Güncel
Giriş Tarihi : 05-12-2019 21:19   Güncelleme : 05-12-2019 21:19

10 KASIM SELANİK GEZİSİ’NİN KARNESİ

Urla Belediye Başkanı İ.Burak OĞUZ ile Meclis Üyeleri, Başkan ile tüm Meclis Üyesi eşlerinin, Başkan Yardımcısı Yücel IŞIK’ın 10 Kasım Atatürk’ü anma günü dolayısıyla 9-10 Kasım 2019 tarihlerinde Selanik’te düzenlenen Anma programına katılması Urla’da tepkilere neden olmuştu.

10 KASIM SELANİK GEZİSİ’NİN KARNESİ

 

Urla Belediye Başkanı İ.Burak OĞUZ ile Meclis Üyeleri, Başkan ile tüm Meclis Üyesi eşlerinin, Başkan Yardımcısı Yücel IŞIK’ın 10 Kasım Atatürk’ü anma günü dolayısıyla 9-10 Kasım 2019 tarihlerinde Selanik’te düzenlenen Anma programına katılması Urla’da tepkilere neden olmuştu. Selanik’te düzenlenen Turizm Fuarına katılmak ve belediye adına resmi temaslarda bulunmak amacıyla 8-10 Kasım 2019 tarihinde Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve heyetinin çalışmaları ile Urla Belediyesi heyetinin kendi yayınlattıkları bültenler gezinin içeriğini açıkça ortaya koyuyor. Buyurun Selanik’te neler yaşandığını belediye basın bürolarının anlatımları ile öğrenip mukayese edelim.

 

Urla Belediye Meclisi’nin 4 Kasım 2019 tarihli ilgili kararı:

KARAR 369: 10 Kasım Atatürk’ü anma günü dolayısıyla 9-10 Kasım 2019 tarihlerinde Selanik’te düzenlenecek olan Anma programına Urla Belediye Başkanı İ.Burak OĞUZ ile

Meclis Üyeleri Seda ÖZTÜRE, Semiha ARAT, Emel ÇAYLI, İsmet ORHAN, Bülent KÖKLÜ, Ertan CERTEL, Barış BÜKÜLMEZ, Yuta Deniz ULÇAY, Muhittin BAYAR, Alp BÖLÜKBAŞI, Selahattin KÜPELİ, Mustafa KIPKIP, Ali YANAR, Şebnem İŞTAR ÖZDEMİR, Meltem BODRUMLU, Halit GÖNDÜZ, Yiğit ÖZ, Kemal OCAK, Alpay SAĞLIKÇIOGLU, Ömer TİRYAKİ, Abdülselami GÜNEŞ, Selçuk BALKAN, Fatih SARI, Ayşe EĞRİKÜLAH, Ahmet Olgun BİLİCİ ve Başkan ile tüm Meclis Üyesi eşlerinin, Başkan Yardımcısı Yücel IŞIK’nı katılmasına, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün 2005/62 Sayılı Genelgesi hükümleri ile belirtilen günlere ilişkin yurtdışı gündelik ve yol giderleri tutarlarının 6245 sayılı Harcırah Kanunu ile Yurtdışı Gündeliklerine Dair Karar hükümleri doğrultusunda (eşlere ait giderler kendileri tarafından karşılanacaktır.), Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 46.35.32.41/03.06.01.01 tertibi ve Yazı İşleri Müdürlüğünün 46.35.32.18/03.03.03.01 tertibinden karşılanmasına ve hizmet pasaportlarının alınmasına işaret oylamayla oybirliği ile karar verildi.

 

(AK Parti ve MHPli meclis üyelerinin 10 Kasım’da Atatürk’ü anmak üzere Anıtkabir’e gideceklerini açıklayıp seyahate katılmayacaklarını bildirmesinden sonra bazı CHPli meclis üyeleri de Selanik Gezisi’ne gitmekten vazgeçip Anıtkabir’e gitti.)

 

Resmi Sosyal Medya paylaşımları

Urla Belediyesi

10 Kasım, 12:08 ·

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. Yılında, Konak Belediye Başkanımız Abdül Batur, Selanik Başkonsolosumuz Efe Ceylan, Urla Belediyesi Meclis Üyelerimiz ve belediye başkan yardımcımız ile birlikte doğduğu evi ziyaret ettik.

