Güncel
Giriş Tarihi : 13-12-2019 07:06   Güncelleme : 13-12-2019 07:06

Küresel İklim Değişikliği DÜNYA ZEYTİN GÜNÜ gündeminde

-Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, “Ege’de %50 yağış azalması bekleniyor. Kuraklaşma artacak, su ihtiyacı daha fazla olacak. Bu nedenle tavsiyem bir an önce sarnıçlara geri dönün. Bu kadim toprakların şeklinde var sarnıç. Yağmur sularınızı biriktirin. Yağmur sularınızı kanalizasyona vermeyin”

Küresel İklim Değişikliği DÜNYA ZEYTİN GÜNÜ gündeminde

 

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK)’nin koordinasyonunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Urla Belediyesi’nin desteklediği “Dünya Zeytin Günü” etkinliği, Küresel İklim Değişikliği gündemiyle 07 Aralık 2019 Cumartesi günü Köstem Zeytinyağı Müzesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

İZMİR(AA) – Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programa Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok, İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ünal Kaya, Urla Belediye Meclisi üyeleri, zeytin üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan UZZK Başkanı Ümmühan Tibet “Dünya Zeytincilik sektörünün çatı kuruluşu olan ve merkezi Madrid’de bulunan Uluslararası Zeytin Konseyi’nin (IOC) 2016 yılında alınan karar gereğince üye ülkelerde her yıl Kasım ve Aralık aylarında “Dünya Zeytin Günü” kutlaması yapılmaya başlanılmıştır. 2016’dan beri bir günü zeytine dikkat çekmeyi ve o konudaki bir sorunumuzu gündeme getirmeyi prensip edindik. Bugün de hepimizin yaşamını etkilemeye başlayan global iklim değişikliği konusunu konuşacağız” dedi.

Etkinlik kapsamında “Küresel İklim Değişikliği”nin, son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle Zeytincilik sektörümüze yaptığı olumsuz etkileri UZZK Başkanı Ümmühan Tibet moderatörlüğünde gerçekleşen, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Uzmanı Dr. Nurhan Varol ve aynı Enstitü’den Dr. Şahnur Irmak konuşmacı olarak katıldığı panel düzenlendi.

Bu konuda ülkemizin önde gelen Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu iklim değişikliğinin oluş sebepleri, günümüzde ve gelecekte ülkemizde ve dünyada bu etkilerin nasıl seyredeceği ve bu etkilerin azaltılması için alınması gereken önlemler konusunda konuştu.

Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu “İklim değişikliği Dünya var olduğundan beri hep olmuş. İlk defa olmuyor. İklim değişikliği hep var. 750 bin yıl önceden elimizde Dünya’nın sıcaklık kayıtları var işte bir buzul çağına girmiş dünya, buzul çağından çıkmış. Şimdi bakıyoruz, eskiden 150 bin yıl önce Dünya, Güneş’teki etkinliklerden, astronomik nedenlerden, volkanların patlamasından, tektonik hareketlerden dolayı bir derece ısınıp, 150 bin yılda bir derece soğurmuş. Şimdi 1850 yılından 2000 yılına yani 150 yılda bir derece ısındık. Aradaki farkı görüyor musunuz? 150 bin yıl bir yana, 150 yıl bir yana. Yani şu anda bin kat hızlı ısındı Dünya. Bu problem yaratıyor. Yoksa iklim değişikliği tek başına problem değil. Bu ani iklim değişikliğine ekolojik hayat izin uygulamıyor. Dünyada ısı küresel olarak her yerde artıyor. Bir yerde az bir yerde fazla. En fazla kutuplarda en az ekvatorda artıyor. Kutuplarla ekvator arasındaki sıcaklık farkı azalıyor. Bu fark azalınca hava olayları da değişiyor” dedi.

Küresel İklim Değişikliği’nin yağışları da etkileyeceğini kaydeden Kadıoğlu, “yağış konusu sıcaklık gibi küresel davranmıyor. Her yerde yağış artıp, her yerde azalmıyor. Biz azalan kısımdayız. Eski Dünya. Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu yağışların azalacağı yerler. Yani sıcaklıklarımız artıyor, yağışımız azalıyor. Çölleşiyoruz. Kuraklaşma artacak, su ihtiyacı daha fazla olacak. Bu nedenle tavsiyem bir an önce sarnıçlara geri dönün. Bu kadim toprakların şeklinde var sarnıç. Yağmur sularınızı biriktirin. Yağmur sularınızı kanalizasyona vermeyin. Bu sarnıç işi çok önemli. Her yağmur damlasını toplamak zorundayız bundan sonra. Yağışların dağılımı incelendiğinde yağışların yıldan yıla değişim katsayısını buldum. İzmir’in yağış değişim katsayısı yaklaşık %90. Yani bir yıldan bir yıla yağışın değişim kabiliyeti bu bölgede %90. Karadeniz’de %30. İzmir’de yağışlar düzenli değil. Çok değişken. Özellikle bu cephe sistemlerine bağlı. Bu değişkenliği göz önüne alarak suyunuzu, yağmurunuzu toplamanız gerekiyor. İzmir ve çevresinde 2100 yılında Ege’de %50 yağış azalması bekleniyor. Bu azalan suyu bir yerden karşılamanız lazım. Şimdi burada kullandığınız teknoloji, su kullanma alışkanlıklarınız, yağmur suyu hasadı bunlar çok önemli hale geliyor. Planlarınızı öyle bir işleyeceksiniz ki, yağan yağmur sularınız akıp gitmeyecek, orada gölleye gölleye, yeraltı sularını besleye besleye gidecek. Yağmurları çatılardan, bacalardan toplayacaksınız” ifadelerini kullandı.

Panelde Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Uzmanı Dr. Nurhan Varol global iklim değişikliğinin zeytin yetiştiriciliği üzerindeki etkilerini yine aynı Enstitü’den Dr. Şahnur Irmak da sofralık zeytin sektörüne yaptığı olumsuz etkileri anlattı.

Panelin moderatörü UZZK Başkanı Ümmühan Tibet’de zeytinyağı kalitesi ile ilgili sorunlara değinmesinin ardından etkinliğe katlı sağlayanlara ve panelistlere teşekkür plaketi takdim edildi. Program TRIO Müzik grubunun konseri ile sona erdi.