Politika
Giriş Tarihi : 08-11-2019 19:58   Güncelleme : 08-11-2019 19:58

CHP’li Zeynep Altıok yargılandı

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla hakkında açılan davada hâkim karşısına çıktı.

CHP’li Zeynep Altıok yargılandı

 

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok'un "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla yargılanmasına başlandı.

Urla 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Altıok ve avukatları katıldı. Duruşmada CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ve Mahir Polat, CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Özuslu, İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel ve CHP’li Urla belediye meclis üyeleri de hazır bulundu.

Sanık Altıok eleştirinin "hakaret" olarak görülmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirterek davaya konu süreçte ODTÜ'lü öğrencilerin eleştiri ve protesto hakkını en nezaketli haliyle mizah yoluyla yaptıklarını ve kendisinin de onlara destek verdiğini ifade etti.

Altıok, şunları kaydetti:

"Hayatım boyunca insan hakları ve adaleti savundum. CHP insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığı yaptım. Bu süreçte de sorumluluk hissettim ve eleştiri hakkımı kullandım. Öğrencilerin ifade haklarının yok sayılmasına tepkimi dile getirdim. Mesnetli siyasi eleştiri yaptım. Bu eleştiriyi hakaret olarak kabul edenlerin özellikle siyasilerin çok daha ağır ve nezaketsiz eleştirilere maruz kalsalar dahi bunu olgunlukla ve siyasi çerçevede kabul etmeleri ve kendi görüşlerini paylaşmaya devam etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu eleştirinin suç olduğunu düşünmüyorum."

Altıok'un avukatı ortada suç oluşturan bir açıklamanın olmadığını savunarak, "İddianame hukuka aykırıdır. Müvekkilin hangi eyleminin hakaret içerdiği iddianameye yazılmamıştır. Hiçbir şikâyet olmaksızın kolluk güçleri tarafından sosyal medya hesapları araştırılarak bu dava açılmıştır. Karşı tarafın avukatı gelseydi ne şekilde incindiklerini sormak isterdik. Delilleri sunmak için süre istiyoruz." dedi.

Hâkim sanık avukatına süre verilmesine karar vererek duruşmayı 19 Aralık 2019 günü saat 15.30’a erteledi.

Duruşma sonunda gazetecilere açıklama yapan Altıok düşüncenin, bilimin, ifade, düşünce özgürlüğü, eleştiri kültürünün merkezi olması gereken üniversitelerde öğrencilerin en doğal hakkı olan protesto hakkını mizah üzerinden sanat aracılığıyla ilettikleri süreçte gözaltına alınmasına tepki için sosyal medyada yapmış olduğu bir paylaşım nedeniyle yargılandığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek Türkiye'de benzer bir sürü davanın olduğunu ve bu davalarda demokrasi ve ifade özgürlüğünün yargılandığını ifade ederek bu davaların kendilerine geri adım attırmayacağını söyledi.

- Olay

CHP eski genel başkan yardımcısı Zeynep Altıok 2018 yılında 4 ODTÜ öğrencisinin mezuniyet töreninde açtıkları “tayyipgiller alemi” pankartı nedeniyle gözaltına alınmaları sonucu, sosyal medya hesabından paylaşım yapmıştı.

Altıok hakkında bu paylaşımı nedeniyle "cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla dava açılmıştı.