Güncel
Giriş Tarihi : 08-09-2020 18:05   Güncelleme : 08-09-2020 18:05

URLA’YI KURTARAN KAHRAMAN

İlk defa yayınlanan fotoğraflarla; Kurtuluş Gününün bilinmeyenleri

URLA’YI KURTARAN KAHRAMAN

12 Eylül 1922’de düşman işgalinden kurtulan Urla’ya ilk giren Türk Birliği’nin komutanı ve Urla’da göndere ilk Türk Bayrağı’nı çekenin Ön Yüzbaşı Baytar Ali Cengiz olduğu iddia edildi.

1963 yılında Urla’da vefat eden, bir süre de Urla Hükümet Veterineri olarak görev yapan Ön Yüzbaşı Baytar Ali Cengiz’in yaşayan 7 torunundan biri olan Ziraat Yüksek Müh. Müge Sayın’ın ve konuya hakim olup Ali Cengiz’i hatırlayan Urlalıların anlatımları, tarihi fotoğraf ve kayıtlara göre derlediğimiz özel haberi sizlerle paylaşıyoruz.

Müge Sayın anlatımlarında, “Ben, Zir. Yük. Müh. Müge Sayın, İstiklal Savaşımızda, özellikle Urla’nın kurtuluşunda önemli kahramanlıklar göstermiş ve Yunan kovulduktan sonra, Urla’ya ilk giren birliğin komutanı, göndere ilk bayrağı çeken Baytar (veteriner) Ali Cengiz’in torunuyum. Dedemin halen hayatta olan en küçüğü 50 yaşlarını geçmiş çeşitli mesleklere sahip 6 torunu daha var.  Hepimiz dedemizin unutulması konusunda mustaribiz.

Dedem Baytar Ali Cengiz, İstiklal Marşı’nı yazan Milli Şairimiz Veteriner Mehmet Akif Ersoy ile birlikte aynı okuldan mezun olmuş, savaş yıllarında yedek subay olarak başladığı uzun süren askerlikten, Ön Yüzbaşı olarak terhis olmuştur. Savaştan sonra bir süre Urla'da hükümet veterineri olarak da görev yapmıştır.

Vefat ettiği 1963 yılına kadar Urla’nın kurtuluşlarında ve diğer milli bayramlarda daima en önlerde saygı gösterilerek yer almıştır. Ayrıca, Urla İskele Mahallesi’nde bir sokağa Ali Cengiz adı verilmişti. Ne yazık ki daha sonra sokaklara numara verildiği için ismi yok olmuştur.

Dedemizin Özbek köyündeki çiftliği de (Süt Pınarı mevkii) yıllar önce satıldı” ifadelerini kullandı.

Urlalılarca “Baytar Ali Bey” olarak bilinen Ali Cengiz’i bildiğini ve tanıdığını açıklayan 22 ve 23. Dönem CHP İzmir Milletvekillerinden ve önceki dönem Urla Belediye Başkanlarından Bülent Baratalı, “Ön Yüzbaşı Ali Cengiz, Urla’yı kurtarmaya gelirken denizden açılan topçu ateşiyle şehit olan Yüzbaşı Kemal’in süvari birliğindeydi. Saldırıdan sağ kurtulanlarla birlikte 12 Eylül 1922 günü sabah saatlerinde Urla’ya geldi ve Urla Hükümet Konağı’na Türk Bayrağı’nı bizzat çeken kişidir. Sonrasında Bademler Köyü yolundan gelen Albay Çolak İbrahim Bey komutasındaki süvari birliği de Urla’ya geldi.

Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesinden sonra Urla’da yaşamaya başlayan Ali Cengiz Bey, Urlalılarca sevilen, sayılan biriydi. Ali Cengiz Bey’in adı, Urla Belediye Başkanlığım döneminde İskele Limanı’nın arkasındaki, Pera Otel’in önündeki Yorgo Seferis Sokağı ile kesişen sokağa verilmişti. Sonraki dönemlerde sokağa numara verilmiş” dedi.