Güncel
Giriş Tarihi : 13-12-2019 07:04   Güncelleme : 13-12-2019 07:04

Engelsiz Güzellik

Urlalı engelliler ve aileleri, Urla Kaymakamlığı ve Türk Kızılay Urla Temsilciliği’nin iş birliğinde düzenlenen organizasyonda hem 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedeniyle konser verip, hem de atık malzemelerden üretilen elbiselerle “çevre için engelsiz adımlar” isimli defile sergileyip, konukları özgüvenlerine hayran bıraktılar.

Engelsiz Güzellik

 

İzmir’in Urla ilçesi Hakan Çeken Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uz. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, Urla Kaymakamı Önder Can ve eşi Uz. Dr. Beray Can, AK Parti Urla İlçe Başkanı Murat Nart, CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur, İYİ Parti Urla İlçe Başkanı Yüksel Bıyık, Urla Belediye Başkan Yardımcısı Emine Sağlam Baş, Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Belediye Meclisi üyeleri, Türk Kızılay Urla Şube Başkanı Nurgül Saltık, Türk Kızılay Şube başkanları, Modacı Hakan Akkaya, kuaför Harun Cici, engelliler, aileleri ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

“Bugün burada Dünya Engelliler Günü’nü kutlamak için bir aradayız. Yaşama sevinciyle hayata tutunan bütün engelli kardeşlerimizin sadece bir gün değil her gün yanlarında olalım” diyerek açılış konuşmasını yapan Türk Kızılay Urla Şube Başkanı Nurgül Saltık konuşmasının devamında “Hayat bizim içimizde, biz de hayatın içindeyiz diyerek “hayata bağlan” diyoruz. Sevgi, saygı, umut, azim ve empati ile tüm engelleri aşabiliriz. Gerçek engelli bu değerleri kaybedendir. Engelsiz yüreklerimizin ve annelerinin sosyal hayatta aktif biçimde yer almaları, kendilerine, ailelerine ve topluma yararlı birey haline gelebilmeleri için birlikte çalışıyoruz ve 2015 yılından bu yana “HAYATA BAĞLAN” diyoruz. Biz engelsiz yüreklerle beraber engelsiz ve atıksız bir dünya için el ele verdik ve birazdan izleyeceğiniz güzellikleri oluşturduk. Tamamen atık malzemelerden oluşan bu kıyafetleri hazırlarken çocuklarımız ve anneleri çok çaba sarf etti. Bize destek olan, yüreğimize dokunan modacı sevgili Hakan Akkaya’ya ve bize destek olmak için buraya gelen tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Urla Belediyesi Konservatuvarı Müzik Öğretmeni Sevil Şimşek şefliğinde yaklaşık 8 aydır çalışan Urlalı zihinsel engelli ve otizmli gençler, birbirinden neşeli Yeşilçam Şarkıları’ndan oluşan repertuvarı konukların alkış ve eşlikleriyle başarıyla seslendirdi.

Urla’nın gönüllü hareketleriyle daha da yaşanır bir yer haline geldiğini belirterek konuşmasına başlayan Urla Kaymakamı Önder Can, “dolayısıyla böylesi gönüllü hareketlerini çok önemsiyorum. Valiliğimiz ve Kaymakamlığımız elimizden geldiği kadar tüm imkanlarımızla bunları destekliyoruz. Hem Türk Kızılayı Urla Onursal Başkanı olarak hem de en önemli sıfatım olan gönüllüsü olarak arkadaşlarımızla beraber olmaktan, etkinliklerinde yer almaktan, destek olmaktan büyük bir keyif alıyorum. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Etkinlik zihinsel engelli ve otizmli gençlerin topladığı farklı atık ve geri dönüşüm malzemelerinden tasarladıkları kıyafetleri sergiledikleri defile ve şovlarla devam etti. Ünlü Moda Tasarımcısı Hakan Akkaya’nın da katkılarıyla duş perdesinden yağmurluk, dantel ve oyalardan gelinlik, gazete, yumurta kolilerinden ve çuvallardan elbise, naylonlardan şapka ve çantanın yer alacağı defilede podyuma çıkan zihinsel engelli ve otizmli gençler büyük beğeni topladı. Gençlerin saç modelleri ünlü kuaför Harun Cici tarafından tasarlandı.

Program etkinliğe katkı sağlayanlara teşekkür plaketleri takdimi ve anı fotoğrafı çekimi ile sona erdi.