Güncel
Giriş Tarihi : 26-09-2019 17:53   Güncelleme : 26-09-2019 17:53

Ustaların Ustaları’na Vefa

Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında ESOPARK Tesisleri’nde “Ustaların Ustaları’na Vefa” yemeği düzenledi. Meslekte 40. Yılını dolduran esnaf ve sanatkârlara plaket ve onur belgesi verildi.

Ustaların Ustaları’na Vefa

 

Geceye Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay Çelik, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Jandarma Komutanı Teğmen Adem Aydoğdu, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, Urla Ziraat Odası BAŞKANI Muharrem Uslucan, S.S. Urla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Koop Başkanı İsmet Erak, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Urla Esnafı katıldı.

17-23 Eylül Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında, Urla'da uzun süre esnaflık faaliyeti gösteren meslek büyükleri "Ustaların Ustası Geleneksel 2. Vefa Yemeği"nde ağırlandı. 1946-1955 doğumlu Ustaların Ustaları’na onur belgelerini ve plaketleri, Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay Çelik, Urla Belediye Başkanı İ. Burak Oğuz, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Adem Aydoğdu ve İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu tarafından takdim edildi.

Gecede konuşan Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan, “uzun yaşamlarınızda, yokluklarla, sıkıntılarla geçen, ülkemize güzel çocuklar yetiştiren aile babaları, torun dedeleri... Bu ilçeye yeni yeni ustalar yetiştirmiş, tatlı dilli, vicdanlı, vatanperver, merhametli, dürüst ustalarımız. Ahilik geleneklerini yaşatan siz güzel insanlar, kiminiz bakkal, kiminiz tamirci, faturacı, demirci belki... Ayakkabıcı, belki aktar... Meslekleriniz ayrı olsa da benimsediğiniz felsefe bir. Sevgiyle dolu kocaman yürekleriniz var... Sizler bizlerin sadece meslek ustaları değil, hayatı öğreten ustalarsınız aynı zamanda. Sizler hayatın da ustalarısınız çünkü… Ahilik Haftamızı kutluyor, ellerinizden öpüyorum. Hepinizi saygı ve minnetle selamlıyorum” dedi. Oda faaliyetleri hakkında da bilgi veren Aydınhan, Türkiye’nin en çalışkan, en başarılı ve ilklere imza atan Esnaf Odası olmak için mücadele ettiklerini aktardı.

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, “Hayatını esnaf ve sanatkârlıkla idame ettirmiş, ahilik kültürünün nesilden nesile aktarılmasını sağlamış değerli büyüklerimiz, hepinizin Ahilik Haftası kutlu olsun. Sizler, esnaf ve sanatkârlıkla hayatını geçirmiş, çocuklarını büyütmüş, evinize ekmek götürmüş ve bu kültürü unutturmamış değerlerimizsiniz. Yeri geldiğinde bir parça ekmeğini bölüşen, yeri geldiğinde bir tas çorbasını paylaşan, bizlere örnek olan büyüklerimizsiniz. Ahilik kültürünü yaşam felsefesi olarak belirleyen, toplumumuza çok şey kazandıran siz değerli büyüklerimize her şey için çok teşekkür ederiz” dedi.

Gece müzik dinletisi ile devam etti.