Güncel
Giriş Tarihi : 26-09-2019 17:20   Güncelleme : 26-09-2019 17:20

Alaçatı’nın Kurtuluşu’nun 97. yılı coşkuyla kutlandı

Çeşme Belediyesi Alaçatı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97’inci yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutladı. Kutlama etkinlikleri kapsamında Nükhet Duru ve Tolga Çandar Alaçatı Amfitiyatro’da sahne aldı.

Alaçatı’nın Kurtuluşu’nun 97. yılı coşkuyla kutlandı

 

Çeşmeli’lerin yoğun ilgi gösterdiği konserde çökertme oynayıp, sahneye çıkarak Tolga Çandar ile birlikte İzmir Marşı’nı söyleyen Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Sevgili Alaçatı’m, kurtuluş günün kutlu olsun” dedi.

Çeşme Belediyesi Alaçatı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97’inci yıl dönümünü bir dizi etkinlikle kutladı. 15 Eylül Alaçatı’nın Kurtuluşu etkinlikleri kapsamında Alaçatı Ek Hizmet Binası’ndaki tebrik kabulünün ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni düzenlendi.

Törene Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Garnizon Komutan Vekili Personel Teğmen Ozan Aziz Dilber, Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Emin Yılmaz, Belediye Meclis Üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Sait Kavasoğullar, Ak Parti İlçe Başkanı İlter Etike,  İyi Parti İlçe Başkanı Volkan Evci, MHP İlçe Başkanı Gazi Fildir, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Çeşme Şoförler ve Otomobilciler Başkanı Hakkı Kocakara, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran “Kurtuluş Savaşı’mızın kahraman neferleri bizlere sadece bir toprak bırakmadılar, özgürlüğümüzü, milli egemenliğimizi, demokrasiyi armağan ettiler. En önemlisi Kemalist devrimlerle, bu kutsal emanetleri nasıl koruyacağımızı, aydınlık yarınlara nasıl taşıyacağımızın da yol haritasını da ortaya koydular. Bugün Ortadoğu’da, emperyalizmin karanlık hedeflerinin son ermediğini, kanlı elleriyle yarattığı savaşların nasıl acılar doğurduğunu açıkça görüyor, ağır etkilerini ulusça yaşıyoruz. Bu şartlarda, Edirne’den Ardahan’a kadar, kadını, erkeği, genci, yaşlısı, yediden yetmişe hepimize düşen görev; Cumhuriyet değerlerine sımsıkı sarılmak, bu değerleri korumak ve daha ileri taşımak için var gücümüzle çalışmaktır. Birkaç çatlak sesin, bir grup kendini bilmez dışında, ulusça, laik ve bağımsız Cumhuriyet’imize ve onun devrimlerine taviz vermeden sahip çıkıldığını görmek, hem sevindirici, hem de gelecek adına umut vericidir” dedi.

“Projelerimizi hızla hayata geçireceğiz”

1873 yılında kurulan 150 yıllık belediyecilik kültürüne sahip olan, ancak 5 yıl önce Bütünşehir Belediyesi Yasası ile kapatılan Alaçatı Belediyesi yeniden açılıncaya kadar Alaçatılılar’ın yanında ve hizmetinde olacaklarını ifade eden Başkan Oran, “Göreve geldiğimiz anda, Çeşme Belediyesi Ek Hizmet Binası’nı 5 sene sonra yeniden hizmete sokarak, bu anlayışımızı açıkça ortaya koyduk. Seçildikten hemen sonra gerçekleştirdiğimiz Alaçatı Ot Festivali’nin ardından başlayan sezon ve inşaat yasağı nedeniyle ara verdiğimiz projelerimizi hızla hayata geçireceğiz. Öncelikle içinde bulunduğumuz bu meydanı, en kısa sürede, Alaçatı’ya ve Alaçatılı’ya yakışır bir hale getireceğiz” diye açıkladı. 

Konuşmanın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde, Alaçatı Şehitlik Anıtı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirildi. Şehitlik Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, anıta karanfiller bırakıldı.

Nükhet Duru Alaçatılı’ları coşturdu

Törenlerin ardından Nükhet Duru ve Tolga Çandar Alaçatı Amfitiyatro’da sahne aldı. Çeşmeli’lerin yoğun ilgi gösterdiği konserde en sevilen şarkılarını seslendiren sanatçılar zaman zaman yaptıkları keyifli sohbetleriyle büyük alkış aldı. Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran çökertme oynayıp, sahneye çıkarak Tolga Çandar ile birlikte İzmir Marşı’nı söyledi.