Güncel
Giriş Tarihi : 30-06-2020 17:18   Güncelleme : 30-06-2020 17:18

Atatürk’ün Urla’ya Gelişinin 94. Yılı törenle kutlandı

Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 30 Haziran 1926’da Urla’yı ziyaretinin 94. yıldönümü Urla’da Urla Belediyesi organizasyonunda düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk’ün Urla’ya Gelişinin 94. Yılı törenle kutlandı

Urla Cumhuriyet Meydanı’nda sosyal mesafe kuralları çerçevesinde düzenlenen törende Urla Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Urla Belediyesi, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende günün anlam ve önemine uygun şiirler okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan vekili Önder Can tarafından yapıldı. Henüz 5 yaşındayken Atatürk’ün Urla’ya gelişine tanık olan Urlalı yazar Necati Cumalı’nın “Sonunda o gün geldi, bayraklarla donatıldı evler; pencereler. 1926 yılıydı. Beş yaşındaydım. Urla’nın o uzun, ılık güz aylarında mıydı, yoksa erken gelen baharında mı, hatırlamıyorum, sadece açık güneşli bir gün var belleğimde…”

“…Küçücük adımlarla Cumhuriyet Alanı’na ulaştım. Kadın, erkek Urlalılar sarmıştı alanın dört bir yanını. Alanın İzmir girişine karşı kaldırımda dizilenlerin ayakları arasına karıştım. Boyumun ancak dizlerini bulduğu adamların bakışları, İzmir girişine dikilmişti.”

“Derken alkış, yaşalar, gözyaşları arasında Gazi göründü. Nasıl olduysa, koptum başımın üstünde dikilen o dağ gibi adamların ayakları arasından. Alanı koşa koşa geçtim. Kollarımı açarak Atatürk’e doğru atıldım. Mustafa Kemal Paşa halkı selamlarken göğsü üstünde şapkasını tuttuğu eliyle durdurdu korumalarını, (Bırakın) dedi. Adımı, kimin oğlu olduğumu sordu.

Şivem bozuktu. Rumeli şivesiydi. Karşılıklarımı dinlerken gülümsedi. Saçımı okşadı. Babamı tanıyıp tanımadıklarını sordu; kendisini karşılayan Urlalılara. Tanıdılar. Evime götürmelerini buyurdu. Eve dönerken Bekir Ağabey gurur duyuyordu beni kucağında taşımakla. Atatürk’ü Urla’nın girişinde karşılayan çocuk bendim” anlatımları ile konuşmasına başlayan Can, konuşasının devamında “Her coğrafyanın kendine özel günleri vardır. Urla için de o tarihi günlerden biri şüphesiz ki bugündür.

Bugün, bir halkı yeniden ayağa kaldıran, birleştiren, çoğaltan, kurtuluş savaşını destanlaştıran ve egemenliği milletine teslime eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Urla’ya gelişinin 94. Yıl dönümü.

Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ve bütünlüğünü korumak, bu kutsal mücadeleyi canı pahasına kazanan yüce Türk milletine egemenliğin onlara ait olduğunu anlatmak, memlekete çağdaş, modern bir ivme kazandırmak adına gerçekleştireceği tüm yenilikleri halkına anlatmak için yurt gezileri yapan Mustafa Kemal’in henüz vazifesi bitmemişti. Ve bu düşüncesini Urla’ya gelip halk evinde Urlalılara şu şekilde ifade etmişti: “İnkılâp dâhilen ve haricen pek çok şeylere muvaffak olmuştur, fakat daha vazifemiz bitmemiştir. Gençliğin pek çok çalışması lazımdır. Bu noktaya nazarı ehemmiyetinizi celp ederim.”

Atatürk’ün Urla Nutkunda da dediği gibi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak çok çalışmalıyız, pek çok çalışmalıyız. Bizlere bu toprakları miras bırakan Atalarımızın emanetini korumak ve geliştirmek bizlerin asıl vazifesidir.

Sevgili Urlalılar,

Kurtuluş savaşında efsaneleşen Mustafa Kemal öncelikle iyi bir insandı. Öngörüsü yüksek, stratejik planlaması güçlü bir lider ve kurtarıcıydı. Zira Kurtuluş Savaşı bir mucize değil, aklın zaferidir. Bu zafer aynı zamanda bir milletin inanç, güç, azim ve vatan aşkıyla yoğrulmuş ruhunun eseridir.

Biliyorum ki bu ruh, hepimizin damarlarındaki kanda mevcuttur. Çünkü bizler, ülkemizin bağımsızlığı, huzuru, refahı, birlik ve beraberliği için canını vermiş ecdatlarına torunlarıyız ve onlara verdiğimiz sözümüz her daim aklımızda, vatanımıza olan aşkımız sonsuza dek kalbimizde olacaktır.

Bu önemli ziyaretin yıl dönümünde, tüm imkânsızlıklara ve zorluklara rağmen büyük bir devrime imza atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha minnetle anıyor, bu topraklar için canını veren tüm şehit ve gazilerimizin huzurunda saygıyla eğiliyorum” ifadelerine yer verdi.

Törene Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan vekili Önder Can, Urla Garnizon Komutanı ve Uzunada Deniz Üssü Komutanı Albay Şevket Üntaç Ekim, Urla Cumhuriyet Başsavcısı vekili Cumhuriyet Savcısı Serdal Sarıdağ, CHP Önceki Dönem Milletvekili Musa Çam, Urla Emniyet Müdürü Güray Aksüt, Urla Jandarma Komutanı Tğm. Adem Aydoğdu, Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Urla İlçe Başkanı Murat Nart, CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur, MHP Urla İlçe Başkanı Tercan Ayhan, İYİ Parti Urla İlçe Başkanı Yüksel Bıyık, Siyasi Parti temsilcileri, Urla Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, S.S. Urla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Koop. Başkanı İsmet Erak, Urla Kent Konseyi Başkanı Hadi Başman, ADD Urla İlçe Başkanı Veli Çıtak, TEMAD Urla İlçe Başkanı Mustafa Büyüktarakçı, Türk Kızlayı Urla Şube Başkanı Nurgül Saltık, okul müdürleri sivil toplum kuruluşları ve Urlalılar yoğun ilgi gösterdi.