Güncel
Giriş Tarihi : 20-05-2020 01:09   Güncelleme : 20-05-2020 01:09

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu “Maske Takılması Zorunluluğu” Konusunda Ek Kararlar Aldı

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu İzmir'in tüm ilçelerinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu olduğu yerleri belirledi.

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu “Maske Takılması Zorunluluğu” Konusunda Ek Kararlar Aldı

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu, 19.05.2020 günü 1593 sayılı “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. Maddesi’nde toplanarak; İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca aşağıdaki ek kararları almıştır.

“İzmir’in tüm ilçelerinde, Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak ekte bulunan cadde ve alanlarda ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine,

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Karara göre Urla’da maske kullanımının zorunlu olduğu cadde ve alanlar şunlardır:

Bülent Baratalı Cad. - 75. Yıl Cumhuriyet Cad. - Erdoğan Ker Cad. - Zafer Cad. - Necati Cumalı Cad. - Ahmet Besim Uysal Cad. - Nur Dikmen Cad.-Mehmet Ali Aygüven Cad.- Fevzi Çakmak Cad. -İskele Cad. – Yalı Cad._Harbiye Cad.- M. Fevzi Çakmak Cad.- Neyzen Tevfik Cad. - Mustafa Kemal Blv. - Kuşçular Cad. - Balıklıova Cad. – Özbek Akkum Cad.

30 ilçemizdeki maske kullanımının zorunlu olduğu cadde ve alanlara ait listeye AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ.

http://www.izmir.gov.tr/maske-takilmasi-konusunda-ek-kararlar-alindi