Güncel
Giriş Tarihi : 10-12-2019 11:45   Güncelleme : 10-12-2019 11:45

YERLİ MALI HAFTASI İÇİN “SIFIR ATIK” DİYEREK SABUN ÜRETTİLER

İzmir’in Urla ilçesinde Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası (Yerli Malı Haftası) hazırlıkları kapsamında “SIFIR ATIK” temasıyla etkinliklere katılacak konuklara hediye edilmek üzere sabun imal edildi.

YERLİ MALI HAFTASI İÇİN “SIFIR ATIK” DİYEREK SABUN ÜRETTİLER

 

Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi, İlçe milli eğitim, Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, Çocuk Eğitim Evi müdürlükleri, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Urla Ziraat Odası, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi iş birliğinde hazırlanan çalışma kapsamında, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın sosyal tesisi ESOPARK’ta sabun kazanları kaynatıldı, kalıplara döküldü.

Günümüzde popüler hale gelen “Sıfır Atık” projelerinin yüzyıllardır Türk ailelerinin bir geleneği olduğunu vurgulayan Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, “atalarımız dedelerimiz hiçbir şeyi israf etmez, çöpe atmazdı. Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası nedeniyle yaptığımız etkinlikte, evlerimizde kullanılamaz hale gelen sıvı yağları biriktirerek, bunlardan sabun imal etmeyi ve tekrar ekonomiye kazandırıldığını hatırlatmak istedik. Bu işin ilmini yönetim kurulu üyemiz Zekeriya Öney abimizden öğrendik. 25 litre kaynar suya 20 litre yağ ve 5 kilo kostik katıp kaynatarak yüzlerce kalıp sabun elde edeceğiz. Karışıma lavanta yağı da ekleyerek sabunumuzun lavanta kokmasını sağlayacağız. Yoğunlaştıktan sonra kalıplara dökülen sabunları kurumaya bırakıp, bu hava şartlarında 2 gün sonra kullanıma hazır hale gelen sabunları kesip paketleyeceğiz.

17 Aralık Salı günü Yerli Malı Haftası’nda hediye edebilmek için geri dönüşüme kazandırdığımız atık yağlar, kostik ve suyla sıcak elde ettiğimiz sabunları öğrencilere ve misafirlerimize hediye edebilmek için toplandık, sabun ürettik. Yerli Malı Haftası’nın bir anlam kazanması adına lavantalı sabunlarımızı hediye edeceğiz, 17 Aralık’ta tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.