Asayiş
Giriş Tarihi : 15-01-2020 21:28

11 göçmenin öldüğü olayla ilgili 4 şüpheli tutuklandı

Yunanistan'ın Sakız Adası'na geçmek isterken Çeşme ilçesi Yalı Mahallesi Ardıç Koyu'nda fiber teknenin batması sonucu 8'i çocuk 11 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili organizatör olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Suriye uyruklu A.G. (45), tekneyi kullanan O.K. (42) ve Y.Ç. (29), Ö.K. (50), F.T. (52), M.A'nın (39) emniyetteki işlemleri tamamlandı.

11 göçmenin öldüğü olayla ilgili 4 şüpheli tutuklandı

Suriye uyruklu 11 göçmenin hayatını kaybettiği facianın ardından, KOM Grup Amirliği, GİM Şube Müdürlüğü, Çeşme GİM Grup Amirliği, Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğü, Çeşme Jandarma Komutanlığı, Çeşme Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, teknenin kaptanlığını yapan O.K. (42), başta olmak üzere Y.Ç. (29), Ö.K. (50), F.T. (52), M.A. (39) ve A.G. (45) olay günü gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, daha sonra yargılanmak üzere Çeşme Adliyesi’ne gönderildi.

Bu arada, tekneyi kullanan O.K'nin olaydan sonra yüzerek karaya çıktığı ve kurulanmak için ateş yaktığı sırada yakalandığı öğrenildi.

- "ÇOCUKLARI KAPALI BÖLMEYE KAPATMIŞLAR"

Gözaltına alınan tekne kaptanı O.K'nin emniyetteki ifadesinde suçunu itiraf ettiği öğrenildi.

Zanlının, teknenin kapasitesinden fazla düzensiz göçmenin binmesi nedeniyle battığını söylediği, o gün olayda hayatını kaybeden 8 çocuğu da denize düşmemeleri için kapalı bölmeye kapattıklarını, tekne alabora olduktan sonra çocukların bu bölümde boğulduklarını söylediği öğrenildi.

Ayrıca, tekne sahibinin tekneyi Aliağa ilçesinde 16 bin lira bedelle sattığı ve parayı havaleyle aldığı, satış işlemlerinin de yapılmadığı belirlendi.

Düzensiz göçmenlerin de polis kontrol noktalarında yakalanmamak için teknenin bulunduğu koya 2'şerli ve 3'erli gruplar halinde getirildikleri ifade edildi.

Bu arada, adliyeye sevk edilen şüphelilerden A.G ve 2 şüpheliye daha önce insan kaçakçılığı organizatörü oldukları iddiasıyla işlem yapıldığı kaydedildi.

Yargılama sonucunda şüphelilerden Y.Ç. savcılık tarafından serbest bırakıldı. M.A Adli Kontrol şartı ile serbest bırakılırken diğer 4 şüpheli tutuklandı. Suriye uyruklu A.G. Şakran Cezaevi’ne, diğer zanlılar Buca Cezaevine konuldu.

- OLAY

İzmir'in Çeşme ilçesi açıklarında 11 Ocak'ta, düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 8'i çocuk 11 kişinin cesedine ulaşılmış, 8 kişi kurtarılmıştı.

Soruşturma kapsamında tekne sahibi, kaptan, düzensiz göçmenleri evlerinde barındıranlar ile bu kişilerden alınan parayı saklayan ve havale eden şüphelilerin de aralarında bulunduğu biri Suriye uyruklu 6 kişi gözaltına alınmıştı.