Güncel
Giriş Tarihi : 13-03-2020 12:50

URLA KENT KONSEYİ 8 MART ETKİNLİĞİ

Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi katkılarıyla ''8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'' dolayısıyla “Sınır Tanımayan Kadınlar Söyleşisi” ve Kadın'ın El İzi sergisi yoğun ilgiyle gerçekleşti.

URLA KENT KONSEYİ 8 MART ETKİNLİĞİ

Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde 90 kadın sanatçıyı bir araya getirdi. ESOPARK’ta düzenlenen etkinlikte; Urla’nın ilk kadın Belediye Başkanı Sibel Uyar etkileyici bir konuşma yaptı. Uyar konuşmasında “Her şeyden önce 8 Mart bir kutlama değil, bir farkındalık günü olarak sahiplenmemiz gerektiğini her fırsatta vurgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Toplumsal cinsiyet eşitliği tercih edilecek bir seçenek değil, bir haktır. Gel artık 8 Mart’ları kutlama. Çiçek verme bana, hediye alma, eğlence düzenleme. Beylik cümleler kurup, havalı reklamlar verme. İndirim yapma. Tek bir gün benim gönlümü eyleme. Sen gel arkadaşım, eşitliğimizi, varlığımızı, adalet hakkımızı sahiplen. Siyasette var olma çabamızı destekle, toplumsal cinsiyet eşitliğini savun. Sen gel, beni sadece bir gün yüceltme, bana roller biçme, beni anne, abla, kardeş, eş olarak değil bir kadın olarak da toplumdaki varlığımı kabul et. Tamam mı?” ifadelerine yer verdi.

“Sınır Tanımayan Kadınlar Söyleşisi”nde Leyla Gencer, Suat Derviş, Muazzez İlmiye Çığ, Cahide Sonku, Mihri Müşfik, Tezer Özlü ve Türkan Saylan’ın yaşamlarından kesitlere yer veren Ressam Gülderen Depas’ın konuşmasının ardından etkinliğe katkı saylayanlara teşekkür belgeleri takdim edildi.

Etkinlik Urla Halk Eğitimi Merkezi öğrencilerinin de aralarında bulunduğu 90 kadın ressamın birer resimlerinden oluşan “Kadın'ın El İzi” sergisinin gezilmesi ile sonlandı.