 

Ülkemizin kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün masmavi gözlerini açtığı Selanik’teki evinde bulunmak bizler için gurur vericiydi. Atamızın aydınlattığı yolda yılmadan yürüyüp, devrimlerine ve Cumhuriyetimize sahip çıkmak için durmadan çalışacağız. Kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, özlem ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun…

 

Urla Belediyesi

11 Kasım, 16:32 ·

Selanik programımız kapsamında Meclis Üyelerimizle birlikte 35. Philoxenia Uluslararası Selanik Turizm Fuarı’nda İzmir standını ziyaret ettik. Benzer kültürlere sahip olan iki şehrin dostluk, kardeşlik köprüsünün daha da güçlenmesi için elimizden geleni yapacağız.

 

*-*-*-*-

Başkan Batur'un Selanik programı başladı

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 35. Philoxenia Uluslararası Turizm Fuarı’na katılmak ve bir dizi ziyarette bulunmak için Yunanistan’ın Selanik şehrine gitti. Başkan Batur, Selanik ziyaretinin en önemli günü olan 10 Kasım'da, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evde düzenlenecek olan anma programına katıldı.

 

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un Yunanistan ziyaret programı başladı. 8 Kasım’da sabah erken saatlerde yola çıkarak, Konak Belediyesi meclis üyeleriyle Selanik’e giden Başkan Batur’un ilk durağı, kentte 8-10 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 35. Philoxenia Uluslararası Turizm Fuarı oldu. Heyet, fuarda İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından kurulan stantta Konak Belediyesi’ni temsilen yer aldı. Başkan Batur ve meclis üyeleri daha sonra, Selanik Başkonsolosu Efe Ceylan’ı makamında ziyaret etti.

 

İzmir-Selanik köprüsü güçlenecek

Selanik ziyaretinin en önemli anının, 10 Kasım’da Atatürk’ün doğduğu evde olmak şeklinde açıklayan Başkan Batur, iki yaka arasındaki karşılıklı ilişkilerin güçlendirilmesi hem ticaret hem de turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi için gerekli bir dizi görüşmenin yapılacağını da kaydetti. Selanik ve İzmir arasındaki feribot seferlerinin başlatılmasının gündemde olduğunu, ilgili firma temsilcilerini daha önce Konak Belediyesi’nde ağırladığını hatırlatan Başkan Batur, direkt uçak seferlerinin yapılabileceğine işaret etti. Batur, “İzmir-Selanik hattının yeniden kurulmasını çok önemli buluyorum. Selanik’i merak edenler, mübadele dolayısıyla bir bağı burada olanlar, İzmir’den gelip burayı ziyaret etmek istiyor. Ayrıca burada yaşayanlar için de İzmir önemli bir kent. İzmir-Selanik köprüsünün hem deniz hem hava yoluyla kurulmasının iki yakaya da kazanımları büyük olacaktır” dedi. Batur her iki kentin fiziksel açıdan birbirine çok benzediğini de dikkat çekerek, “Selanik küçük bir İzmir’dir. Kordon’la müthiş bir benzerlik taşır” diye konuştu.

 

“Büyük bir potansiyel var”

Başkonsolos Efe Ceylan ise “Sizleri burada ağırlamak bizim için büyük şeref. İlk kez başkonsolos olarak atandım ve bir ay önce burada göreve başladım. 10 Kasım’daki törenimiz bizim için çok önemli. Tüm hazırlıklarımızı yaptık” dedi. İstanbul, İzmir ve Selanik arasındaki ilişkilerin Ege’de kültür bütünlüğü oluşturduğunu ifade eden Başkonsolos Ceylan, “Selanik, İzmir’in havasını gerçekten yansıtıyor” dedi. Ceylan, Ege’nin iki yakasında birbirine benzer kültürlere, ciddi potansiyele sahip şehirlerin birbirine daha kolay ulaşmasının önemli olduğunu da kaydetti. Başkonsolos Ceylan, “Büyük bir potansiyel var. Burada birçok insan Türkçe konuşuyor. Türkçe konuşanlar aynı zamanda Rusça da Gürcüce de konuşuyor. Kafkasya’dan Selanik’e bir köprü var. Bizim esas vazifemiz insanların geleceğe doğru bakmasını sağlamak” diye konuştu.

