Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 13-01-2020 18:55

Necati Cumalı Urla’da etkinlikle anıldı

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından biri olarak gösterilen Necati Cumalı, uzun yıllar yaşadığı İzmir Urla’da 99. doğum gününde düzenlenen etkinlik programı ile anıldı.

Necati Cumalı Urla’da etkinlikle anıldı

Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi, Urla Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde hazırlanan programa Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, Urla Kent Konseyi Başkanı Hadi Başman, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı A. Birol Aydınhan, Türk Kadınlar Birliği Urla Şube Başkanı Ayşe Başkanoğlu, şube müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve sanatsever Urlalılar yoğun ilgi gösterdi.

Kaymakam Can programın açılış konuşmasında “Türk ve Dünya edebiyatına, sanatına yön veren pek çok sanatçıya ev sahipliği yapmış bir beldede yaşıyoruz. Bu kişileri hak ettikleri şekilde anmak, en zaruri görevlerimizden bir tanesi. Bu vesile ile geçtiğimiz yıllarda yapılan etkinliklerden daha anlamlı bir şekilde, bizim bölgemizin tanıtımına, Türk edebiyatına katkı sağlayan bu insanları hak ettikleri gibi anma görevimiz var. Bugün de Batı Trakya’da doğmuş ama ömrünün büyük kısmını Urla’da geçirmiş, eserlerinde Urla’da yaşadığı çocukluk ve gençlik anılarını Türk edebiyatına taşımış, oyunları, hikayeleri, şiirleri, romanları ulusal ve uluslararası festivallerde ödül almış büyük edebiyatçı Necati Cumalı’yı anmak için toplandık.

Bugün onun doğum yıldönümü. İlçemizde yaşadığı ev restore edildikten sonra Necati Cumalı Anı Evi olarak kullanılıyor. Bu evin hak ettiği şekilde değerlendirildiği fikrinde değilim. Sadece bu tip toplantılarla kendisini doğum ve ölüm günlerinde anmakla kendisine karşı olan borcumuzu ödeyebildiğimiz fikrinde değilim. Dolayısıyla sadece o değil, Neyzen Tevfik, Yorgo Seferis gibi şu anda hayatta olmayan veya şu anda hayatta olup bu coğrafyada yaşayan pek çok sanatçımız var.

Urla ile ilgili bir hedefimiz var; Türkiye’nin yaşam kalitesi en yüksek, en marka beldelerinden birisini yaratmak. Bu sadece yollar, altyapı, kaldırımlar yapmaktan ibaret değil. Bunlar zaten yerel yönetimlerin yapması gereken şeyler. Bunları yapmış olmak büyük bir hizmet sayılamaz. Onun yanına bizim edebiyatı, sanatı, kültürü eklememiz gerekiyor ki hakikaten marka bir şehir yarattık diyebilelim. Dolayısıyla Necati Cumalı’yı doğum gününde anıyorum, verdiği eserler, edebiyatımıza yaptığı katkılar için kendisine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Programda Urla Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Necati Cumalı’nın biyografisini aktardılar. Necati Cumalı’nın  kendisini anlattığı TRT yapımı belgeselin izlenmesinin ardından öğrenciler Necati Cumalı’nın hem Urla hem genel ile ilgili eserlerinden örnekler seslendirdi.

Etkinlik sonrasında Kaymakam Can ve Urla Kent Konseyi Başkanı Hadi Başman Necati Cumalı Anı Evi’nde incelemelerde bulundu. Anı evi hakkında bilgi alan Can, anı evinin daha kültürel, daha sosyal etkinlikler ile daha fazla tanınır bir yer olması için girişimlerde bulunulacağını belirtti.