Spor
Giriş Tarihi : 26-09-2019 17:47   Güncelleme : 26-09-2019 17:47

Tuna Masters Teos Devler ligi sona erdi

İzmir’in Seferihisar ilçesindeki yat limanı Teos Marina’nın ev sahipliğinde, bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ve yarışmacılar tarafından “Devler Ligi” olarak anılan “Tuna Masters Teos” orkinos sportif balıkçılık turnuvası sona erdi.

Tuna Masters Teos Devler ligi sona erdi

 

TUNA MASTERS TEOS’TA İLK GÜNÜN GALİBİ TORNADO

Tuna Masters Teos Devler Ligi’nde, “Tornado” adlı tekne ile yarışa katılan takımın 94,6 kg. ağırlığında orkinos balığı yarışının ilk gününün en büyük balığı oldu. Turnuvaya 51 tekne kayıt yaptırdı, 39 tekne ilk gün yarışına katıldı. Bu yarış için “Obelix” ve “Berkut” adlı tekneler Güney Afrika’dan, “Friendship” Kıbrıs’tan Teos Marina’ya geldi.

Balık turnuvası Tuna Masters Teos’ta hava şartları nedeniyle ilk gün yarışı bir gün önceye çekilerek 20 Eylül Cuma günü yapıldı. Hakem heyeti, 150 cm altı genç ve küçük balıklar için yakala bırak yapılacağı kararını açıkladı. Bu karara uyan yarışmacılar 40 balık yakaladı, yakalananlardan 15'i balık geri denize bırakıldı. Büyük mücadelede dev balıklar bolca olta kopardı.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in teknesi “Tornado” ile yarışan ekip 94,6 kg. ağırlığında orkinos balığı yakalayarak, ilk gün birinciliğini elde etti.

Turnuvanın ikinci günü hava muhalefeti nedeniyle tekneler denize açılamadı.

Turnuvanın son gün yarışları için hakem heyeti Tuna Masters Teos Devler Ligi’ne yakışır bir kararla 170 cm altı balıkların yakalanmaması ve denize bırakılması, 170 cm üstü balıkların yarışma kapsamında değerlendirilmesi kararı aldı.

Sığacık Körfezi’nde 2 gün gerçekleşebilen avlar sonucunda toplam 5 balık karaya getirildi. Yapılan değerlendirmelere göre;

170cm boyundaki orkinosu yakalayıp salan Toro ekibinden Tolga Aydınol Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Turnuvanın ilk günü 94,6 kg. ağırlığında orkinos yakalayan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in teknesi “Tornado” ekibi En Büyük Balık ödülünü kazandı. Ekibe kupasını ve Güney Afrika’da düzenlenecek Tuna Masters Cape Town yarışmalarına 4 gün konaklamalı katılım hakkı ödülünü Seferihisar Belediyesi Başkan Vekili Kazım Parlak takdim etti.

Turnuva’nın Genel Klasman değerlendirmesinde ise Can Kaya Fesci, Ersin Yazıcı, Suat can Tokgöz ve Mehmet Dönmez’den oluşan Fes Fish ekibi üçüncü, Talip Altuğ Aksoy, Ünal Aygenoğlu, Timur Türker ve Mehmet Bilginer’den oluşan Whale Rider ekibi ikinci, Özgür Sezgin, Fikret Mesut Kocabıyık ve Önder Yenerler’den oluşan Strike ekibi birinci oldu. Dereceye giren ekiplere kupa ve bonzai bitkisi takdim edildi.

Turnuva organizatörü Murat İyriboz yaptığı açıklamada “Şimdi artık bizim daha sonra yapacağımız turnuvalar dahil bütün turnuvaların sırtında CİDDİ BİR YÜK var. 170 cm’in altında balık yakalatmamak gibi bir çığır açtık. Balık da bol böyle korursak böyle devam eder bu iş.

İzmir cayır cayır yandı. Bizim bunu seyredip de hiçbir şekilde tepki vermemiz mümkün değildi. Bu sene bütün nakit ödülleri oraya gönderdik. Cebimizden de verdik. Tuna Masters diye ödülümüz bize orman olarak dönüştü. Herkese bir nefes olsun” ifadelerini kullandı.

 

Yılın Tuna Master takımı seçilecek

Bu sene başlayan yeni bir uygulama ile Tuna Masters Teos yarışmasından alınacak puanlar, bir sonraki ayağı Alaçatı turnuvası ile birleştirilerek, “yılın Tuna Master takımı” seçilecek ve bir yıl boyunca bu unvanı ve temsil eden “kemer”i taşıyacak. 

Tuna Masters ormanı kurulacak

Ayrıca çevre sorumluluğu taşıyan Tuna Masters organizatörleri Murat İyriboz ve Elvio Pennetti, bu yıl İzmir’in yaşadığı orman yangını felaketine kayıtsız kalmadılar. Tuna Masters Teos nakit para ödülleri, yarışmacıların da destekleri ve bağışları ile bu yıl, Ege Orman Vakfı ile yapılan bir protokol çerçevesinde oluşturulacak “Tuna Masters Ormanı” projesinde kullanılacak.