Güncel
Giriş Tarihi : 06-02-2020 23:22

ÇEŞME VE URLA’DA ACELE KAMULAŞTIRMA

İzmir'in Çeşme ve Urla ilçelerindeki Alaçatı ve Zeytineli Mahallerinde bulunan "Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" kapsamındaki taşınmazların acele kamulaştırılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

ÇEŞME VE URLA’DA ACELE KAMULAŞTIRMA

Buna göre, bu mahallelerde yer alan taşınmazların, "2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nun 8'inci maddesi uyarınca turizm yatırımlarına tahsisi amacıyla, tapuda “Hazine” adına tescil edilmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına" karar verildi.

Kamulaştırma kapsamına Çeşme İlçesi, Alaçatı Mahallesi’nde Vali Kutlu Aktaş barajı ile deniz arasında kalan toplam 178 adet parsel, Urla ilçesi ise Zeytineli Mahallesi’nde Uzunkuyu mesire alanı ile deniz arasında kalan 333 adet parsel alındı.

Acele kamulaştırma kapsamındaki alan yaklaşık 4 milyon metrekare büyüklüğündeki alan, 511 parselden oluşuyor.

Kamulaştırma hakkında açıklama yapan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, ''Burada iki büyük şirket var, onların çok büyük arazileri var. Onun dışında kalan yerler Alaçatı’da oturan hemşerilerimin yerleri. Turizm imarının açılmasına değil acele kamulaştırmasının karşısındayız. Çeşme’de yapılacak tüm turizm yatırımlarını destelemekle yükümlüyüm. Fakat biz yatırımları desteklerken, Çeşme’yi geliştirelim derken doğasını ve dengesini korumak da önceliğimiz olmalı. Mayıs ayında seçimden sonra bir süre sonra Çeşme ile ilgili taleplerimizi iletmek üzere Turizm Bakanı’nı ziyaret ettik. Bakan, Mersin limanında hazinenin çok büyük arazilerinin olduğunu ve burada turizm projesi geliştirmeyi planladıklarını söylemişti.”

“BÖYLE BİR PROJE YOK. KANAL YOK”

Ekrem Oran, bir Suudi şirketi tarafından hazırlanan Kanal Çeşme broşürlerine hakkında ise; “Şimdi 10 gün önce ortaya çıkan acele kamulaştırmalar var. O bahsettiğiniz broşür kararnameden sonra sosyal medyada çıktı. Bakan bana telefon etti, bunun o şirketin kendi inisiyatifi ile hazırladığı bir şey olduğunu söyledi. Böyle bir proje yok. Kanal yok dedi. Ben bakanıma güvenmek zorundayım. Her isteyen böyle broşürler hazırlayabiliyor. Bazı yerler turizm imarına açılabilir, uygundur fakat vatandaşın elinden alınan arazilerin başka turizmcilere verilmesini ben doğru bulmuyorum. Buralar 100 yıllık ata toprağı. İnsanlar buraların imara açılmasını beklemişler” dedi.