Güncel
Giriş Tarihi : 26-09-2019 17:35   Güncelleme : 26-09-2019 17:35

GAZİLER URLA’DA TÖRENLE ANILDI

19 Eylül Gaziler Günü İzmir’in Urla ilçesinde törenle kutlandı.

GAZİLER URLA’DA TÖRENLE ANILDI

 

TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı vermesinin 98. Yıldönümü sebebiyle kutlanan "Gaziler Günü" töreni Urla Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti.

Törene Urla Kaymakamı Önder Can, Garnizon Komutanı Dnz. Albay Cem Bayram, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Tuncay Çelik, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Siyasi parti ilçe başkanları, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Şubesi üyeleri, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Urla İlçe Başkanı Mustafa Büyüktarakçı, kamu kurum müdürleri, daire amirleri, Urlalı gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Urla Kaymakamı Önder Can şeref defterini imzaladı. Can yaptığı konuşmada, “Devletimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘mareşal’ rütbesinin ve ‘gazilik’ unvanının verildiği 19 Eylül, Gaziler Günü’dür. Milletimizin varlığına, birliğine göz koyanlara, bayrağımızı indirmeye kalkışanlara karşı mücadelemiz sonsuza kadar sürecektir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi minnetle anıyor, Şehitlerimize de rahmet diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Emekli Muharip Gaziler Derneği İzmir Şubesi 2. Başkanı Kıbrıs Gazisi Abdullah Ünay ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve şükranlarını iletti. Ünay, "Türk askeri Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da Kore'de ve Kıbrıs'ta üstün mücadele ve inançla ülkesini savundu. Şimdi de yurt içinde ve dışında askerimiz kahramanca ülkesini savunmaya devam ediyor" dedi.