Güncel
Giriş Tarihi : 23-06-2020 13:27   Güncelleme : 23-06-2020 13:27

Annesiz yavru keçi Aykız evde bakılıyor

Doğumdan iki gün sonra annesiz kalan yavru keçi Aykız, İzmir’in Urla ilçesinde evdeki kedi ve köpeklerle büyüyor.

Annesiz yavru keçi Aykız evde bakılıyor

Urla’nın Denizli Mahallesi’nde bahçeli evlerinde köpek ve kedi besleyen İşleyen ailesi, Urla’nın Bademler Mahallesi’ndeki ahşap fabrikası bahçesinde yetiştirilmek üzere alınan keçilerden birinin hamile çıkıp, doğumdan iki gün sonra annesiz kalan yavru keçi Aykız’ı evlerinde büyütüyor.

Fabrika bahçesine alınan hamile keçinin doğumdan sonra ölmesi neticesinde annesiz kalan yavru keçiye Aykız adını veren İşleyen ailesi, Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle 2 günlük keçi yavrusuna bahçeli evlerinde bakmaya başladı.

Aykız’ın doğduğu haberine çok sevindiklerini aktaran Burakcan Zengin (20), “iki gün sonra annesi vefat etmiş. Sokağa çıkma yasakları nedeniyle Aykız’ı eve getirmek zorunda kaldık. Geldiğinde küçücüktü, yürüyemiyordu bile. Kucağımızda sarıyorduk, bebek gibi. Biberon ile süt içiriyorduk. Hiç peşimizden ayrılmıyordu. Biz nereye gitsek oraya gidiyordu. Bizden ayrı kalamıyor, bağırıyordu evin içinde. Büyüdü, büyüdü, yataklarımıza çıkmaya başladı. Evde altına bez bağlıyorduk. Şimdi kocaman oldu ama hala bırakmak istemiyoruz onu, ayrı kalamıyoruz ondan” dedi.

“Aykız bize geldiğinde 500 gram falandı, şimdi 4 kilo olmuş” diyerek konuşmasına başlayan Ceylin İşleyen (12), “çok büyüdü, nasıl bırakacağız bilemiyorum. Geçen gün işyerine götürüldüğünde çok ağladım, akşam babam geri getirdi. Normalde orada kalacaktı. Yatağıma çıkıyor, benden önce yastığıma yatıyor, hani beni bırakıp gitme diye. Yastığıma yatıyor, benimle birlikte uyuyor. Ben ona süt içiriyorum. Geceleri kalkıp ot falan veriyorum” dedi.

En sevdiği yiyeceklerin lavanta, gül, sebze ve meyveler olduğunu aktaran Burakcan Zengin, “bahçeye saldığımızda direkt otlarımızın hepsini yiyiyor” dedi.

Ceylin Aykız’a “seviyorsan öp beni” dediğinde, Aykız Ceylin’i kulağından öpüyor, çekince de meleyerek tepki veriyor. Yavru keçi Aykız, evin içine alınırken altının bağlanmasına tepki vermiyor. Evin iki köpeğiyle dost olan Yavru keçi Aykız, evin köpekleri Yamaç ve Sello tarafından korunuyor.

Yavru keçi Aykız ile yaşadıklarını aktaran Ceylin İşleyen, “keçim Aykız’a doğduğu günden beri ben bakıyorum. 2 aylık oldu, 2 aydır benimle beraber. Benimle yatıp kalkıyor, benimle büyüyor. Onu ben yedirip içiriyorum biberonuyla. Beni annesi sanıyor. Benim gittiğim her yere gidiyor. Benimle işyerine gidiyor, orada diğer keçilerin yanına gitmiyor. Bizimle kaldığı için onlardan korkarak bizim yanımıza geliyor. Köpeklerimizle beraber kalıyor. Köpeklerimiz Aykız’ı çok iyi koruyor. Benden önce yatağa çıkıp hemen yatağa yatıyor, ben kalkana kadar hiç kalkmıyor, sesini hiç çıkarmıyor. Geceleri çok acıktığında ona süt veriyoruz. Bazen bahçeye bırakıyoruz, bazen bizimle kalıyor” ifadelerini kullandı.

Keçinin bakımı konusunda internette yayınlanan videolardan edinilen bilgilere başvurduklarını anlatan Burakcan Zengin, “Aykız bize 2 günlükken geldi. Bizim için zorlu bir dönem başlamıştı. Çünkü hiçbir bilgimiz yoktu. İlk önce Youtube’den videolar izlemeye başladık, keçilere nasıl bakılıyor diye.  Biz bunları öğrendikten sonra bizim işimiz daha kolay oldu. Aykız’ı 250ml biberonlarla doyurmaya başladık, fazla yediğinde karnı çok şişiyor hareketsiz kalıyordu. Sonrasında Aykız’da sürü psikolojisi olduğu için biz yanında değilken yalnızlık çekip bağırmaya başlıyor ve hiç susmuyor. Acıktığında üzerimize atlayıp kulağımıza meliyor, bizi uyandırıyor açıkçası. Yemeğini yedikten sonra yine yatağımıza gidip kurulup yatıyor, hiç kalkmıyor. Fabrikaya götürdüğümüzde diğer keçilerle hiç anlaşamıyor. Çünkü o da kendini insan gibi görüyor. Biz öyle sanıyoruz, hep bizi dinliyor. Hiç ondan ayrılamıyoruz. O da bizden ayrılamıyor zaten. Ayrılmaya da niyeti yok gibi. Büyüyüp yaşlanana kadar hep bizimle kalacak” dedi.

Bakımı konusunda söz alan Ceylin, “Aykız’ı sokağa çıkarıp geri getirdiğimizde ıslak mendille falan patilerini, üzerini siliyoruz, mikropları gitsin, kendini yaladığında mikrop kapmasın diye. Her gün onu kendi tarağıyla düzenli olarak tarıyoruz. Daha hiç yıkamadık, bir ay sonra büyüsün 3 aylık olunca ilk kez yıkayacağız. İlk deneyimimiz olacak” dedi.