Eğitim
Giriş Tarihi : 24-10-2019 20:21   Güncelleme : 24-10-2019 20:21

ATIL KALAN OKUL ÖZEL ÖĞRENCİLER İÇİN YENİLENDİ

İzmir’in Urla ilçesinde otistik ve zihinsel yetersiz öğrencilere hizmet veren 10 derslikli Esrar Koman Sümen Özel Eğitim Uygulama Okulu düzenlenen törenle açıldı.

ATIL KALAN OKUL ÖZEL ÖĞRENCİLER İÇİN YENİLENDİ

 

Urla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi arasında yapılan protokolle, İçmeler Mahallesi Göçmen Konutları mevkiinde bulunan Esrar Koman Sümen İlköğretim Okulu gerekli yenileme ve tadilat işlemleriyle Esrar Koman Sümen Özel Eğitim Uygulama Okulu’na dönüştürüldü.

Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi ve destekçilerin katkıları ile yenilenerek 9 Eylül 2019’da 18 öğretmenle eğitim ve öğretime başlayan okulda, 22 otistik ve orta – ağır düzeyde zihinsel yetersiz öğrencilere özel hazırlanan 10 derslikte hizmet veriliyor.

Açılış törenine Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, Urla İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi Başkanı Ayşe Başkanoğlu, daire ve idare amirleri, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, STK Temsilcileri, hayırseverler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Kaymakam Can, “zamanında, eğitime kendini adamış rahmetli öğretmenlerimizden Esrar Koman Sümen’in yaptırarak adını verdiği okulumuz, günümüz koşullarındaki gereksinimleri karşılayamadığından aktif olarak kullanılamıyordu. Yapılan çalışmalarla okulumuz eğitim ordusu için kullanılabilecek bir okul haline getirildi. Özel eğitime ihtiyaç duyan özel öğrencilerimiz için yenilenmesi ayrıca anlamlı. Dolayısıyla bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen Esrar Koman Sümen’e, okulun gerekli tadilatlardan sonra faaliyete geçmesine vesile olan Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi ve Başkanı Ayşe Başkanoğlu’na, esnafından Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na katkı koyan herkese ilçemiz adına teşekkür ediyorum, ülkemize örnek olmasını diliyorum” dedi.

Türk Kadınlar Birliği Urla Şubesi ile Urla Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki işbirliği neticesinde, en son İmam Hatip Lisesi olarak kullanılan binanın yetersizlik nedeniyle lisenin başka bir binaya taşınmasıyla boş kalan okulun özel eğitim okuluna dönüştürüldüğünü bildirerek konuşmasına başlayan Urla İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, tekrardan hizmete geçmesinden memnuniyet duyduğunu kaydetti. Atatürk’ün “Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur” özdeyişindeki anlayışı düstur edinen bakanlığımız otistik, zihinsel, görme, işletme engelli çocuklarımızın ve diğer engel gruplarının okullaşması için okullar açmakta, yeterli sayıda öğrenci olmayan yerlerde ilkokul, ortaokul ve liselerimizin bünyesinde özel eğitim sınıfları açarak bu ihtiyacı karşılamaya devam etmektedir. Okulumuzun tekrar eğitime başlamasında destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Okulun yenilenmesinde katkı sağlayan hayırseverlere teşekkür plaketleri takdim edildi.

Öğrencilerin gösterileri ve mini konserinden sonra okulun açılış kurdelesi kesildi. Sınıflarda inceleme yapılırken öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Öğrencilere pasta kesilerek kutlanan açılış kokteyl ile sona erdi.