Güncel
Giriş Tarihi : 13-12-2019 07:08   Güncelleme : 13-12-2019 07:08

Tartışılan Renkli Atatürk Heykeli Kaldırıldı

İzmir’in Urla İlçesi’nde faaliyet gösteren Zeytinli Köşk isimli kahvaltı bahçesinde 2019 yılı Mart ayından beri sergilenen “zeybek” adlı renkli Atatürk heykelinin tasarımcısı ve işletme sahibi Turgut Kahraman, yayınladığı yazılı metin ile sosyal medya ve basın aracılığı ile yapılan yayınların art niyetli olduğunu savundu.

Tartışılan Renkli Atatürk Heykeli Kaldırıldı

 

Urla Belediyesi eser ile alakalarının olmadığını açıklarken konuyu değerlendiren Urla Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan eserin Atatürk’ü koruma Kanunu’nu ihlal etmediği açıklaması yapıldı. Tartışmalara konu olan heykel tamir ve tadilat için fabrikaya götürüldü.

8 Aralık 2019 günü bazı sosyal medya araçları ve basın aracılığı ile gündeme gelen İzmir’in Urla İlçesi’nde Ressam Turgut Kahraman’a ait bir işletmede sergilenen “Zeybek” adlı metal heykelin renkleri tepkilere neden olmuştu. Konu hakkında yazılı açıklama gereği hisseden Ressam Turgut Kahraman açıklamasında; “Mustafa Kemal Atatürk'ün düşüncelerine ve eserlerine karşı yürütülen karalama kampanyasının hedef olarak eserlerime yöneltilmesini hayretle ve üzüntüyle karşılıyorum.

Bu çaba içinde olanların art niyetli kişiler olduğu açıktır.

Bilinen tarihle 11700 yıldır insan uygarlığına ev sahipliği yapan, bütün tek tanrılı dinlerin doğduğu bu eşsiz vatan topraklarımızın sahip olduğu tarih ve kültür birikimini en güzel ifade eden "Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür" tanımlaması yapan Atatürk olmuştur.

Ve yine "Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir" tanımlaması da bu kültür birikimine sahip çıkmasının bir diğer ifadesidir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün düşüncelerine ve ilkelerine bağlı bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak, Atatürk'ün yukarıda belirttiğim tanımlamalarını güneş ışığını oluşturan renklerle simgeleştirdim.

Farklı köken ve inançlara sahip çok renkli kültürel yapımız, Mustafa Kemal Atatürk'ün tanımladığı şekilde Türk Milleti ortak kimliğinde buluşmuş ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet ile vücut bulmuştur.

Bu gerçekleri görmeyerek ve yok sayarak Mustafa Kemal Atatürk'ü karalamaya kalkan art niyetli kişileri kınıyorum.

Anlıyorum ki, özellikle denizlerimizde yelkenlerinde gururla taşıdığım, son olarak da Kırşehir'in girişi için yaptığım Mustafa Kemal Atatürk'ün resimleri bazı kişi ve çevreleri rahatsız etmiş.

Yaklaşık 5 yıl önce yapımına başladığım ve yapımı hala devam etmekte olan "zeybek" heykeline bugün böylesi bir saldırı yapılması söylediklerimin doğruluğunu göstermektedir.

Kültür ve sanat çağdaş bir ülke olmamız yolunda Atatürk'ün akıl ve bilimin yanında bizlere gösterdiği en temel yoldur.

Her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının görevi de bu yolda yürümektir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım” ifadelerine yer verdi.

Haberlerde “Urla Belediyesi tarafından yaptırıldığı” iddialarını cevaplayan Urla Belediye Başkan Yardımcısı Emine Sağlam Baş, “Urla Belediyesi tarafından bu heykelin yapımı konusunda bir ilgimiz olmamıştır. Böyle işler için bir yarışma ve ihale yapılması gerekir ki böyle de bir girişimimiz yoktur” açıklamasında bulundu.

Haberler üzerine olay yerinde inceleme yapıldığını bildiren Urla Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay Çelik, “heykeli yerinde inceledik. Atatürk’ü Koruma Kanunu” çerçevesinde bir ihlal tespit edilemedi. Vatandaşların şahsi müracaatları olması durumunda soruşturma açılabilir” dedi.

İşletme çalışanları döner mekanizması sayesinde 360 derece hareketli olan heykele bağlı motorun yağışlar nedeniyle arıza yaptığını belirterek tamir ve tadilat amacıyla Zeybek heykelinin fabrikaya gönderilmek üzere kaldırıldığını, sonradan yine yerine monte edileceği bilgisini verdiler.