Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-01-2020 17:54

KADIN GİRİŞİMCİLER BAL ORMANINDA ORGANİK BAL ÜRETECEK

İzmir’in Urla ilçesi Kuşçular Mahallesi’nde kurulacak bal ormanı projesi için protokol imzalandı. Proje kapsamında kadın çiftçi ailelerine temin edilecek kovan, gerekli malzeme ve eğitimlerle istihdam ve üretim hedefleniyor.

KADIN GİRİŞİMCİLER BAL ORMANINDA ORGANİK BAL ÜRETECEK

Kuşçular Mahallesi’nde arıcılığın geliştirilmesi, kadın üretici gelirlerinin ve tarımsal çeşitliliğin arttırılması amacıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Urla İlçe Müdürlüğü koordinasyonunda İzmir Ticaret Borsası, Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü paydaşlığıyla “Kuşçular Mahallesi Kadın Girişimciler İçin Organik Arıcılık ve Bal Ormanı Projesi” protokol imza töreni 07 Ocak 2020 Salı günü Urla’da gerçekleştirildi.

Protokol imza törenine Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can, Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, Urla İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Yılmaz, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli katıldı.

Kuşçular Mahallesi’nde üreticilere bilgi ve becerilerinin artmasına yönelik eğitim faaliyetleri, fenni kovan ve arıcılık malzemelerinin temini, üreticilerin bir araya geleceği kooperatifin aktifleştirmesi, üretilen arı ürünlerinin pazarlanması gibi çalışmaları içeren proje ile kadınların istihdamını arttırılması hedefleniyor.

İmza töreninde konuşan Urla Kaymakamı Önder Can, projenin kadın istihdamını arttırmak ve arıcılık faaliyetini canlandırmak açısından oldukça önemli olduğuna dikkati çekti.

Urla İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Yılmaz yaptığı konuşmada, “yaklaşık 2 yıllık emek sonrasında Urla'ya İpekböcekçiliğini geliştirmek için yaptığımız dut ormanı sonrasında bal ormanı kazandırmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Urla’da son yıllarda gurme sektörünün gelişmesi sonrasında Urla’nın her yerinde yaygınlaşan restoran, otel ve sitelerden dolayı arıcılarımız kovanlarını koyacakları yer bulmada zorlanmakta, koyanlar ise cezai yaptırımlarla karşılaşmaktadır. Bal ormanımız sayesinde arıcılarımız 12 ay hiç bir taşımaya gerek kalmadan konaklama yapma imkânı bulabileceklerdir. Ayrıca bal ormanımız öncelikle Urla’mızın merkez ve güney mahallelerimizdeki kadınlarımıza yeni bir iş kapısı ve ek gelir kazanmalarını sağlayacak. Gelecek yıllarda Orman Bölge Müdürlüğü’nden Urla’nın batı mahalleleri için de bal ormanı oluşturulması için desteklerini bekliyoruz” dedi.

Orman Bölge Müdürü Zafer Derince ise ormanlık alanlarda ilçelerimizin sosyal ve ekonomik yaşantısına katkı yapacak, farklı projeleri her zaman desteklediklerini ve desteklemeye de devam edeceklerini belirtti.

Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise “Tarım ve Orman Bakanlığı Urla İlçe Tarım Müdürü İbrahim Yılmaz’ın imzasını taşıyan Kuşçular Mahallesi Kadın Girişimciler İçin Organik Arıcılık ve Bal Ormanı Projesi’nde yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu projeyi hem bölgenin potansiyelinin doğru değerlendirilmesine olanak sağlayacağı, hem de kadınlar için yeni bir istihdam sahası açacağı için çok kıymetli buluyorum” dedi.

Proje kapsamında neler hedefleniyor?

Kuşçular Mahallesi’nde hayata geçirilen proje kapsamında bölgede bal ormanının kurulması ve kadınların istihdam edilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla, orman vasfını yitirmiş 34 bin 548 metrekarelik arazi, Menderes Orman İşletme Müdürlüğü tarafından bal ormanına dönüştürülecek. İzmir Ticaret Borsası’nın katkılarıyla ekilecek 16 bin kekik, 16 bin adaçayı, 22 bin 400 lavanta fidesi ile biyolojik çeşitlilik zenginleştirilecek. Ayrıca projenin her safhasında kadın çiftçiler ile çalışılacak. Bu çerçevede 40 kadın çiftçi ailesine, 3’er adet arılı fenni kovan verilecek. Toplam 120 kovan üretime kazandırılacak. Her aileye birer takım arıcılık malzemesi teslim edilecek. Projede yer alan kadınlar, Urla İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından; arıcılığın gerektirdiği tüm eğitim ve becerilerle donatılacak. Bölgedeki kooperatifçilik faaliyetleri canlandırılacak. Üretimden paketlemeye her safhada kadınlar görev alacak.