Güncel
Giriş Tarihi : 25-11-2019 16:43   Güncelleme : 25-11-2019 16:43

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinliğinde protesto

Urlalı kadınlar, “25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Etkinlik öncesinde Urlalı kadınlar, programa geç kalan Belediye Başkanı’nı düdük ve ıslık çalarak protesto etti. Kadınlar, belediye tarafından başlama saati belirlenen programa geç kalan başkan nedeniyle saatinde başlatılmamasının da bir şiddet (mobbing) olduğunu söylediler.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinliğinde protesto

 

Urla Belediyesi öncülüğünde, Türk Kızılay Urla Şubesi, Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi, ÇYDD Urla Şubesi, Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi, Urla Kadın Platformu ve Urla Kadın Kooperatifleri iş birliği ile 13.30’da Urla Cumhuriyet Meydanı’ndan Urla Atatürk Kültür Merkezi’ne kortej ile başlayacağı duyurulan etkinlik programında yağışlı hava koşulları nedeniyle güncelleme yapıldı. SMS yoluyla yapılan duyurulan güncelleme ile kortej programı iptal edildiği, AKM programının 14.00’te başlayacağı bildirildi.

Urla Belediyesi tarafından saat 14.00’te AKM’de başlayacağı açıklanan programa, Türk Kızılay Urla Şubesi Başkanı Nurgül Saltık, Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi Başkanı Ayşe Başkanoğlu, ÇYDD Urla Şubesi Başkanı Sibel Bavli, CHP Parti Okulu İzmir 1 inci Bölge Koordinatörü Tülay Bayır, AK Parti Urla İlçe yönetim kurulu üyeleri ve AK Kadınlar, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı A. Birol Aydınhan, Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nilgün Göçük, S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Düriye Kayserilioğlu, Urla Kadın Platformu üyeleri, belediye meclisi üyeleri ve Urlalı kadınlar katıldı.

Programın yapılacağı AKM Salonu’na henüz belediye başkanı gelmediği gerekçesi ile alınmayan kadınlar ıslıkla ve kortej için yanlarında getirdikleri düdükleri çalarak programa geç kalan Belediye Başkanı İ Burak Oğuz’u protesto ettiler. Salon merdiveninde S.S Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Düriye Kayserilioğlu ve Urla Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nilgün Göçük yaptıkları konuşma ile tansiyonları düşürmeye çalıştı. Program 14.35’te Belediye Başkanı İ Burak Oğuz’un AKM’ye gelmesinin ardından başladı.

Urlalı kadınlar, saat 14.00 sıralarında belediye başkanının makam otosuyla AKM önünden geçmiş olmasına karşın, etkinliğe açıklanan saatte gelmeyip, konukların salon kapısında bekletilmesinin “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü”nde uygulanan bir şiddet (mobbing) olduğunu söylediler.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan etkinlikte “bir kadının evladı, bir kadının eşi ve bir kız çocuğunun babası olarak hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” diyerek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı İ Burak Oğuz, “kadınların her gün şiddet gördüğü, sokakta hatta çocukların gözlerinin önünde canice katledildiği bir dönemde böylesine anlamlı bir günde sizlerle birlikte olmaktan onur ve mutluluk duyuyorum demek isterdim ama maalesef üzülerek karşınızdayım. Kadınlar toplumun temel yapı taşı olan aile kurumunun mimarıdır. Toplumun değişmesi, gelişmesi ve yapısı tamamen kadına bağlıdır. Kadınların güçlü olması aynı zamanda o toplumların güçlü olması anlamına gelir. Kadınlar toplumda bu kadar öneme sahipken maalesef kadına şiddet kanayan ve bir türlü dinmek bilmeyen bir yarasıdır. Dünyanın birçok bölgesinde yaş, meslek ve statü gözetmeksizin kadınlara yönelik fiziksel, psikolojik, cinsel ve hatta ekonomik şiddet maalesef günümüzde de hala uygulanmaya devam ediyor. Dünya tarihinde seçme ve seçilme hakkının kadına verilmesi, bireylerin eşitliği gibi konularda öncülük yapan ülkemizle gurur duyuyoruz. Ancak 21. Yüzyılda şiddet konusunda yaşananlar ve gün geçtikçe de yaşanmaya devam edenler içimizi maalesef acıtmaktadır.  Rakamlara baktığımızda 2019 yılında ne yazık ki 422 kadın hunharca öldürülmüş, katledilmiş. On binlerce kadın da ciddi şiddete maruz kalmış. Ayrıca yapılan araştırmalar kadınlara yapılan şiddetin etkilerinin yıllarca kaldığı ve yıllarca yaşadıkları bu travmaların da maalesef geçmediğini bizlere göstermektedir. Ancak buna rağmen kadınlar şiddetle mücadele edebilecek gücü yine kendileri yaratmaktadır. Kadınlar yönetime katılmayı düşünüyorlar ve her türlü zorluğun üstesinden el birliği ile gelebiliyorlar. Bizler de Urla Belediyesi olarak Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’müz aracılığıyla her zaman her yaştan kadınımızın yanında olmaya gayret ediyoruz. Güncel meselelerin çözümleri, söz sahibi olabilmeleri ve hayatın her alanında özgür olabilmeleri için birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Gerek eğitim programlarımız gerekse sosyal aktivitelerimizle kadınları güçlendirmek, şiddeti ortadan kaldırmak için mücadelemizi her zaman sürdürüyoruz. Çalışmalarımızın merkezinde kadınların sosyal ve toplumsal statüsünün yükseltilmesi, kadının girişimciliğinin geliştirilmesi yatıyor. Ayrıca yapmış olduğumuz sözleşmelerde özellikle TÜMBEL-Sen ve DİSK GENEL-İŞ toplu iş sözleşmelerinde eşine şiddet uygulayan erkek personelin maaşının kadına verileceğini de yazarak bu konuda taviz de göstermeyeceğiz. Bugün bu çalışmalarda yalnız olmadığımızı bir kez daha gördük. Sözlerimi bitirmeden önce ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey Türk Kadını, sen yerlerde sürüklenmeye değil, göklerde layıksın” sözünü kendimize kılavuz edindiğimizi ve her zaman kadınlarımızın yanında olacağımızı bildirir, bir kez daha sizlere saygı ve sevgilerimi sunarım” dedi.

Program Urla Belediyesi tarafından çekilen “Kadın İzleri” adlı belgesel film gösterimi ile sürdü. Belgesel de önceki dönem Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar tarafından kurulan Urla Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün o dönemde başlatılıp sürdürülen projeleri sahnelendi.

Program Urla Kadın Platformu adına Avukat Saadet Kayaalp’in ve CHP Parti Okulu İzmir 1 inci Bölge Koordinatörü Tülay Bayır’ın sunumu ile sona erdi.