Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 30-09-2019 11:18   Güncelleme : 30-09-2019 11:18

Urla Caz Festivali sona erdi

-Ney ile caz Urla’da buluştu - Urla Caz Festivali Neyzen Tevfik’e ithaf edildi

Urla Caz Festivali sona erdi

 

İzmir’in Urla ilçesinde Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın destekleri ile 27 Eylül günü başlayan ve dünyaca ünlü caz müzisyenlerinin katılımı ile gerçekleşen Urla Caz Festivali muhteşem konserlerle sona erdi.

– Urla’nın değerlerinden Neyzen Tevfik (Kolaylı)’e ithaf edilen festival, ney ile cazın buluşmasına sahne oldu.  Neyzen Tevfik’in “Uzun derbederlik hayatımda, o kaldırımdan bu kaldırıma; o kapıdan bu kapıya; o diyardan bu diyara; ney’im ve mey’imle bir kuru yaprak gibi savruldum” dizeleriyle konuşmasına başlayan Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, “Neyzen Tevfik sivri dili ve hazırcevapları, birbirinden ilginç hikâyeleri ve ruhani müziğiyle güzel Urla’mızın sembollerinden biri olmuştur. Bu festivalin yapılmasında yol arkadaşlığı yapan Neyzen Tevfik’in sanatı, birazdan caz ve ney buluşmasıyla eşsiz bir müzik şölenine dönüşecek. İlk kez güzel Urla’mızın sokaklarında neyine üfleyen, hala müziğinin ruhunu bu şehrin sokaklarında hissettiren Neyzen Tevfik’e ithaf ettiğimiz festivalin bu özel dinletisi için siz değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyoruz” diyerek Amerikalı Caz sanatçısı Ricky Ford ve sanatçı kARA’ya ney hediye etti.  Aydınhan sözlerini “aşkla çıktığımız bu yolda Urla Caz Festivali’ni ilk yılında Anadolu’nun en büyük ve en başarılı festivali haline gelişmesini sağlayan siz değerli dinleyenlere de sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Seneye görüşmek üzere. Neyzen’e selam olsun” ifadeleriyle tamamladı.

Ney ile cazı buluşturan sanatçı kARA sonrasında Ricky Ford ile sahneyi paylaştı. Ayakta alkışlanan performans büyük beğeni topladı. Ford gazetecilere yaptığı açıklamada Neyzen Tevfik’i araştırdığını belirterek, “Urla’da, ney ile yolculuğuna çıkan Neyzen Tevfik’in şehrinde sahne almanın ve bu harika ortamı yaşamanın onurunu hissediyorum. Bu benim için ayrı bir gurur” dedi.

1976'da ilk perdesiz klasik gitarı icat eden, modern zamanların en umut verici gitaristlerinden; seçkin caz ve blues sanatçısı Erkan Oğur dinleyicilere adeta müzik şöleni yaşattı. Sahnede Oğur’a Can Çankaya, Kağan Yıldız ve Turgut Alp Bekoğlu eşlik etti.

Konserine, "Kusura Bakma" isimli şarkısı ile başlayan Birsen Tezer, repertuvarında Erkan Oğur ve Bülent Ortaçgil gibi ünlü isimlerin de parçalarına yer verdi. Tezer, şarkılarının yanı sıra zaman zaman çaldığı kanunla hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı.

Festival kapsamında sahne alan İlhan Erşahin İstanbul Session, Ricky Ford, Sibel Köse’nin vokali, gitarda Neşet Ruacan ve Önder Foçan, trompette İmer Demirer, saksafonda Ricky Ford ve Engin Recepoğulları, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ayhan Öztoplu’dan oluşan All Star Jazz Band ve Jehan Barbur müzikseverlere unutulmaz bir müzik şöleni yaşattı.