Eğitim
Giriş Tarihi : 09-07-2020 18:27   Güncelleme : 09-07-2020 18:27

Açık havada eğitimi Özel Atılgan Okulları olarak tercih ettik.

Uzun yıllardır Alsancak’ta özel öğretim kursu sahibi olan eğitimci Murat Atılgan Bey ile Urla’da geçen yıl eğitim-öğretime başladıkları Atılgan Anadolu Lisesi’nin hedefleri ve 2020-2021 eğitim -öğretim yılı hazırlıkları hakkında konuştuk.

Açık havada eğitimi Özel Atılgan Okulları olarak tercih ettik.

-Murat Bey kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

-Murat Bey: Merhaba, öncelikle eğitimci bir ailenin çocuğuyum. Fizik öğretmeniyim, her ne kadar kurum sahibi olsam da öğretmen olduğumu unutmadım ve halen kurumlarımda bazı sınıfların Fizik derslerini kendim anlatıyorum.

Biz, Özel Atılgan Eğitim Kurumları olarak, eğitim alanında ve özel öğretim sektöründe 12 yıllık tecrübe ile uzun yıllar İzmir’in en iyi öğrencilerinin tercih sebebi olduk, bu başarı ve birikimlerimizi okul çatısı altında birleştirerek 2019 yılında Özel Urla Atılgan Anadolu Lisesinin kapılarını öğrenmeye ve kendini geliştirmeye adamış gençlerimize açtık.

Kısa sürede ortaya koyduğu özgün eğitim ve öğretim sistemi ile velilerin ve gençlerin gözdesi olan bir okul konumuna ulaşmayı başardık.

-Evet Hocam. Atılgan Öğretim Kursundaki başarılarınız gerçekten çok gurur verici. Peki Okul sanırım apayrı bir dal. Atılgan Anadolu Lisesindeki hedefleriniz nelerdir?

Murat Bey: Anadolu Lisemizde, öğrencilerimize sosyal ve bireysel yetenekleri doğrultusunda akademik başarıyı esas alan iddialı yurtiçi ve yurt dışı programları sunmaktayız. Öğrenci merkezli eğitimimizle bilgili ve kendine güvenen bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Anadolu Lisemizde 9., 10., 11. ve 12. sınıf öğrencilerimize sunduğumuz alan dersleri, seçmeli dersler, yoğunlaştırılmış İngilizce eğitimi ve ikinci yabancı dil olarak Almanca eğitimi ve kulüp çalışmalarıyla öğrencilerimizin yalnızca akademik başarıya odaklı değil, sosyal, sanatsal, kültürel alanlarda da yaratıcı, üretken ve özgüven sahibi bireyler olarak yetişmesi; onların ilgi, istek ve yeteneklerine göre kendilerini geliştirebilmeleri, yeteneklerine uygun alanları seçmeleri, bu alanlarla ilgili temel bilgi ve becerileri edinmeleri, üniversitede ilgi ve isteklerine uygun bölümleri kazanmaları konusunda her türlü faaliyet ile desteklemekteyiz.

Üniversite giriş sınavlarına (YKS) hazırlık çalışmalarımız tüm sınıf seviyelerinde yapılır. Özellikle 11. ve 12. sınıflarımızda yoğunlaşarak uygulanan destek eğitimlerle sınav hazırlıkları tamamlanır. Bu kapsamda yıl boyunca devam eden, ayrıca yaz tatili ve ara tatillerde yapılan ek dersler, akademik kamplar, deneme sınavları, soru çözüm saatleri ve etüt programlarımızdan tüm öğrencilerimiz sınıflar, gruplar ve bireysel düzeyde yararlanabilir. Böylece, öğrencilerimizin bir üst eğitim basamağında istediği bölümlere girebilmesi ve ihtiyaç duyacağı tüm akademik ve sosyal bilgi ve beceriler ile donatılmış olur.

