Güncel
Giriş Tarihi : 16-07-2020 13:06   Güncelleme : 16-07-2020 13:06

Urla’da 15 Temmuz Demokrasi Zaferi programı

İzmir’in Urla ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Urla’da 15 Temmuz Demokrasi Zaferi programı

Urla Cumhuriyet Meydanı’nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen programa Urlalılar yoğun ilgi gösterdi.

Tüm şehitlerimiz için saygı duruşunu müteakiben İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programa Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can, Garnizon Komutanı Albay Şevket Üntaç Ekim, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca, Jandarma Komutanı Teğmen Adem Aydoğdu, İlçe Emniyet Müdürü Güray Aksüt, Urla Müftüsü Ali Canpolat, AK Parti Urla İlçe Başkanı Murat Nart, CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur, İYİ Parti Urla İlçe Başkanı Yüksel Bıyık ile birlikte Urlalı vatandaşlar katıldı.

“15 Temmuz 2016’da 97 yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde millet olarak en uzun, en ağır ve en korkulu geceyi yaşadık” diyerek günün anlam ve önemini belirten konuşmaya başlayan Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can, konuşmasının devamında “Kendini cemaat olarak adlandıran FETÖ terör örgütü, askeri darbe adı altında masum erlerimizi de kandırarak Boğaziçi köprüsünü tutmuş, tanklarla sokağa çıkarak Türkiye Büyük Millet Meclisimizi bombalamış, sivil insanlara zarar vermiş, sokaktaki insanları kurşun yağmuruna tutmuştu. Bu süreçte hesaplanamayan tek şey ise tankların, kurşunların üzerine yürüyen kahraman Türk halkı olmuştu. Genç, yaşlı, kadın, erkek demeden bütün halk sokağa dökülmüş ve millet kendi iradesine ve demokrasiye sahip çıkmıştı.

Kanlı girişiminin üzerinden tam 4 yıl geçti. Bu geçen 4 yıllık süreç içerisinde Türkiye´de daha önce eşi benzeri olmayan olaylara şahit olduk.

15 Temmuz darbe ve işgal girişimi, sosyal, kültürel, bürokratik, dini ve güvenlik hayatımızın merkezinde bir fitne ve fesat odağının kirli, karanlık ve kanlı bir şekilde yuvalandığını gösterdi.

Bu girişim, seçimle işbaşına gelen yönetimi zorbalıkla devirmeye kalkmanın adıdır. Bu girişim, Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetimini ele alıp ülkeyi parçalamanın hedef alındığı ahlaksız bir plandır.

Fakat bu kirli plan, halkımızın gücü, cesareti ve kahraman duruşuyla engellenmiştir.

Çünkü bizler Kurtuluş Savaşında destanlar yazan ataların torunlarıyız. Onların canlarını ortaya koyarak bizlere emanet ettiği bu vatanı canımız uğruna koruyup, çocuklarımıza emanetimizi sapasağlam bırakacağız.

Henüz işimiz bitmedi. Bu ülkenin her bir vatandaşı ömrünün sonuna kadar ülkemizi darmadağın etmeye çalışan bu ve benzeri terör örgütleriyle mücadeleye devam etmelidir. FETÖ ve diğer tüm kanlı terör örgütleriyle mücadelenin etkin ve işlevsel bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir. Devletin ve toplumun kılcal damarlarına sivil, manevi veya eğitsel kılıklarda FETÖ benzeri çetelerin sızmaması, yerleşmemesi ve güçlenmemesi için toplumsal farkındalık düzeyimizin canlı tutulması bir ihtiyaçtır. Hiçbir sosyal yapının kendisini devletin yerine koyması, devleti ele geçirmek gibi bir arzusu olamaz.

Demokrasimize, birliğimize ve barışımıza kastetmek niyeti taşıyan iç ve dış odakların, ancak toplumun desteğiyle etkisizleştirilebileceğini 15 Temmuz gecesi bize göstermiştir. Halka rağmen halka kastetmek isteyen FETÖ tarzı terörist çetelerin başarılı olamayacağının canlı bir örneği olması açısından 15 Temmuz direnişinin ve başarısının, demokrasi, barış ve birlik değerleri açısından anlamlandırılması gerekmektedir.

Her birimiz farklı siyasi görüşlere, fikirlere, inançlara, kültür ve geleneklere sahip olsak da ay yıldızlı bayrağımız için bir oluruz, birlik oluruz. Zira 15 Temmuz girişimi sonrasında tüm siyasi partilerin ortak bildiri yayınlaması, demokrasiye sahip çıkan tavır ve duruşları ile hiçbir kuvvetin bizleri ayıramayacağını, bu vatan topraklarını bölemeyeceğini ortaya koymuştur.

Her bir karışında binlerce şehidin yattığı topraklarımızın bölünmez bütünlüğünü korumak için mücadele etmiş Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere 15 Temmuz gecesi terörle mücadele kapsamında şehadete yürüyen şehitlerimizi saygıyla anar, tüm gazilerimize uzun ve sağlıklı bir ömür dilerim.

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!” ifadelerine yer verdi.

Urlalılara hitap eden AK Parti Urla İlçe Başkanı Murat Nart, “bugün hem derin bir kederi hem de büyük bir gururu aynı anda yüreğimizde hissediyoruz. Bir yandan 251 vatandaşımızı hain bir darbe girişimiyle kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, diğer yandan dünyada eşine az rastlanır bir direnişe imza atılmış olmasının gururunu, vatanımızı kurtarmanın onurunu yaşıyoruz. 15 Temmuz’un 4. Yıldönümünde aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla yad ediyorum” dedi.

Ömer Halisdemir için yazılan “30 kuş” şiirinin okunmasının ardından program 15 Temmuz sinevizyon sunumları ile devam etti.