmanlara bırakmayan Yüzbaşı Kemale, Onbaşı Baki’ye, Albay Çolak İbrahim Bey‘e, Sabri Yılmaz’a ve daha ismini bilmediğimiz ama kahramanlıklarıyla destanlar yazdıran yiğitlerimizin manevi huzurunda; bugünde vatanımızın birlik ve beraberliğini temin etmek için yurtiçinde ve yurtdışında canlarını feda etmeye devam eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, Urla’mızın Kurtuluşunun 98. Yıl dönümünü sevgi ve saygılarımla kutluyorum” ifadelerine yer verdi.