Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 28-09-2019 07:52   Güncelleme : 28-09-2019 07:52

Urla Jazz Festivali yoğun katılımla başladı

İzmir’in Urla ilçesinde Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın destekleri ve Hamza Mert ile Ozan Iskır organizatörlüğünde ilk kez düzenlenen Urla Jazz Festivali yoğun katılımla başladı. Festivalin ilk günü Kerem Görsev Trio, Neşet Ruacan Quartet ft Ayça Gündüz, Bülent Ortaçgil ve Fatih Erkoç konserleri ile başladı.

Urla Jazz Festivali yoğun katılımla başladı

 

Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın sosyal tesisi olan ESOPARK’ta 27-28-29 Eylül tarihlerinde üç gün sürecek olan festivalin ilk günü, ünlü caz piyanisti Kerem Görsev Trio performansı ile başladı. Kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman ile sahneye çıkan Görsev, tümüyle kendi bestelerine yer verdiği konseriyle ayakta alkışlandı. Konser programına, ‘Happiness On My Mind’, ‘Tiramisu’ ve ‘Mango’ ile başlayan Kerem Görsev Trio, caz severlerin ısrarla istediği ‘Sunday’ isimli eserini de seslendirdi.

5 saat sahne performansının yaşandığı festivalin açılış konserleri, Ayça Gündüz’ün vokali eşliğinde Dünya çapında bir caz müzisyeni olan Neşet Ruacan Quartet ile sürdü. Ruacan’ın gitarına davulda Deniz Dündar, kontrbasta Nezih Yeşilnil eşlik etti.

Caz türünde müzik yapmamasına rağmen bir caz festivaline davet edilmenin mutluluğunu ve onurunu yaşadığını dile getiren Bülent Ortaçgil, festival alanını dolduran yaklaşık 2 bin caz severe klasikleşmiş Ortaçgil şarkılarını seslendirdi.

Gecenin finalinde sahne alan Türkiye’nin önde gelen ve çok sevilen sanatçılarından Fatih Erkoç, uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir konser sundu. Erkoç, klasik caz eserlerinin yanı sıra çok sevilen “Vefasız”, “Uzun İnce Bir Yoldayım” ve ‘‘Ellerim Bomboş’’ şarkılarının caz versiyonlarını da çalıp söyledi.

Dj Barthez festival kapsamında sahne alan grupların konser aralarında müzikseverlere sunduğu caz miksleriyle çok büyük beğeni topladı.

Açıklamalarına “Urla’yı daha geniş kitlelere tanıtmak için yaklaşık 5 ay önce çalışmalarına başladığımız Urla Jazz Festivali’nin ilk gününü yaşıyoruz” diyerek başlayan Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, “göreve geldikten sonra Urla ve Urla esnafına bir yaşam alanı olarak ESOPARK’ı kurduk. ESOPARK şu anda Urla Jazz Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Festival alanında yaklaşık 2 bin misafirimiz var. Çok keyifli ve güzel bir festival yaşıyoruz. Sanatçılarımız ve konuklarımız son derece keyifli anlar yaşıyorlar. Önümüzde daha yoğun ve eğlenceli geçecek iki günümüz daha var. Urla için çok büyük ve prestijli bir organizasyon oluyor. Anadolu’da gerçekleşen en büyük caz festivallerinden biri gerçekleşiyor. Önümüzdeki sene daha geniş çaplı belki uluslararası çapta bir festival için şimdiden çalışmalar başladık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Konser sonrasında Urla Jazz Festivali hakkında açıklama yapan ünlü caz piyanisti Kerem Görsev “Dünyanın pek çok yerinde böyle festivaller vardır. Montrö Caz Festivali, New Port Caz Festivali vardır. İnsanlar toplanır bir günde 5 -6 grup seyrederler. Sabah erken saatlerden gece yarılarına kadar sürer. Bu oluşum da Urla’da başladı. Bugün ben çaldım. Benden sonra Neşet Ruacan, Bülent Ortaçgil sonra da Fatih Erkoç var ve 3 gün için binlerce insan gelmeye başladı. Bu hakikaten Türkiye için büyük bir keyif. Yeni bir açılım başlıyor. Böyle festivallerin devamını diliyoruz” dedi.

Festivalin ikinci günü, Ibis Maria Latin Project, Bilal Karaman Manouche a La Turca, Turgut Alpbekoğlu Love Jazz Band, Bebop Project, Allstar Jazz Band, Jehan Barbur ve Ricky Ford Quartet konserleri ile sürecek.

Festival 29 Eylül Pazar günü Sibel Köse & Önder Foçan Quintet, Ayşe Gencer & İmer Demirer Sextet,    Lahza, Möe, Erkan Oğur Anatolian Blues, Birsen Tezer ve İlhan Erşahin İstanbul Sessions konserleri ile sona erecek.