Güncel
Giriş Tarihi : 12-03-2020 19:34

10. URLA MART DOKUZU OT BAYRAMI’NIN TEMASI “RADİKA”

İzmir’in Urla ilçesinde 10 yıldır doğa severleri buluşturan Geleneksel Urla Ot Bayramı, ilçe merkezinde ve Özbek Mahallesi’nde düzenlenecek etkinliklerle 21- 22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.

10. URLA MART DOKUZU OT BAYRAMI’NIN TEMASI “RADİKA”

10. kez doğa severleri buluşturacak olan geleneksel URLA OT BAYRAMI’nda bu yılın teması ‘’RADİKA / Acımık’’ olarak belirlendi. 

Urla’da yıllardır şenliklerle kutlanan “Mart Dokuzu” yani doğanın yeniden uyanışı, son 10 yıldır Urla Kaymakamlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Özbek Muhtarlığı’nın desteği ile Urla Doğal Sofra Gönüllüleri tarafından düzenleniyor. DOĞAL SOFRA URLA oluşumu, sürdürülebilir bölgesel kalkınma, sürdürülebilir tarım ve geleneksel lezzetlerin korunması gibi sosyal sorumluluk projelerine katkı koymaya çalışarak, yeniden geleneksel beslenmeyi, sezonunda tüketilen gıdayı öne çıkarmayı ve yöresel üretici ve esnafı kalkındırmayı amaçlıyor. Bu sene Urla Ot Bayramı’na, Urla Kadın Girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifi, Urla Turizm ve Folklor Derneği, Ziraat Odası, Sanat Sokağı Derneği, Kent Konseyi, UREV Urla Eğitim Vakfı ve Esnaf Odası da dahil oldu.

Sağlıklı olmamız ve sağlıklı nesiller yetiştirmemiz için bize bin bir alternatif sunan doğanın kıymetini bilip, keyfini sürmek isteyen Urlalılar da bu zenginliği yıllardır mutfaklarına taşıyor. Eski takvime göre 9 Mart’ta, günümüz takviminde ise Mart’ın son haftasında kutlanan bu şenlik, Urla’nın ot kültürünü, yerel beslenmeyi, kırsal kalkınma ve tarihi zenginliklerini daha geniş kesimlere ulaştırmayı amaçlıyor.

Sadece Urla’dan değil, İzmir’in tüm ilçelerinden ve İzmir dışından da yoğun bir katılımın olduğu Ot Bayramı, katılımcılara zengin, deneyimsel, öğretici ve eğlenceli bir program sunuyor. Ot Bayramında, çeşitli yenebilir Urla otlarının ve Urla otlarıyla yapılan yöresel yemeklerin satıldığı stantlar, şenlik boyunca açık olacak. Ot bayramı, kültürel gezilere, doğa koşusuna, atölyelere, kır gezisi ve otları tanıma etkinliklerine, çocuklar için oyun ve aktivitelere, şarkı, türkü ve halk oyunlarına sahne olacak. 

Ot bayramı; Zafer Sokağı’ndan Malgaça Meydanına kortejle başlayacak. Etkinlikler; Urla Cumhuriyet Meydanı, Malgaca, Hersekzade Hamamı, Hiç Tadım Atölyesi ve Özbek Köyü’nde gerçekleşecek. Tarihi Urla Kültür Gezisi’nde; Necati Cumalı Evi, Zafer Caddesi, Mermerli Çeşme, Hersekizade Ahmet Ağa Hamamı, Kapan Camii, Tahaffuzhane, 360 Deniz Araştırmaları Merkezi ve Tarihi Zeytinyağı İşliği’ne gidilecek. Urla Eğitim Vakfı UREV tarafından ‘URLA’DA DOĞAYA KOŞ’ Koşusu, Göztepe Spor Kulübü Torasan Tesisleri önünden başlayıp Özbek Köyü’nde bitecek. Doğaseverler, doğada eğitim için koşacaklar. Radyo Romantik Türk, şenliğe eşlik edecek.

MART DOKUZU GELENEKSEL OT BAYRAMI İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER İÇİN Facebook ‘Mart Dokuzu Geleneksel Ot Bayramı’ ve ‘Urla Doğal Sofra’ sayfalarını, instagram ‘dogalsofraurla’ve ‘urlaotbayrami’ hesaplarını ayrıca www.urlaotbayrami.com sitesini takip edebilirsiniz.