Güncel
Giriş Tarihi : 05-12-2019 21:06   Güncelleme : 05-12-2019 21:06

“BÜROKRASİ TOPU HEP TAÇA ATIYOR” iddiası

"Hazine Bakanlığı’nca İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne tahsis edilen Urla Gülbahçe’deki alanın, işgal ve kamu kurumları arasındaki bürokrasi yüzünden kuruma verilemediği” iddia edildi.

“BÜROKRASİ TOPU HEP TAÇA ATIYOR” iddiası

 

Hazine Bakanlığı’nca İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne tahsis edilen Urla Gülbahçe’deki 35 bin dönümlük alanın 10 bin metrekarelik bölümünde yaşanan işgal ve kamu kurumları arasındaki bürokrasi yüzünden üniversiteye devri sağlanamıyor. Olaya ilçedeki siyasilerde gizlice müdahil olunca işin içinden çıkılamaz oldu. Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren projeler hayata geçirilemiyor.

Metropolishaber.com’un ulaştığı belgelere göre, Hazine Bakanlığı’nca İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne 35 bin dönümlük alan tahsis edildi. Aynı tahsis alanı içinde bulunan Urla Gülbahçe’deki 10 bin metrekarelik bölüm vatandaşlar tarafından işgal edilmiş.

390 ada 5. Parsel sahiline konteynır ve barakalarla işgal eden S.Ç., O.T., K.Ü., P.Y., A.B., ve P.B. adlı şahıslar tüm uyarılara rağmen sahil kesimindeki konteynır ve barakaları kaldırmadılar. İşgalci şahısların Ege Bölgesi’ni kapsayan yelken sporu organizasyonu yaptıkları ve yarışçılardan önemli oranda kazanç sağladıkları belirtildi. Aynı kişilerin bir siyasi partinin ilçe başkanı tarafından korundukları, bu yüzden belediye ve kaymakamlığın birçok belgeye, karara, valiliğin talimatına rağmen işgali kaldırmada topu taca attıkları öne sürülüyor.

VALİLİKTEN KESİN TALİMAT

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne tahsis edilen ancak işgal altında bulunan arazi için İzmir Valisi Erol Ayyıldız devreye girdi. Urla Kaymakamlığı’na gönderilen yazıda işgalin derhal sonlandırılmasını istedi. Ancak kurumlar arasında yapılan onlarca yazışmaya rağmen işgal kaldırılamadı.

SİYASİ RANT İDDİASI

Devletin bütün birimlerinin çabasına rağmen işgal giderilemedi. Metropolishaber.com’un ulaştığı bir yetkili, olaya bir partinin ilçe başkanının müdahil olduğunu ve süreci sürekli bloke ettiğini öne sürdü.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Urla'daki kampüsünün temeli, 17.11.1994 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılmıştı.

Türkiye’nin en büyük bilimi teknoloji araştırma/geliştirme /uygulama merkezi yapılmak üzere Hazine Bakanlığı’nca İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne tahsis edilen Urla Gülbahçe’deki 35 bin dönümlük alanda çok sayıda projenin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.