Politika
Giriş Tarihi : 01-11-2019 15:05   Güncelleme : 01-11-2019 15:05

CHP “Kırsalda Üretim ve İstihdam Temelli Kalkınma Çalıştayı” düzenledi

Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan “çiftçisiz tarım çalıştayı düzenlediler” diyerek tepki verdi. İzmir’in Urla ilçesinde “Kırsalda Üretim ve İstihdam Temelli Kalkınma Çalıştayı” düzenlendi. 3 gün sürecek çalıştay 3 Kasım günü tartışılan konuların ve grup çalışmalarının sonuç bildirisi ile sona erecek.

CHP “Kırsalda Üretim ve İstihdam Temelli Kalkınma Çalıştayı” düzenledi

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi öncülüğünde, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Tarım Orman - İş Sendikası iş birliğiyle Urla Eski Tamirhane Binası’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı bildirilen çalıştayın açılış programına, Kılıçdaroğlu yoğun programı nedeniyle katılamadı. 

Çalıştayın açılış programı CHP’nin Tarım Politikalarından ve Tarım Örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko ve Tacettin Bayır, CHP İstanbul Milletvekili Dr. Sibel Özdemir, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Denizli Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Tarım Orman İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Çetin Özdemir, CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur, önceki dönem milletvekillerinden Bülent Baratalı, Alaattin Yüksel ve Zeynep Altıok,  önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, önceki dönem Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, belediye meclis üyeleri, Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, akademisyenler,  muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla başladı.

Açılış programında konuklara hitap eden Cumhuriyet Halk Partisi Tarım Politikalarından ve Tarım Örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal; “Gerçekleştirdiğimiz bu çalıştay ülkemiz için çok büyük bir öneme sahip. Kırsaldan kente göçün artması, köylerimizde her geçen gün nüfusun azalması ülkemizin üretimini çok etkilemektedir. Bu tür çalıştaylarla yeniden kırsaldan kalkınmayı, yeniden köylere dönüşü tartışıp çözümler bulmak zorundayız. Türkiye’de yaşanan tarım ve çiftçi sorunları son yıllarda çokça artmıştır. Bizler her zaman çiftçimizin yanında yer alarak, ülkemizde tarımın yeniden canlanması için çalışacağız” şeklinde konuştu.

Tarım Orman İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş ise: “Çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Türkiye bir tarım ülkesidir. Fakat yanlış politikalarla tarım her geçen gün bitmekte, çiftçimiz her geçen gün tarımdan uzaklaşmaktadır. Bu tür Tarım Çalıştayları, inanıyoruz ki ülkemize bir yön haritası olacaktır. Kalkınma kırsaldan olacaktır. Tarımın canlanması, çiftçimizin yüzünün gülmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz konuşmasında “Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin kırsal nüfusunun içinde bulunduğu kaotik ortamın aşılmasında emeğin, çalışanın ve üretenin yanında daima yer almıştır. Bu çalıştayı, ülkenin dört bir tarafında kazanılan belediye başkanlıklarımızla ve kırsalda yaşayan halkımızın birlikte hayata geçireceği yeni bir tarım kalkınma modeli oluşturmak amacıyla ilçemizde organize etmiş bulunuyoruz. Eminim ki bu çalıştay, katkı veren tüm katılımcılarımızın, ülkemizin her bölgesinde yaşayan ve geçimini tarımsal üretimin her alanında çalışarak sağlayan halkımızın geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayacak bir sonuçla tamamlanacak ve bu bilgi birikimi belediyelerimizin desteği ile de tüm halkımızın hizmetine sunulacaktır” dedi.

Çalıştay CHP İstanbul Milletvekili Dr. Sibel Özdemir yönetiminde, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un “Kırsal Kalkınma yaklaşımlarında değişimler ve Türkiye”, Bartın Ünüversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Erdoğan Atmış’ın “Kırsal ve Kentsel Değişim, orman ve ormancılık” ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Kenan Ok’un “kırsal kalkınma ve karma ormancılık üretim sistemlerinin ülkedeki durumu ve olası fırsatlar” konulu sunumları ile sürdü.

Sunumların sonrasında Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve akademisyenlere teşekkür plaketleri takdim etti.

Çiftçisiz tarım çalıştayı tepkisi

Urla’da 3 gün sürecek Tarım çalıştayına Urla Çiftçisinin çağırılmadığını belirterek tepki gösteren Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, “çalıştay yapılacağından dün akşamüzeri odamıza gönderilen davetiye ile haberdar olduk, ardından telefon ile aranarak benim katılıp katılmayacağım soruldu. Konu hakkında bilgi verilmedi, çiftçim davet edilmedi. Önceden bilgi verilseydi Urlalı çiftçilerimizin de katılımı ile daha verimli bir çalışma olabilirdi. Ülkenin çeşitli yerlerinden misafir çağırmayı akıl eden yetkililer, Urlalı çiftçiyi unuttu, çiftçisiz tarım çalıştayı düzenlediler” açıklaması ile tepki verdi.

Yoğun katılım ile başlayan çalıştayda Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılamayacağı açıklandıktan sonra yoğun eksilmeler gözlendi.

Çalıştayın öğleden sonra programında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay yönetiminde gerçekleşen panelde, Devrek Güneşi Koop. Başkanı Saniye Uysal, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Başkanı Ayşe Temiztaş ve Kastamonu Köy Koop. Merkez Birliği Başkanı Erol Akar kırsal kalkınmadaki örnek uygulamalar hakkında bilgi verdi.

Çalıştayın ilk günü, Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, Prof. Dr. Erdoğan Atmış, Prof. Dr. Kenan Ok, CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve Tarım Orman İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş’un katılımı ile “Türkiye’nin kırsal kalkınma deneyiminden çıkarılan dersler ve geleceğe ışık tutma“ konulu tartışma ile sona erdi.