Asayiş
Giriş Tarihi : 08-11-2019 20:10   Güncelleme : 08-11-2019 20:10

Kaçmaktan vazgeçip kaçakçı oldular

Göçmen kaçakçılığında yeni yöntem: Önce tatil, sonra kaçış

Kaçmaktan vazgeçip kaçakçı oldular

 

Yasadışı yollarla Yunanistan adalarına göçmen kaçakçılığında yeni yöntem arayışına giren organizatörlerin, İzmir’in Çeşme ilçesinde turizm sezonunun kapanması ile boş kalan pansiyonlara çeşitli araçlarla parça parça getirdikleri göçmenleri yerleştirdikten sonra yurtdışına kaçırma hazırlığında oldukları ortaya çıkarıldı. Güvenlik ekiplerinin ortak operasyonunda gözaltına alınan biri Türk ve 8 Afgan uyruklu şüpheli Çeşme Adliyesi’ne sevk edildi.

Afganistan'dan Türkiye’ye göçmen olarak gelen 8 kişi ve Türk vatandaşı olan bir kişi, yasa dışı insan kaçakçılığı organizatörü oldukları şüphesiyle İzmir Çeşme'de yakalanarak adliyeye çıkarıldı.

Edinilen bilgiye göre; Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Çeşme Grup Amirliği, Çeşme Jandarma Komutanlığı ve Çeşme Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin ortak operasyonunda 157 göçmen ile göçmenleri yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Sakız Adası'na kaçmalarını organize ettikleri şüphesiyle 9 kişi yakalandı.

Çeşme'de göçmen kaçakçılığı olaylarını önlemeye yönelik çalışmalar uzun süredir devam ederken, yapılan araştırmalar sonucunda insan kaçakçılığı organizatörlerinin göçmenleri Çeşme'ye parça parça getirip, belirli pansiyonlara yerleştirdikleri ve uygun şartlar sağlandığında da göçmenlerin şişme botlarla yasa dışı geçişlerini sağlamaya çalıştıkları tespit edildi.

Bu kapsamda 3 Kasım Cumartesi günü saat 01.00'de ortak bir operasyon düzenlendi. Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğü, KOM Çeşme Grup Amirliği, Çeşme İlçe Jandarma Komutanlığı ve Çeşme Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin düzenlediği ortak operasyonda, Domuz Çukuru Sahili'nde 35 göçmen, bir adet lastik bot ve bir adet bot motoru; eski Alman Tatil Köyü Sahili'nde 45 göçmen ve bir lastik bot ile Çeşme'deki üç pansiyonun ön kısmında da 77 göçmen yakalandı.

Ekipler, yakalanan göçmenlerle bağlantılı oldukları ve yasa dışı kaçışlarını organize ettikleri şüphesiyle de 1'i Türk vatandaşı, 8'i Afgan uyruklu toplam 9 organizatör zanlısını yakaladı.

116'sı Afganistan, 22'si Filistin, 5'i Irak ve 14'ü Suriye uyruklu toplam 157 göçmene kişi başı 3.549 TL’den toplam 303.606TL cezai işlem uygulandı, işlemlerinin ardından İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü’ne sevk edildi.

Şüpheli Türk vatandaşı K.K.(42) ile Afganistan uyruklu T.S.(41), A.Y.(45), E.D.(26), M.H.(32), O.Y.(23), F.T.(24), I.I.(40) ve M.P.(19) Çeşme Adliyesi’ne çıkarıldı. Yargılama sonucunda şüphelilerden Afgan T.S. ve A.Y. ile Türk K.K. adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken diğer 6 Afgan şüpheli tutuklanarak ceza evine konuldu.