Gastronomi
Giriş Tarihi : 29-04-2020 19:32   Güncelleme : 29-04-2020 19:32

Tarladan tencerenize festival enginarları

Koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yıl gerçekleşemeyen Urla Enginar Festivali için yetiştirilen meşhur Urla Sakız enginarları, sabahın ilk saatleri tarladan toplanıp hem taze hem de işlenmiş olarak kargo ile enginarseverlere ulaştırılıyor.

Tarladan tencerenize festival enginarları

Bu yıl 6.sı gerçekleşmesi planlanan Urla Enginar Festivali’nin iptal edilmesinin ardından, enginar üreticilerinin mağdur olmaması için Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi, Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Urla Ziraat Odası harekete geçti.

İlçe genelinde 950 dönümlük alanda yetiştirilen sakız enginarlarının tarlada kalacağından endişelenen çiftçilerin mağduriyetini ortadan kaldırmak için Urla Kaymakamlığı öncülüğünde Urla Belediye şirketi URİT, 187 kadının üye olduğu Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Urla Ziraat Odası iş birliğinde Urla’nın meşhur enginarının üreticilerinden alınıp, işlendikten sonra internet üzerinden veya telefon siparişi alınarak satılması kararlaştırıldı.

Urla’nın meşhur Sakız Enginarı %100 sermayesi Urla Belediyesi’ne ait olan belediye şirketi URİT’in internet sitesi ‘urladansoframa.com’ dan ve 0232 754 45 32 numaralı telefondan alınan siparişlerle, en sıhhi koşullarda işlenip kargo ile tüketicilere ulaştırılıyor.

Faaliyetler hakkında açıklamada bulunan Urla önceki dönem Belediye Başkanı ve Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Gıda Mühendisi Sibel Uyar, “Biz Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olarak 5 yıl önce kurulmuş 187 ortaklı bir kooperatifiz. Tüm dünya ve ülke olarak çok zor bir dönemden geçtiğimiz pandemi sürecinde hem üretici hem kadın istihdamı hem de evde kalan insanların sağlığı için ne yapabiliriz diye düşündükten sonra “her yıl yaptığımız Enginar Festivali’nde hep siz bize geliyordunuz artık biz size gelelim” diye başladığımız bir yolculuk bu. Şu an gördüğünüz alanda bize gelen günlük enginarları aynı gün içinde kadınlarımızca işleniyor, sonrasında da hiçbir katkı maddesi olmadan vakumlayıp sizin evlerinize tencereye konabilecek halde enginarlarınızı gönderiyoruz. Bunları isterseniz buzdolabında 1 hafta, dipfrizde 1 yıl boyunca saklayabilirsiniz.

Şu anda şöyle bir sorun yaşıyoruz: Bize ilgi gösteren herkese çok teşekkür ediyoruz. Fakat 23 Nisan ve 1 Mayıs haftasında sokağa çıkma yasağı olduğu için çok ciddi anlamda olan talepler kargolayamama sorunu yüzünden kesintiye uğramak zorunda kalıyor. Bu anlamda herkesten defaten özür diliyorum. Ama gerçekten olağanüstü koşullarda çalışmalar yapıyoruz.

Ben bizi destekleyen bütün herkese, tüm kooperatifimiz adına yönetim kurulundan, burada çalışandan, evinde telefon bakandan, fatura yazandan, bize yemek yapıp getirenden tüm 187 ortak arkadaşıma ve bize inanıp güvenip bizden sipariş eden tüm tüketicilere ve en önemlisi bunu dişini tırnağına takıp üreten, tarlada güneş altında ellerini dikenle büyüten nasırlı üretici çiftçilerimize gönülden teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Sağ olun” ifadelerine yer verdi.

Bu dönemde artan iş yüküne rağmen cansiperane hizmet veren kargo şirketlerine de teşekkür eden Uyar, yurt geneline taze gıda gönderme çabasında olduklarını belirterek vatandaşlardan acil olmayan siparişlerle kargo şirketlerine yük olmamalarını rica etti.