Politika
Giriş Tarihi : 08-11-2019 20:02   Güncelleme : 08-11-2019 20:02

AK Parti Anıtkabir’e gidecek

AK Partili Urla Belediye Meclisi üyeleri, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü için Urla Belediyesi tarafından düzenlenen Selanik gezisine katılmayacaklarını, 9 – 10 Kasım tarihlerinde teşkilat olarak Atatürk’ü Anıtkabir ziyareti ile anacaklarını açıkladı.

AK Parti Anıtkabir’e gidecek

 

4 Kasım 2019 günü yapılan Urla Belediyesi meclis toplantısında gündemin 2. maddesi olan, 10 Kasım Atatürk’ü anma günü dolayısıyla, 9-10 Kasım tarihlerinde Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin meclis üyeleri ve eşlerince, belediye bütçesinden ziyaret edilmesi görüşülürken; CHP grubu gündem maddesinin direkt olarak oylanması istemiş, AK Parti grubu ise belediyenin ekonomik durumunun göz önünde bulundurularak, gündem maddesinin Plan Bütçe Komisyonu’na havalesini talep etmişti. AK Parti grup başkan vekili Barış Bükülmez’in ‘tamam oylansın, oybirliğiyle de kabul edelim ama bu hep aynı şekilde oluyor’ şeklindeki serzenişine karşın, gündem maddesi Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz tarafından ‘zaman sıkışıklığı’ sebep gösterilerek doğrudan oylamaya sunulmuş ve gündem maddesi kabul edilmişti.

Programı nedeniyle meclis oturumuna katılamayan AK Parti Urla İlçe Başkanı Murat Nart’ın, meclis oturumunun video kaydını izledikten sonra; grup başkan vekili Barış Bükülmez ve yönetim kurulundan bazı isimlerin katılımlarıyla bir toplantı yaptığı; 4. Maddenin görüşülmesi esnasında CHP grubunun tavırlarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği; CHP grubunun yaptığı açıklamanın işbirlikçilikten uzak, daha önce meclis çatısı altında konuşulanların inkâr edildiği bir açıklama olduğunu belirterek tepki gösterdiği; ayrıca gündemin 2. maddesindeki anma etkinliğinin doğru yerinin Anıtkabir olduğunu belirtip, AK Parti Urla İlçe Teşkilatı olarak 10 Kasım Atatürk’ü anma günü dolayısıyla Anıtkabir ziyareti programının yapıldığını ve uygun olanların bu programa katılması gerektiğini vurguladığı öğrenildi.

 Gündemin 4. maddesinin görüşülmesi esnasında ne yaşanmıştı?

Gündemin 4. maddesi olan Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’ne 3 asil 2 yedek üyenin belirlenmesi esnasında söz alan CHP grup sözcüsü Yiğit Öz’ün, üyelerin tamamının CHP meclis üyelerinden seçilmesi teklifini; AK Parti Grup Başkanvekili Barış Bükülmez gülerek protesto edip ‘Belediyeler birliği ile ilgili olarak yine bir seçim olursa, 1 kişinin Ak Parti ve MHP grubundan olması yönünde talebimizi arkadaşlar atladı ya da böyle uygun gördüler’ diyerek sitemini dile getirmişti. CHP grubunun, ‘İlçe Başkanınız Murat Nart, İlçe Başkanımız Hakan Özbadur’la bu konuda iletişime geçmedi’ açıklaması sonrası yapılan oylamada Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’ne seçilen CHP grubundan 3 asil 2 yedek üye oy çokluğuyla kabul edilmişti.