Heyet ziyaretin ardından Başkonsolos Ceylan’la birlikte Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evi ziyaret etti.

Başkan Batur ile meclis üyeleri 10 Kasım’da da Atatürk'ün müze haline getirilen evinde olacak ve düzenlenecek törene katılacak. Heyet kardeş belediye Drama’da da temaslarda bulunacak.

 

Selanik'ten iş birliği mesajları

Konak Belediye başkanı Abdül Batur, Yunanistan programı kapsamında Selanik Belediyesi’ne bir ziyarette bulundu. Ziyarette Selanik Belediye Başkanı Konstantinos Zervas ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur Turizm ve Kültür konularında iş birliği mesajları verdiler.

35. Philoxenia Uluslararası Turizm Fuarı’na katılmak ve bir dizi program için Yunanistan’ın Selanik şehrine giden Başkan Batur, Selanik Belediye Başkanın daveti üzerine Selanik Belediyesine bir ziyarette bulundu. Karşılıklı Uçak ve Feribot seferleri ile karşılıklı ilişkilerin daha da yoğunlaştırılması konularında görüş birliğine varıldığı görüşmede iki yakanın iş birliği ile çok önemli neticeler alınacağı ifade edildi.

 

İş birliği ile iki yaka kazanacak

Selanik Belediye Başkanı Konstantinos Zervas’ın, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve belediye meclis üyelerini ağırladığı ziyarette tarihi ve bölgesel dostluğun iş birliği ile güzel çalışmalara imza atılacağı görüşlerine yer verildi. Çok önemli bir tarihte gerçekleşen ziyaretin önemine dikkat çeken Başkan Batur, "10 Kasım'da Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 81. Yıl dönümünde doğduğu topraklarda ve doğduğu evin bulunduğu Selanik'te olmak çok önemli. Bizlerin karşılıklı dostluğu ve ilişkileri çok eskilere dayanıyor. Bende Selanik göçmeni bir ailenin çocuğuyum. Bildiğim kadarı ile Konstantinos Zerves’te İzmir’den Selanik'e mübadele zamanı göç etmiş. Ortak bir tarihi ve geçmişi paylaşıyoruz. Bu ortaklık neden ticaret, turizm ve kültür alanında gelişerek devam etmesin. Bizde bu anlayıştan yola çıkarak karşılıklı ilişkilerimiz geliştirmek istiyoruz. Ticaret turizm ve kültürel ilişkilerin gelişmesinden her iki kent de fayda görecektir. Selanik ve İzmir arasındaki feribot Seferleri’nin yıl sonunda başlamasını ilk etap olarak görüyoruz. İzmir-Selanik köprüsünün hem deniz hem hava yoluyla kurulmasının iki yakaya da kazanımları büyük olacaktır. Yerel yönetim olarak bizler kültürel ve değişim programlarına destek vererek karşılıklı ilişkilerin gelişmesini arzu ediyoruz" dedi.

 

Üniversiteler arası İş birliği

Selanik Belediye Başkanı Konstantinos Zervas ise iş birliğine açık olduklarını ifade ederek yapılacak çalışmalara destek olacaklarını ifade etti. Zervas " Ortak Kültürel çalışmalar yapılabilir. Üniversiteler arası kültür alışverişini çok önemsiyoruz. Selanik'te 120 bin üniversite öğrencisi var. Gençlerin yeniliğe ve geleceğe açık fikirlerini yine ortak güzel bir gelecek için kullanılmasını çok olumlu işlere imza atacağını düşünüyoruz. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve meclis üyelerinin ziyaretinden çok memnun olduk. Bizde iş birliği ve ortak çalışmalar için elimizden gelen desteği vereceğiz" dedi.

 

*-*-*-

CHP’li Konak ve Urla Belediyesi ekiplerinin Selanik performansları ortada. Belediye bütçesinden havayolu ile seyahat eden Urla heyeti ile karayolu ile seyahat eden Konak heyetinin çalışmalarına not vermek te seçmenlerin takdiridir.