Güncel
Giriş Tarihi : 20-02-2020 21:20

Başkan yalnız bırakılmamalı!

Urla Bosna Sancak Karadağ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden CHP’li Fırat Gül, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan ve 15 yıla kadar hapsi istenen CHP'li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yalnız bırakılmasına tepki gösterdi.

Başkan yalnız bırakılmamalı!

“Seçilmiş bir belediye başkanının yargılanması sürecini yaşıyoruz. Oğuz’un yalnız bırakıldığını ileri sürerek “ancak bu yargılama sürecinde düne kadar yanında olan ve uzunca bir süredir aynı bayrağın altında olan insanların bu adamı bu kadar yalnız bırakmaları hiç yenilir, yutulur cinsten bir davranış değil. Etik değil bir kere. Sen aynı görüşü savunacaksın ve en ufak bir karalamada yalnız bırakacaksın. Henüz yargı kararını vermedi. En ufak bir çamur atma ya da iftirada demek ki yalnız bırakacaksın, demek ki aynı yolda yürümüyorsunuz” dedi.

Tepkilerini sürdüren Fırat Gül açıklamalarında “14 Şubat 2020 günkü mahkemede İbrahim Burak Oğuz hakkında iddialar dinlendi. Duruşmaya CHP Urla İlçe Başkanı ve birkaç meclis üyemiz katılırken, CHP Urla ilçe örgütü onu yalnız bıraktı. Bizim belediye başkanımıza bir suç atılmış. Bu adam rekor bir oyla seçilmiş, sen bu adamı yalnız bırakıyorsun. En azından sosyal medya alanında yanında olabilirdin. Daha yargı kararını vermemiş. Bu nasıl bir siyasi görüş? “Hak, hukuk, adalet” diye bağırıyoruz. Biz neyi savunuyoruz? Daha adalet kararını vermeden “tamam bu adam suçlu” diyerek atalım bir kenara, bakalım yolumuza. Olur mu böyle bir şey? Urla’da gördüğümüz durum şu süreçte bu. Şu anda herkes sessiz, partiye küskünlük var, yalnız bırakma var.

Bu süreçte seçilmiş belediye başkanının yanında olunması gerekiyordu. Yargılamanın devam ettiği gerçeğini yadsımadan, yanında olunması gerekirdi. Halka bu durumun böyle olmadığı, gerçeklerin yargılama sonunda ortaya çıkacağının anlatılması gerekirdi. Adam böyle yalnız bırakılınca, halk ta “gerçekten böyle bir şey var” diye düşündü. Çünkü parti seçilmiş belediye başkanına sahip çıkmadı.  Biz isterdik ki; partiden gerçekten hür vicdanlı, cesur, cesaretli insanlar öne çıksın. Parti sahip çıkmasa dahi en azından 20 belediye meclisi üyesi arkadaşımızdan, yönetim kurulu üyelerinden 5 – 10 kişinin kendi hür iradeleriyle seçilmiş belediye başkanımızın yanında olmasını dilerdik. Ama öyle olmadı. Maalesef yanında yine yok saydıkları, hiçbir yere layık görmedikleri bizler kaldık. Kendi imkanlarımla bir dolmuş ve arabalarla 30 partilimizi duruşmada başkanımızı destek vermeye götürdüm.  Çok vefasızlık var, sahipsizlik var. 2 otobüs kaldıramayacak bir parti değil bizim partimiz. Amacınız ne çok merak ediyoruz? Yarın başkan beraat ettiği zaman bu adamın yüzüne nasıl bakacaksınız?

Maçın ilk yarısını birinci duruşmada seyrettik, Belediye Başkanımız İbrahim Burak Oğuz tüm üzerine atılan suçlamaları, tezleri çürüttü. 30 Mart 2020 günü yapılacak ikinci duruşma maçın ikinci yarısı olacak. İkinci duruşmada partinin seçilmiş başkanına sahip çıkarak insanlarımızı örgütlemesi lazım. Her ilçe en az bizim yaptığımız gibi bir tane dolmuş kaldırsa o salonlar insanları almaz hem bu da vefa açısından hem kendi belediye başkanına sahip çıkması açısından yapılması gerekli bir hareket diye düşünüyorum. Başkana da moral verir. Bu konuya CHP İl Başkanlığı’nın da sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu olay Türkiye gündemine oturmuş bir konu. İl her ilçe başkanlığına “bir dolmuş gönderin” dese her dolmuş 23 kişi alır o salonlar insanı almaz. Örgütlenmek, örgütlü hareket budur. Urla’da ilçe başkanımız bu kriz dönemini iyi yönetemedi. Altından kalkamadı. Her duyuma teslim olmaya bilirdi. Partide cesaretli insanlarımız olsaydı yine böyle olmazdı. Parti büyüklerimizin kriz sürecinde tecrübelerini aktarmaları, yol göstermeleri gerekirdi.

Yargı kararını vermeden kimseye suçlu ya da suçsuz diyemeyiz.

30 Mart’ta başkan salınırsa, bu teşkilat bu adamın yüzüne nasıl bakar çok merak ediyorum. Bu kabullenişin sonunda suçu Ankara’nın üzerine atacaklar “bize bu yolun izlenmesi gerektiği söylendi” diyecekler ama bu Ankara’nın meselesi değil. Bu bizim burada yaşayan insanlarımızın meselesi. Hepimiz bu adama oy verdik. Urla’nın AK Partilisi, İYİ Partilisi, MHP’lisi, CHP’lisi hepimiz, bu ilçe seçmeninin %67,5’i oy verdi. Başkanı Urla seçti. Başkan yalnız bırakılmamalı!” ifadelerine yer verdi.