Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 23-07-2020 17:14   Güncelleme : 23-07-2020 17:14

“RASYONEL BİR FİLOZOF ANAXAGORAS” BELGESEL FİLMİ URLA’DA ÇEKİLİYOR

• Felsefe tarihinin önemli düşünürlerinden Anadolulu filozof Anaxagoras’ın yaşamı ve öğretisini anlatan belgesel film, doğduğu kent olan Klazomenai olan bugünkü Urla’da çekilecek.

“RASYONEL BİR FİLOZOF ANAXAGORAS” BELGESEL FİLMİ URLA’DA ÇEKİLİYOR

M.Ö. 510 yılında Batı Anadolu’daki site devletleri içinde yer alan Klazomenai’da (Bugünkü Urla) doğmuş olan filozof Anaxsagoras’ın yaşamını ve öğretisini ele alan belgesel film Urla’da çekilecek.

Senaryosunu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın yazıp, yönetmenliğini üstlendiği “Rasyonel Bir Filozof Anaxagoras” adlı belgesel filminin çekimlerine yakında Urla’da başlanacağı belirtildi.

Ege’de Antik çağın önemli kentlerinden Klazomenai doğmuş ve düşünce tarihine adını yazdırmış olan Anaxagoras’ın yaşamı ve onun felsefesini işleyecek belgesel film İzmir’in Urla İlçesinde çekilecek. Belgeselde, söz konusu düşünür tanıtılırken, Anaxagoras ve öğrencileri oyuncularla canlandırılacak.

Edilen bilgiye göre, danışmanlığını Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zehragül Aşkın’ın yaptığı belgeselde akademisyen felsefeciler de Anaxagoras’la ilgili görüş bildirecekler.

“Rasyonel Bir Filozof Anaxagoras” belgesel filminin yönetmeni Uğur Pişmanlık, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Antik çağın Anadolulu filozoflarından biri olan Anaksagoras, MÖ 510 yılında Batı Anadolu’daki site devletleri içinde yer alan Klazomenai’da (Bugünkü Urla) doğumludur. Anaxsagoras antik dünyanın ilk gerçek bilginlerinden biridir. Anaksagoras, içinde bulunduğumuz evreni ve hareketlerini tanrısal olan üzerinden değil maddenin yapısı ve iç dinamikleri ile onu harekete geçiren şeylerden yola çıkmıştır. Anaksagoras’ın ortaya koyduğu düşünceler, duyularımız aracılığıyla maddi varlıkları akıl yoluyla kavramayı, deney ve gözlemlerle anlamayı seçtiğini ortaya koymaktadır. Bu onun rasyonel dediğimiz akılcı bir düşünür olduğunu gösterir. Urla’da çekeceğimiz Anaxagoras belgeseli ile Anadolu felsefe tarihinde yer almış bu düşünürü Türkiye’nin felsefe ve kültür yaşamına kazandırmış olacağız. Bu işin beni en mutlu eden yanı da budur; bu topraklarda felsefe adına bir şey üretmiş olmak” diye konuştu.

Uğur Pişmanlık’ın, ilk yönetmenlik denemesi olan bu çalışma dışında, 2010 yılında Umut Hacıfevzioğlu’nun yapımcısı olduğu ve yönetmenliğini yaptığı Antik Çağ’da Tarsus ve Felsefe”, 2012’de “Assos’ta Felsefe”, 2015 yılında “Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” ve 2019’da “İlk Filozof Thales ve Miletos Okulu” belgesel filmlerinin senaryolarını yazdı ve yönetmen yardımcılığını üstlendi. Ayrıca bu belgesellerde oyuncu olarak filozofları canlandırdı.

Uğur Pişmanlık, yayın yönetmenliğini yaptığı Aratos dergisinde yazdığı makaleden yola çıkılarak TRT Belgesel kanalı tarafından çekilen “Çıplak Mahallesi” belgeselinin danışmanlığını üstlendi.

Açıklamada, “Rasyonel Bir Filozof Anaxagoras” adlı belgeselin bu yılın sonunda, yeni yayın döneminde gösterime gireceği belirtildi.