Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-02-2020 10:13

Urla Müstahsil Pazarı kapandı

İzmir’in Urla ilçesinde yaklaşık bir yıldan beri her Salı günü Urlalı çiftçilerin ürettikleri ürünlerin aracısız halka ulaşmasını sağlayan Urla Müstahsil Pazarı’nın artık kurulmayacağı açıklandı.

Urla Müstahsil Pazarı kapandı

Urla Ziraat Odası Meclisi’nin 21 Şubat 2020 günü gerçekleşen toplantısında oy çokluğu ile aldığı kararı açıklayan Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, Urla Ziraat Odası’na kayıtlı bazı üreticilerin Urla Belediyesi Binası arkasındaki otopark alanında her Salı kurulan Müstahsil Pazarı’nda uyarılara rağmen kendi ürettikleri ürünlerden başka, dışarıdan temin ettikleri ürünleri sattıklarını, bu durumun da haksız rekabete neden olduğu için bu kararın gündeme geldiğini belirtti.

Urla Ziraat Odası tarafından yapılan açıklamada “1 yıl önce kayıtlı üreticilerimizin kendi ürettikleri ürünlerini doğrudan tüketicilere ulaştırmak ve gelir elde etmelerini sağlamak amacı ile müstahsil pazarı kurulmuştur.

Yapılan denetimlerce bazı üreticilerimizin belirlenen esaslara uymadıkları, ilçemizde yetiştirilmeyen ürünleri farklı yerlerden temin ederek satışa sundukları tespit edilmiştir. Bu üreticilerimiz defalarca uyarılmasına rağmen üretici pazarının amacına aykırı olarak bu satışlara devam etmişlerdir ve haksız rekabete yol açmışlardır. Başta kendi ürününü satan üreticilerimize haksızlık yapılmaması ve pazarın amacından çıkmış olması sebebi ile 21 Şubat Cuma günü Ziraat Odası Meclisi toplanarak oy çokluğu ile kapatılması kararını almıştır. Pazarın devamı için gerekli mücadele verilmiştir fakat bazı üreticiler gerekli hassasiyeti göstermediği için süreç bunu gerektirmiştir. Tüm Urla halkına duyulur” ifadelerine yer verildi.