Asayiş
Giriş Tarihi : 16-12-2019 22:15   Güncelleme : 28-12-2019 01:56

Urla Belediye Başkanı FETÖ iddiasıyla tutuklandı

Cumhuriyet Halk Partisi Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, FETÖ/PDY üst düzey yöneticileri ile telefonda irtibat kurduğu iddiasıyla tutuklandı.

Urla Belediye Başkanı FETÖ iddiasıyla tutuklandı

 

FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, iddiaya göre FETÖ'nün mahrem imamları ile telefonla görüştüğü ileri sürülen CHP'li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz ifadesi alınmak üzere 16 Aralık 2019 günü İzmir Adliye’sine çağırıldı.

Alınan bilgiye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında Urla Belediye Başkanı Oğuz, savcıya ifade verdi.

Bir dönem FETÖ iltisaklı olduğu iddiasıyla kapatılan İzmir Genç İşadamları Derneği (İGİD) yönetim kurulu üyesi olduğu belirtilen Oğuz, örgütte sohbet hocalığı yapmak ve mahrem imamlarla da iletişim kurmakla suçlandı.

 

TUTUKLANDI

Oğuz savcılık ifadesinin ardından tutuklanma talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Hâkim karşısına çıkan Oğuz, 'FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan tutuklanarak Buca F Tipi Cezaevi’ne konuldu.

 

OĞUZ AÇIKLAMA YAPTI

Oğuz sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Açıklamasında, "Bu yola çıkarken "Kendimi ve ailemi sizlere emanet ediyorum" demiştim. Ailem önce Allah'a sonra sizlere emanet. Vatanım, Bayrağım, Cumhuriyetim ve Mustafa Kemal Atatürk hepimize emanet. Biraz beni özleyeceksiniz ama ben sizleri çok özleyeceğim. Kalın sağlıcakla..." ifadelerini kullandı.