Güncel
Giriş Tarihi : 05-06-2020 17:58   Güncelleme : 05-06-2020 17:58

100 MİLYON BAŞ ENGİNAR SATILDI

Urla’da, sezonun son enginar hasadı yapılıyor. Urla Ziraat Odası Başkanı Uslucan: Bu yıl 100 milyon baş enginar kesildi.

100 MİLYON BAŞ ENGİNAR SATILDI

Enginar üretimi denilince akla gelen ilk bölgelerden olan İzmir'in Urla ilçesinde, koronavirüs salgının olumsuz etkileri nedeniyle endişeli olan üreticiler için sezon olumlu geçti. Bu yıl yaklaşık 100 milyon baş enginar üretildiğini ve bunun büyük bir bölümünün satıldığını belirten Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, "Biz koronavirüs sebebiyle başlarda çok korktuk. Enginarı tarladan kaldıramayacağımızı düşünmüştük. Ancak, kadın kooperatifimizin devreye girip yaratıcı çalışmalar yapması ve Urla Belediye Başkan Vekilimiz Kaymakam Önder Can'ın belediyeye ait şirket olan URİT'i devreye sokmasıyla üreticilere çok büyük bir destek sağlandı" dedi.

'BOL BOL TÜKETİN'

Uslucan, enginar hasadının son demlerine yaklaşıldığını belirterek, "Artık tarlalarımızı biçeceğiz, Ağustos'un sonlarına doğru temizleyeceğiz, ondan sonra sulayıp ya tarlalar tekrar uyandırılacak ya da yeni fidanlar dikilecek. Ağustos'un sonuna doğru dikim işlemleri biter ve ekim sonu tekrardan enginar kesmeye başlayacağız. Bol bol tüketilmeli" dedi.