-16 Mart’tan bu yana ülke olarak mücadelesini verdiğimiz Covid-19 salgını özellikle eğitim sektöründe birçok tedbirlerin alınmasına sebep olmuştur. Muhakkak sizlerde okullarınız da birtakım tedbirler almışsınızdır. Geçen hafta ise okulların açılış tarihleri MEB tarafından açıklandı. Sizlerin bu süreç hakkında değerlendirmelerinizi ve Atılgan Öğretim Kurumları olarak 2020-2021 Eğitim -öğretim yılı için planlamalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Murat Bey: Öncelikle, bu süreç bizlere sınıfta ders anlatmanın ve öğrenci seslerinin ne kadar güzel bir duygu olduğunu özlemle hissettirdi.

MEB tarafından çalışma takvimi yayınlandı. 2020-2021 Eğitim-öğretim yılı Atılgan Anadolu Lisesi çalışma takvimimizi de hazırlamış bulunmaktayız. 17 Ağustos itibari ile okulumuz öğrencileri telafi eğitim programına başlayacaklardır.

Urla da okulumuz kampüs olanakları olarak çok müsait. Sınıf mevcutlarımız 10 kişi, sınıf kapıları dışarı açılıyor ve muazzam bir bahçeye sahip olan bir okul. Her koşulda tedbirlerimiz aldık. Genel dezenfekte çalışmalarımız periyodik olarak yapılmakta. Hem öğrencilerimizin hem çalışanlarımızın sağlıkları bizler için önemli olduğu için, okul yönetimi olarak tedbirlerimizi içeren kitapçıklarımızı ve rehberlik servisi olarak öğrenci ve velilerimize bu süreçte destek olmak adına online seminerler ve randevulu mesafe kuralına uygun görüşmeler gerçekleştirdik.

Yeni dönemde öğrencilerin hava koşulları müsait olduğu sürece bahçede eğitim-öğretime devam etmesine özen gösteriyoruz. Derslikler de bahçede olacak şekilde düzenleniyor. Kampüs olarak sınıfları dışarı taşıdık, çalışma salonları, yemekhane, kantin ve benzeri toplu kullanım alanlarında sosyal mesafeyi en az 1 metre olacak şekilde düzenledik.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda alınan önlemler, öğrencilerimizi ve çalışanlarımızın kapıdan içeri adımlarını atmasıyla beraber uygulanmaya başlıyor. İlk önce ateşlerini ölçüyoruz. Bunları listemize not ediyoruz. Hijyen paspası ile ayakkabı hijyeni, el hijyenlerini dezenfektanla sağladıktan sonra öğrencilerimizi içeriye alıyoruz.

Okulda bulunan öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanlardan maske takmaları istedik ve maskesi olmayanlar için bina girişine maske bulunduruyoruz.

Özellikle lavabo ve sınıf temizliklerini her teneffüste havalandırma ve dezenfekte etme konusunda o birimdeki arkadaşlarımızı eğitimler verdik.

Okul hayatında ve yaşamda başarılı olmaları için öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Hedef belirleyerek düzenli, istikrarlı biçimde çalışmak, hatta çok çalışmak. Yaşamı ve günü planlayarak hareket etmek, kendini iyi tanımak, güçlü ve zayıf yönlerini bilmek, gelişime açık olmak, ilkeli olmak, sorumluluk almak, alınan sorumluluğu yerine getirmek, öğrenmenin ve başarmanın tadına varmak, yaptığı işi severek ve inanarak yapmak, insanları sevmek, onlara değer vermek ve en önemlisi ailelerini önemsemek, diyebilirim. Tabi bunların yanı sıra ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kendini ifade edebileceği, deşarj olacağı etkinlikler yapmak da mutluluğu ve başarıyı besleyip, destekleyecektir.

-Murat Bey bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

Murat Bey: Ben teşekkür ederim. Atılgan Öğretim Kurumları olarak, başarılarımıza yenilerini ekleyen ve ekleyecek olan öğrencilerimiz ve bize güvenen, destek ve önerileriyle bizlere büyük katkı sağlayan velilerimizle Atılgan kültürünü ilerilere taşıma görevini sürdürmeye devam edeceğimizi de söylemek isterim.

Sağlık ve güvenle kalınız.