Güncel
Giriş Tarihi : 05-12-2019 21:28   Güncelleme : 05-12-2019 21:28

MECLİSİ KİM YÖNETİYOR?

30 Mart 2019 yerel seçiminden sonra göreve gelen Urla Belediye Meclisi ilk aylarında tecrübesizlikten komik sayılabilecek diyalogları ile gündem yaratmıştı.

MECLİSİ KİM YÖNETİYOR?

 

Fırsat buldukça meslek icabı Urla Belediye Meclisi toplantılarını senelerdir izlerim.

Aleni olan Belediye Meclis toplantıları her ayın ilk Pazartesi günü birinci oturum, ilk Cuma günü de ikinci oturum olarak gerçekleşiyor.

Şeffaf belediyecilik adına internet ortamında canlı yayınlanan meclis toplantıları, kimi zaman açık unutulan mikrofonlar nedeniyle toplantı öncesi seviyesiz muhabbetleri ekranlara taşımış, muhabbetlerin fark edilmesiyle sakıncalı bölümler kesilerek yeniden yayınlanmıştı.

Zamanla edinilen tecrübeyle günden güne iyileştiği sanılan toplantı yönetimi görüntüsünün aslında hiçte öyle olmadığı Aralık ayı birinci oturumunda ortaya çıktı.

Meclis Başkanı’nın oylama sırasında üyelerin ellerini kaldırmasını beklemeden “kabul edenler, etmeyenler. Oybirliği ile kabul edilmiştir” diyerek sonucu %80 doğru açıklaması dikkat çekiyordu.

Meclis Başkanı olan Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz ile CHP Grup Sözcüsü Yiğit Öz’ün tiyatro oyuncularının provada ellerine tutuşturulan senaryo gibi metni okumaya çalışması, metinde açılış hitabından önergelere, gündem maddelerinden havale edilecekleri komisyonlara hatta oybirliği ile mi yoksa oy çokluğuyla mı kabul edileceğinin yazması şaşkınlık yarattı. Karşılıklı ellerindeki metni okuyan Meclis Başkanı ile Sözcü şık kelimelerle paslaşarak meclis toplantısını gerçekleştiriyor.

Metinde değişikliğe sadece muhalefet meclis üyelerinin tavırları etki edebilse de 21’e karşı 4 üye sadece oy birliği ile alınacak neticeyi oy çokluğuna çevirebiliyor.

Meclis toplantıları genellikle yarım saat sürüyor. 2 Aralık günkü meclis toplantısı ise 19 dakika sürdü. Sözcü aceleyle gündemin 7, 8 ve 9. Maddelerinin okunmaksızın oylanmasını önerdi.  Söz konusu gündem maddeleri ile ilçemizin İskele Mahallesi Adayolu, Kalabak ve Kuşçular Mahallesi’nde belli adreslerin içkili yerler krokisine dahil edilmesi konuları İmar, Hukuk ile Kent ve Çevre Komisyonlarına görüşülmek üzere havale edildi.

Peki, Urla halkını temsil eden meclis üyelerine bu metni kim yazıp okutuyor, Urla’yı kim yönetiyor?