Güncel
Giriş Tarihi : 13-08-2020 19:45   Güncelleme : 13-08-2020 19:45

URLA KOVİD-19 TEDBİRLERİNE UYUYOR

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği "Koronavirüs Denetimleri" genelgesi kapsamında 7, 8 ve 9 Ağustos tarihlerinde Urla genelinde pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşıma araçları, alışveriş alanları, lokantalar, kafeteryalar ve taksilerde Urla Emniyet Müdürlüğü ekiplerince denetimler yapıldı.

URLA KOVİD-19 TEDBİRLERİNE UYUYOR

Ekipler, vatandaşların güvenli seyahat edebilmeleri ve koronavirüs önlemlerine ilişkin genelgelerde belirtilen hususlar ile İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu’nca alınan kararlar gereği, sosyal mesafe kuralına ve maske kullanımı zorunluluğuna uyulup uyulmadığını denetledi.

Urla’nın birçok noktasında Kovid-19 tedbirleri kapsamında Urla Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleri de toplu taşıma araçlarında denetim gerçekleştirdi.

İlçede minibüsleri ve taksileri durduran ekipler, şoförleri ve yolcuları denetledi.

Toplu ulaşım araçlarında yolcu sayısının yanı sıra yolcuların maske takıp takmadıkları, sosyal mesafeye uyup uymadıkları kontrol edildi.

Kovid-19 tedbirlerine uymayıp fazla yolcu bulunduran minibüslere cezai işlem uygulanacağı hatırlatıldı.

"Koronavirüs Denetimleri" genelgesi kapsamında Urla genelinde kontrollerin aralıksız süreceğini kaydeden Urla İlçe Emniyet Müdürü Zeynep Erdoğan Derse, "amacımız ceza kesmek değil, öncelikle vatandaşlarımızı uyulması gereken maske, mesafe ve temizlik konularında uyarmak. Israrla uymamaya devam edenlere elbette hem Hıfzıssıhha Kanunu hem de Kabahatler Kanunu gereğince ekiplerimiz ceza uygulayacak. Şu ana kadar vatandaşlarımızın büyük ölçüde kurallara uyduğunu görüyoruz. Denetimlerimizde ilçemizde hizmet veren taksilerde, nikah ve düğün salonlarında, toplu ulaşım araçlarında, konaklama tesislerinde, kahvehane ve kıraathanelerde tedbirleri uyulduğunu gözlemledik. Sahil bantlarımızda, park ve piknik alanlarında da vatandaşlarımızın tedbirlere uyduğunu gördük. Kurallara hassasiyetle uyan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederim.

İlçe genelinde yapılan denetlemelerde sadece bir lokanta – restoranda eksiklikler nedeniyle cezai işlem yapıldı. Sokak denetimlerin de ise 20 vatandaşımıza maske kullanmadığı için yapılan işlemlerde toplam 18 bin TL ceza kesildi" diye konuştu.

Göreve geldikten sonra “sahada maksimum görünürlük, minimum asayiş olayı” prensibi ile çalışmaya başlayan Urla İlçe Emniyet Müdürü Zeynep Erdoğan Derse, ilçe emniyet müdürlüğü personelinin bundan sonra daha çok görünür olacağını, aynı zamanda gün içinde sivil giyimli ve telsizi bile olmadan mekân ve vatandaş denetimleri yapacağını dile getirdi.

Trafikte motosiklet kullanan sürücülerin kask, araç kullanan sürücülerin emniyet kemeri, telefon ve sigara konularında Urla Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleri tarafından yapılan denetimlerin artacağını bildiren Derse, tüm sürücülerin trafik kurallarına ve koronavirüs önlemlerine uygun şekilde trafikte seyretmeleri gerektiğini hatırlattı.