Güncel
Giriş Tarihi : 17-03-2020 15:10

Ulaşımda tedbir amaçlı belediye ve trafik zabıtasının görevleri

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Başkanı İhsan MEMİŞ, korona virüs nedeni ile şehir içi yolcu taşımacılığında belediyelere ve trafik zabıtasına düşen görevleri hatrırlattı.

Ulaşımda tedbir amaçlı belediye ve trafik zabıtasının görevleri

TOPLUM SAĞLIĞI VE TEDBİR AMACIYLA

I-BELEDİYELERE DÜŞEN GÖREVLER.

1-Belediye otobüslerinin içi her gün mutlaka tüm koltuklar, tutacak yerleri, kapıların içi dışı ve iç cephenin tümü ilaçlanmalı ve bolca da havalandırılmalıdır. Bu araçları kullanan şoförlerinde yolcularla temas etmemesi ve mümkün ise maske ve eldiven takması yerinde olacaktır.

2-Halk otobüsleri aynı işlemleri yapmalı ve böyle bir sistemleri yok ise belediyeden yardım talep etmelidir. Şayet Belediyeler yardımcı olmuyor ise kendi imkanları ile otobüslerini ilaçlayıp havalandırma yapmalıdır. Şoförleri de maske ve eldiven takmalıdır.

3-Personel taşıyan kamu ve özel araçlarında her akşam araç içlerini, koltukları ve el tutacak yerleri ve iç mekanlar dahil dezenfekte edip aracı havalandırma yapmaları, şoförlerinin görev başında maske ve eldiven takmaları yapılmalıdır.

4-Şehir içi minibüslerde her akşam tüm koltukları, tutacak yerleri, iç aksamları ve yerleri dezenfekte etmeli ve havalandırmalıdır. Minibüs şoförlerinin yolcularla para alıp vermede temas etmemeleri için mutlaka kendileri de maske ve eldiven giymeleri şarttır.

5-Ticari taksi sürücüleri de her gün tüm koltukları, tutacak yerleri ve iç aksamlarının tümünü dezenfekte etmeli ve bolca da havalandırmalıdır. Ayrıca hiçbir yolcu ile de tokalaşma yapmamalıdır. Mümkünse aracında kolonya bulundurmalı ve inen yolculara da kullanmalıdır.

6-Belediyeler metro ve otobüs duraklarında veya yürüyen merdivenlerde temas edilen veya elle tutulan tüm mekanları günde 3 defa dezenfekte etmelidir.

7-Grip veya nezle olanlar ile ateşi yüksek olup öksüren vatandaşlarında bu toplu taşım aracına binmemesi, kendi özel aracı var ise onu kullanması, şayet binmek zorunda kalır ise mutlaka maske ve eldiven kullanması gerekmektedir.

 

İL TRAFİK ZABITASINA DÜŞEN GÖREVLER

1-Şehir içi toplu taşıma araçlarına bilhassa pik saatlerinde ayakta yolcu veya fazla yolcu aldırmamaları böylece yolcuların birbirlerine çok yakın teması önlenmelidir.

2-Fazla yolcu almamak konusu   tüm belediye otobüslerinde, halk otobüslerinde, minibüslerde ve hatta taksilerde dahi denetlenmelidir.

3-Bu hususları trafik denetleme birimleri basın ve tv vasıtasıyla duyurmalı ve böylece bu virüsün insandan insana temas yoluyla geçmesinin önlenmesinde daha etkin bir bilinçlenme sağlanmalıdır.